Taka gara

ATRAŠANĀS VIETA


Vidzemes piekraste - Rīgas jūras līča austrumu piekraste
Liepupes pag., Salacgrīvas pag. Salacgrīvas nov.

GPS KOORDINĀTES

Posma starts: Tūjas vecais mols pirms Zaķupītes ietekas, blakus autostāvlaukumam - X: 522830, Y: 6372112 / Lat: 57.4910443, Lon: 24.380851825
Posma finišs: Svētciems pie Svētupes grīvas, iepretim kempingam „Vējavas” - X: 521686, Y: 6394026 / Lat: 57.6879384, Lon: 24.3637284

APRAKSTS

29. diena. Tūja - Svētciems. Vidzemes akmeņainā jūrmala

Maršruts piemērots aktīviem un izturīgiem gājējiem! Viens no skaistākajiem Jūrtakas posmiem, kas sākas ar Zaķupītes šķērsošanu. Līdz Ķurmraga bākai pārsvarā ir smilšaini liedagi ar nelieliem akmeņainiem posmiem. Tālāk sākas Vidzemes akmeņainā jūrmala, kur zemesragi mijas ar nelieliem līcīšiem, bet krastā paceļas līdz 4 m augsti smilšakmens atsegumi. Aiz Meleku raga atkal seko galvenokārt smilšains liedags, bet pirms Svētupes ietekas – stipri aizaugusi pludmale un niedrājs, kas apejams pa meža ceļu.
 

Jūrtaka ir daļa no garās distances pārgājienu maršruta E9 gar Baltijas jūras piekrasti. Latvijā tā sākās pie Lietuvas-Latvijas robežas Nidas ciemā un finišē pie Tallinas ostas Igaunijā.

Taka ir sadalīta pa dienām un grūtības pakāpēm, kas ļauj ikvienam izvēlēties sev piemērotāko distanci. 

Kopējais Jūrtakas garums: ~ 1200 km (~ 1 500 000 soļu), t.sk.:  Latvijā – 580 km, Igaunijā – 620 km. Visa maršruta veikšanai nepieciešamais laiks ir ~ 60 dienas.
 
Ainavu un skatu ziņā – visdaudzveidīgākais Jūrtakas posms Latvijā, kurā ir gan smilšains, gan akmeņains liedags, piekrastes pļavas, niedrāji, kāpas, smilšakmens atsegumi, meži, zemesragi un nelieli līcīši, zvejnieku ciemati, krodziņi, mazo upju grīvas. Jūrtaka vijas cauri Carnikavai, Saulkrastiem, Zvejniekciemam, Salacgrīvai un Ainažiem.
Tā šķērso mazās upītes, kas vasarā parasti ir pārbrienamas. Šajā Jūrtakas posmā atrodas Gaujas un Salacas upju grīvas, kurām var apiet apkārt pa tiltiem.
Carnikava un Salacgrīva ir slavenas ar nēģiem, kas tiek gatavoti pēc īpašām vietējo zvejnieku receptēm.
Duntē apskatāms slavenā melu stāstnieka barona Minhauzena muzejs.
Randu pļavas ir nozīmīga putnu migrācijas un ligzdošanas vieta.
Īsi pirms Igaunijas, lai apietu zāļaino un ar niedrēm apaugušo krastu, maršruts ved pa meža takām.

Avots: coastalhiking.eu

Jūrtaka 29. Tūja - Svētciems

Vidzemes akmeņainā jūrmala. Foto: Juris Smaļinskis

PĀRVIETOŠANĀS IESPĒJAS

Cilvēks


 

VIDES PIEEJAMĪBA

Taka nav piemērota apmeklētājiem ratiņkrēslos un cilvēkiem ar bērnu ratiņiem.

LAIKS

8 - 10 h

GARUMS

24 km

MAKSA

Bezmaksas

ATVĒRTA

24/7, I-XII

TAKAS GPX DATNE

MARĶĒJUMS

Trīs horizontālas joslas (balts – zils – balts) uz kokiem, akmeņiem un citiem dabas objektiem un Jūrtakas uzlīmes uz ceļa zīmēm, elektrības stabiem, tiltu margām ciemos un pilsētās, kā arī norādes ceļa zīmes.

APVIDUS

Liedags, kāpas, mežs.

GRŪTĪBU PAKĀPE

4.5/5

 

SEGUMS

Grants, smiltis, dažāda lieluma akmeņi, oļi.

PAKALPOJUMI

Skatīt informāciju vietnē coastalhiking.eu

APSKATEI

NOKĻŪŠANA

UZ STARTA punktu Tūjas vecais molu. Pa šoseju E67 / A1 vai šoseju P11 jādodas līdz šo ceļu krustojumam. Tālāk jādodas uz Tūju. Tad pa Rīgas un Jūras ielu jādodas uz autostāvlaukumu jūras krastā.

UZTURĒŠANĀS NOTEIKUMI

Kalamecu un Markuzu gravas


 

CITA NODERĪGA INFO

  • Maršruta apraksts
  • Salacgrīvas novada tūrisma informācija
  • Šķēršļi: Zaķupītes ietekai mazūdens periodā var pārbrist pāri (apkārtceļš pa Jūras un Liedaga ielu Tūjā, tilts - 0,8 km). Vitrupi var apiet pa tiltu (0,5 km no jūras). Palu laikā augsts līmenis var būt Kurliņupē (tilts – 0,9 km no jūras). Pirms Svētupes ietekas sākas Reisa niedrājs.
  • Bīstamas vietas: Smilšakmens atsegumi sastāv no irdena un nenoturīga materiāla, tādēļ tiem nav droši tuvoties no augšas, apakšas un līst viļņu izskalotajās alās.
  • Der zināt! Ar aļģēm apaugušie akmeņi ir slideni. Daudzi akmeņi ir „kustīgi”. Nepieciešami piemēroti (slēgta tipa) apavi, nūjas atbalstam.
  • Alternatīvas: Starp Tūju un Melekiem pa krasta augšdaļu ar pārtraukumiem stiepjas meža ceļš, kuru var izmantot stiprāka vēja laikā. Pa to iet ir vieglāk, nekā pa akmeņaino liedagu. Meža ceļš savieno arī Šķīsterciemu ar Svētciemu (ceļmalās jāuzmanās no brīvi klaiņojošiem suņiem).

UZMANĪBU!

Atsevišķas ziņas laika gaitā var būt izmainījušās. Ja esat konstatējuši informācijas neatbilstību vai infrastruktūras bojājumus, lūgums, sazināties ar maršruta veidotāju lauku@celotajs.lv.

Atklāj Latviju no jauna