Akmeņsalas tornis

ATRAŠANĀS VIETA

Aizsargājamo ainavu apvidus VECLAICENE

Taurenes pagasts, Vecpiebalgas novads
Skatīt vairāk

GPS KOORDINĀTES

Lat, lon: 57.112330, 25.692912 / LKS: 602525, 331162

APRAKSTS

Brežģa kalns izvietojies Vecpiebalgas novada Taurenes pagasta dienvidos, 3 km uz ziemeļrietumiem no Alauksta ezera. Brežģa kalna augstums ir 255 m v.j.l., relatīvais augstums - 40 m. Skaidrā laikā, no kalna paveras skats uz Alauksta, Zobola, Tauna un Ineša ezeriem, Gaujas augšteci, kā arī Taurenes un Vecpiebalgas apkārtni. Latvijas pirmās brīvvalsts laikā Brežģa kalnā notikušas zaļumballes un brīvdabas teātra izrādes, svinēti Līgo svētki. Kalnam pāri iet vecais autoceļš, kurš pēc cilvēku atmiņām, ziemas laikā apledojis, un automašīnas nācies braucējiem stumt kalnā, bet lejā piebremzēt, lai neaizbrauc par strauju. 

Par skatu no kalna rakstnieks Matīss Kaudzīte rakstījis: „Uzkāpsim uz Brežģa kalna augstuma. Skatieties uz rīta pusi! Tur ir tikai kādas trīs verstes attālumā Alauksta ezers, mūsu Gaujas izauklētājs. Redz, cik augstu tas izskatās stāvot! Tad uz Dienvidiem, ar mežiņiem pušķotā līdzenumā, redzi to balto stabu. Tas ir Vecpiebalgas baznīcas tornis. Skatieties uz vakariem. Redz cik zemu stāv tur tas mazais Laidzu ezeriņš, salīdzinot ar lielo Alauksta ezeru! Gauja tur, cauri tecēdama, tek te gar D, redzi tur, uz Lodes muižu! Gauja ieņem Brežģa kalnu gluži savā līkumā. Tad te uz ziemeļu pusi var redzēt vēl Drustu baznīcu un, domāju, arī Dzērbenes baznīcu. Un, ja gribi, tad met acis ir vēl tālāk. Un redzēsi tur uz D rītiem tos augstumus, kas tur paceļas punu puniem. Tie ir Vējavas un Vestienas kalni, un Gaiziņš. Tad vēl uz vakariem Ežu augstums ar Elkas kalnu." Kopš Matīsa Kaudzītes iespaidiem pagājuši turpat simts gadi. Ainava ir mainījusies, bet ezeri un kalni palikuši savās vietās.

Brežģa kalna tornis

Brežģa kalna tornis. Skats Alauksta ezera un Taurenes virzienā. Foto: Andris Soms

PĀRVIETOŠANĀS IESPĒJAS

Cilvēks


 

VIDES PIEEJAMĪBA

Nav pieejams apmeklētājiem ar bērnu ratiņiem un cilvēkiem ar kustību traucējumiem.

APSKATEI NEPIECIEŠAMAIS LAIKS

~0,5 h

MAKSA

bezmaksas

ATVĒRTAS

24/7; I-XII

APVIDUS

mežs, pļavas

LABIEKĀRTOJUMS

Oleru purva taka


 

NOKĻŪŠANA

Pa šoseju P30 jādodas līdz stāvlaukumam Brežģa kalna pakājē.

UZTURĒŠANĀS NOTEIKUMI

Svente


 

CITA NODERĪGA INFO

Tūrisma informācija Vecpiebalgas novadā 

APSAIMNIEKOTĀJS

Vecpiebalgas novada pašvaldība, Alauksta iela 4, Vecpiebalgas pag., Vecpiebalgas nov., +371 64107279, +371 28381960, vecpiebalga@vecpiebalga.lv

UZMANĪBU!

Atsevišķas ziņas laika gaitā var būt izmanījušās. Ja esat konstatējuši informācijas neatbilstību vai infrastruktūras bojājumus, lūgums, sazināties ar apsaimniekotāju.

Atklāj Latviju no jauna