Taka gara

ATRAŠANĀS VIETA

Vidzemes piekraste - Rīgas jūras līča austrumu piekraste
Rīgas pilsēta, Carnikavas nov.

GPS KOORDINĀTES

Posma starts: Vecāķu pludmale iepretim Pludmales ielai - X: 506509, Y: 6326474 / Lat: 57.0815997, Lon: 24.1073960, Pludmales iela 21, Rīga, LV-1030
Posma finišs: Carnikavas gājēju tilts pār Gauju - X: 517123, Y: 6332261 / Lat: 57.1333124, Lon: 24.2828842

APRAKSTS

25. diena. Vecāķi - Carnikava. Starp divu upju – Daugavas un Gaujas grīvām

Maršruts piemērots ikvienam, kas vēlas doties salīdzinoši īsā pārgājienā pa skaistu smilšainu pludmali, ko no sauszemes puses norobežo gaiši piekrastes priežu meži ar iespaidīgām kāpām un kāpu vaļņiem. No pludmales līdz Carnikavai Jūrtaka ved pa promenādi, kas iet cauri mežam. Tālāk pa aizsargdambi tā apmet loku Vecgaujai – Gaujas vecupei un sasniedz kājnieku tiltu pār Gauju. Gan uzsākot, gan nobeidzot gājienu, ir vērts pasēdēt kādā no Vecāķu pludmales vai Carnikavas krodziņiem un vasaras kafejnīcām.
 

Jūrtaka ir daļa no garās distances pārgājienu maršruta E9 gar Baltijas jūras piekrasti. Latvijā tā sākās pie Lietuvas-Latvijas robežas Nidas ciemā un finišē pie Tallinas ostas Igaunijā.

Taka ir sadalīta pa dienām un grūtības pakāpēm, kas ļauj ikvienam izvēlēties sev piemērotāko distanci. 

Kopējais Jūrtakas garums: ~ 1200 km (~ 1 500 000 soļu), t.sk.:  Latvijā – 580 km, Igaunijā – 620 km. Visa maršruta veikšanai nepieciešamais laiks ir ~ 60 dienas.
 
Ainavu un skatu ziņā – visdaudzveidīgākais Jūrtakas posms Latvijā, kurā ir gan smilšains, gan akmeņains liedags, piekrastes pļavas, niedrāji, kāpas, smilšakmens atsegumi, meži, zemesragi un nelieli līcīši, zvejnieku ciemati, krodziņi, mazo upju grīvas. Jūrtaka vijas cauri Carnikavai, Saulkrastiem, Zvejniekciemam, Salacgrīvai un Ainažiem.
Tā šķērso mazās upītes, kas vasarā parasti ir pārbrienamas. Šajā Jūrtakas posmā atrodas Gaujas un Salacas upju grīvas, kurām var apiet apkārt pa tiltiem.
Carnikava un Salacgrīva ir slavenas ar nēģiem, kas tiek gatavoti pēc īpašām vietējo zvejnieku receptēm.
Duntē apskatāms slavenā melu stāstnieka barona Minhauzena muzejs.
Randu pļavas ir nozīmīga putnu migrācijas un ligzdošanas vieta.
Īsi pirms Igaunijas, lai apietu zāļaino un ar niedrēm apaugušo krastu, maršruts ved pa meža takām.

Avots: coastalhiking.eu

Jūrtaka 25. Vecāķi - Carnikava

Foto: Juris Smaļinskis

PĀRVIETOŠANĀS IESPĒJAS

Cilvēks


 

VIDES PIEEJAMĪBA

Taka nav piemērota apmeklētājiem ratiņkrēslos un cilvēkiem ar bērnu ratiņiem.

LAIKS

~ 5 - 6 h

GARUMS

14 km

MAKSA

Bezmaksas

ATVĒRTA

24/7, I-XII

TAKAS GPX DATNE

MARĶĒJUMS

Trīs horizontālas joslas (balts – zils – balts) uz kokiem, akmeņiem un citiem dabas objektiem un Jūrtakas uzlīmes uz ceļa zīmēm, elektrības stabiem, tiltu margām ciemos un pilsētās, kā arī norādes ceļa zīmes.

APVIDUS

Liedags, kāpas, mežs, pilsētvide.

GRŪTĪBU PAKĀPE

Grūtība 2/5

 

SEGUMS

G.k. smilšains liedags, meža ceļš no jūras krasta līdz Laivu ielai (plānota promenāde), Gaujas aizsargdambis (grantēts ceļš).

PAKALPOJUMI

Skatīt informāciju vietnē coastalhiking.eu

APSKATEI

NOKĻŪŠANA

UZ STARTA punktu Vecāķu pludmali jādodas uz Pludmales ielu 21, Rīgā.

UZTURĒŠANĀS NOTEIKUMI

Raunas Staburags


 

CITA NODERĪGA INFO

  • Maršruta apraksts
  • Rīgas tūrisma informācija
  • Carnikavas novada tūrisma informācija
  • Šķēršļi: Eimura kanāla ieteka apejama pa tiltu (~ 100 m no jūras).
  • Der zināt! Vecāķos ēdināšanas uzņēmumi darbojas tikai vasaras laikā. Aiz Vecāķiem ir nūdistu pludmale. Dažas stundas ieteicams veltīt Carnikavas apskatei. Nēģu zvejas sezona no 1.08.- 01.02.
  • Alternatīvas: Aiz un starp kāpām ir meža ceļi un takas, kas savieno ciemus. Gaujas ieteku jūrā ir iespējams šķērsot ar plostu (12 personām), iepriekš rezervējot pa tālruni +371 29214438, par samaksu. Posmu var uzsākt Garciemā, izlaižot nūdistu pludmali.

UZMANĪBU!

Atsevišķas ziņas laika gaitā var būt izmainījušās. Ja esat konstatējuši informācijas neatbilstību vai infrastruktūras bojājumus, lūgums, sazināties ar maršruta veidotāju lauku@celotajs.lv.

Atklāj Latviju no jauna