iadt

Rāznas Nacionālais parks ir vieta, kur iepazīt Latgales – Zilo ezeru zemes - dabas un kultūrvēsturiskās vērtības, izbaudīt ainavas skaistumu, novērtēt latgaliešu viesmīlību, izzināt paaudzēs izlolotu amatu prasmes un tradīcijas.

Rāznas ezers, Ežezers, Mākoņkalns un Lielais Liepukalns ir Nacionāla mēroga tūristu piesaistes objekti ar stabilu vietu Latvijas tūrisma kartē. Taču Nacionālā parka teritorijā ir daudz arī citu, lai gan mazāk populāru, taču interesantu un emocionālu objektu.

Teritorijas dabu, saimniecības un kultūras attīstības vēsturi var iepazīt, izzinot laukakmeņu, bijušo pilskalnu un muižu stāstus, apmeklējot dievnamus, muzejus, amatnieku darbnīcas, zemnieku saimniecības.

Dabas vērotāju iecienītas vietas ir Piloru ozolu audze Ežezera krastā un Andrupenes purva taka. Rāznas Nacionālā parka teritorijā darbojas 2 dabas izglītības centri – Rēzeknes novada Mākoņkalna pagasta Lipuškos un Dagdas novada Ezernieku pagasta Jaundomē.

Dažus stāstus par Rāznas apkaimē dzīvojošo latgaliešu kultūrvēsturi var uzzināt, apmeklējot Akmeņu taku Mākoņkalna Jaunstašuļos, Juguļu akmens milzi un Ubogovas Velna akmeni.

Latgale ir pilskalnu zeme. Stalidzānu pilskalna taka ved uz mazāko no Latvijā zināmajiem pilskalniem, bet Pušas Zundos Kroma kalna saimnieks piedāvā apskatīt 9.-11.gs latgaļu cilšu pils rekonstrukcijas procesu, īpaši organizētus eksperimentālās arheoloģijas pasākumus un stāstījumu par seno latgaļu dzīvi Dienvidlatgales pilskalnos.

Lūznavas un Zosnas muižas glabā muižniecības laiku kultūrvēsturisko mantojumu.

Latgaliešu sadzīves tradīcijas var iepazīt muzejā „Andrupenes lauku sēta”, ko veido 20.gadsimta sākumā celtas viensētas ēku komplekss. Ēkās izvietotas tām raksturīgo priekšmetu un darba rīku kolekcijas. Īpašs muzeja piedāvājums ir kulinārā mantojuma ēdienu degustācija.

Ar Latgales podniecības tradīcijām vislabāk iepazīties pie „Pūdnīku skūlas” dibinātāja E.Vasilevska Akminīšos. Augusta pirmajās nedēļās te organizē plenēru, kurā piedalās keramiķi, gleznotāji, fotogrāfi. Plenēra noslēgumā mākslinieku veikumu ierodas aplūkot daudzi šo amatu un mākslas cienītāji.

Baltceriņu mājās var iepazīt niedru jumtu klāšanas, skalu grozu un koka suvenīru izgatavošanas procesu.

Saimniecība „Rudo kumeļu pauguri”, kur saimnieko Latgales rikšotāju šķirnes atjaunošanas entuziasti, turpina Latgales zirgkopības tradīcijas. Mājdzīvnieku apskate, izbraukšana ar pajūgu vai seglos pa ainavisku apvidu šeit ir tradicionāla tūristu nodarbe. Instruktora vadībā iespējams apgūt pajūga vadīšanas un jāšanas prasmes. Bērniem piedāvā vizināšanos poniju pajūgā vai mazo zirdziņu mugurā.

Rāznas Nacionālā parka teritorijā izveidoti vairāki velomaršruti – „Latgales virsotnē”, „Kulta vietas Mākoņkalna apkārtnē”, „Mākoņkalna akmeņu leģendas”, „Zosnas muižas apkārtnē”, „Apkārt Rāznas ezeram”, „Ežezera noslēpumi”

NOKĻŪŠANA

Rēzeknes novada Mākoņkalna, Čornajas, Kaunatas un Lūznavas pagasti, Dagdas novada Andzeļu, Andrupenes un Ezernieku, pagasti, Ludzas novada Rundēnu pagasts

Var nokļūt pa dažādiem ceļiem. Galvenie - pa šoseju P55, P49, P52, P57, P60, P56

CITA NODERĪGA INFO