taka

ATRAŠANĀS VIETA

Gaujas nacionālajā parkā

Krimuldas pag., Krimuldas nov.

GPS KOORDINĀTAS

X: 546477, Y: 6335866 / Lat: 57.1636608, Lon: 24.7684662

APRAKSTS

​Kubeseles dabas un vēstures taka saglabājusi pirmatnējo dabas mežonīgo pieskārienu. Visas takas garumā ikviens ceļinieks var apskatīt dabas veidotos objektus – koku saknes, kas līdzinās skulptūrām, kritušo koku zaru žuburus, kas atgādina briežu ragu vijumu, Runtiņupītes vieglo, bet mērķtiecīgo tecējumu gar majestātiskiem iežiem.

Apskates objekti takā:

  • Krimuldas baznīca celta 1206. gadā un ir vecākā baznīca Latvijā, kura darbojas un ir atvērta 24/7. Apskate pret ziedojumiem.
  • Netālu no baznīcas atrodas Kaupo Lilijas labirints un piemiņas akmens latviešu rokrakstu literatūras pārstāvim, Krimuldas draudzes skolas skolotājam J.N. Ramanim. Labirints kristīgajā pasaulē jau izsenis simbolizē cilvēka ceļu pie Dieva.
  • Šķērsojot Runtiņu par pusloka tiltiņu, pa labi atrodas Ceļinieka namiņš, kura pagrabstāvā ir apskatāma ekspozīcija “Krimuldas vēstures lappuses. 13.–19. gs.”. Ceļinieka namiņā ikviens ceļotājs pa ziedojumiem var pacienāties ar tēju.
  • No Ceļinieka namiņa skatam paveras Kubeseles pilskalns, uz kura 1775. gadā zviedru izcelsmes barons Magnuss fon Helmersens, toreizējais Krimuldas muižas īpašnieks,  uzcēla mācītāja māju.
  • Šķērsojot Runtiņupīti, apskatāms Turaidas lībiešu valdnieka Kaupo kapa iespējamais uzkalniņš ar tēlnieces Gaidas Grundbergas veidoto piemiņas zīmi.
  • Netālu no piemiņas vietas atrodas Kubeseles jeb Runtiņala, kas atgādina lielu istabu ar 1,3 m platām durvīm. Ala ir aizsargājams ģeoloģisks objekts.
  • Taka aizlīkumo mežā gar Runtiņupīti līdz Saulstaru alai un klintīm.  Ala ir aizsargājams ģeoloģisks objekts – aizliegts rāpties pa smilšakmens atsegumu un iet iekšā alā.
  • Netālu no Runtiņa upītes ietekas Gaujā atrodas Lielais akmens jeb Runtiņa avotakmens. Pie akmens iztek spēcīgs avots un skatāmi Gaujas plostnieku darba liecinieki – betona enkurkluči.
  • Taka turpinās mežā, kur starp kokiem var saskatīt Gaujas kapus, kā arī Batariņa tipa uzkalniņus un Veco Baronu kapsētu.
  • Iznākot no meža, labajā pusē skatam paveras skaista ainava ar majestātisko Krimuldas baznīcu.
Kubeseles taka

Kubeseles takā. Foto: Elīna Ezeriņa 

PĀRVIETOŠANĀS IESPĒJAS

Kubeseles taka


 

VIDES PIEEJAMĪBA

Nav piemērota personām ar kustību traucējumiem un apmeklētājiem ar bērnu ratiņiem.

NEPIECIEŠAMAIS LAIKS

~ 2 h

GARUMS

3,6 km

TAKAS SHĒMA

MARĶĒJUMS

PIEMĒROTĀKAIS LAIKS APMEKLĒJUMAM

Bezsniega periodā.

MAKSA

Bezmaksas.

ATVĒRTA

Visu gadu.

VEIDS

Lokveida ar atgriešanos sākuma punktā.

APVIDUS

Mežs, pļavas, gravas, upes krasts.

GRŪTĪBU PAKĀPE

Lustūžkalna aplis


 

SEGUMS

Grantēti celiņi, iestaigāta taka.

LABIEKĀRTOJUMS

NOKĻŪŠANA

Pa autoceļu Ragana-Turaida (P7) līdz Krimuldas baznīcai.

UZTURĒŠANĀS NOTEIKUMI

Kubeseles taka


 

CITA NODERĪGA INFO

APSAIMNIEKOTĀJS

Dabas aizsardzības pārvaldes Vidzemes reģionālā administrācija.

UZMANĪBU!

Atsevišķas ziņas laika gaitā var būt izmanījušās. Ja esat konstatējuši informācijas neatbilstību vai infrastruktūras bojājumus, lūgums, sazināties ar apsaimniekotāju.

Atklāj Latviju no jauna