APRAKSTS

iadt

Laipni lūgti Aizsargājamo ainavu apvidū “Veclaicene”!
Latvijas ziemeļaustrumos Alūksnes augstienes kalnainākajā daļā, apmēram 180 km no galvaspilsētas Rīgas, Igaunijas pierobežā atrodas brīnišķīga vieta ar ezeriem, pauguriem, pļavām un mežiem. Aizsargājamo ainavu apvidu  “Veclaicene” katrā gadalaikā paver iespējas ceļotājiem dabu ieraudzīt dažādos toņos.

Aizsargājamais ainavu apvidus „Veclaicene, ” kas ietver dabas liegumus „Dēliņkalns”, „Korneti – Peļļi” un „Avotu mežs ” izveidots, lai saglabātu un aizsargātu Ziemeļvidzemei raksturīgo kultūrainavu, bioloģisko daudzveidību un dabas vērtības. Ainavu apvidus kopējā platība ir 20892 ha.

Galvenais tūrisma resurss Veclaicenē ir ainava – Alūksnes augstienes Veclaicenes pauguraine, Kornetu-Peļļu subglaciālās vagas ezeri.

veclaicene_drusku_pilsk

Skats, kāpjot Drusku pilskalnā. Foto: A.Soms

Teritorija piemērota dabas izziņai, ekotūrismam un dažādu veidu aktīvā tūrisma norisēm. Aizsargājamo ainavu apvidū “Veclaicene” apmeklētājiem pieejamas labiekārtotas Dabas mājas piecu ezeru krastā. Katra no tām ir unikāla ar savu ainavisko skaistumu un tematiku, stāstot par ūdeņiem, zivīm, meža zvēriem, putniem un dabu. 

Bezdibenis, Rencītis, Trumulītis, Raipals, – tā ir tikai daļa no ezeriem, kas iegūluši Aizsargājamo ainavu apvidus “Veclaicene” dziļākajās iedobēs. Kopējais ezeru skaits – 16.

Veclaicene

Raipala ezers. Foto: Rūta Zepa

Veclaicenes svaigais gaiss neapšaubāmi pietiks visiem un neierobežotā daudzumā. Piedāvājumā  5 dabas takas un 8 velo maršrutus  - izvēlies sev atbilstošāko un dodies aktīvi iepazīst apkārtni, uzlabot savu pašsajūtu, tonizēt muskuļus, paplašināt redzesloku!
 

veclaicene_opekalna

Opekalna baznīca. Foto: Andris Soms

Kad ezeri aplūkoti, iespēja pakāpties arī augstāk kalnos – Saules kalnā, Romeškalnā, Dieva kalnā, Jāņu kalnā un citos, kas ir tikai daļa no apkārtnes kalniem. Vairāki no kalniem kalpojuši kā svētvietas, citi senāk tikuši apstrādāti, taču šodien, lielākoties ir bagātīgiem mežiem pārklāti.

Par kalniem augstāk Dēliņkalna  un Kornetu skatu torņos iespēja baudīt skatu no putna lidojuma uz kalnājiem,  ezeriem, upītēm un dabas  krāšņumu, kas nemitīgi par sevi apliecinās, atrodoties vienā no Eiropas izcilākajiem tūrisma galamērķiem Aizsargājamo ainavu apvidū “Veclaicene”.

Atklāj Latviju no jauna