LV  
  EN  
  RU  
  LT
Google | iekšējais
Konkurss GAIZIŅKALNA TORNIS
Š.g. janvāra beigās noslēdzās Dabas aizsardzības pārvaldes un Madonas novada pašvaldības izsludinātais ideju konkurss „Gaiziņkalna skatu tornis un tā apkārtne” un šobrīd noteikti konkursa laureāti.
 
Konkurss tika rīkots ar mērķi apjaust sabiedrības viedokli un redzējumu par jaunā Gaiziņkalna skatu torņa izskatu un aprisēm. Iespēju robežās idejas tiks izmantotas torņa tehniskā projekta izstrādes gaitā.
 
Idejas varēja iesniegt brīvā formā (rakstveidā, ar vizualizācijām, rasējumiem utt.). Atsaucība konkursā bijusi liela – kopumā iesniegti 48 darbi – tostarp gan bērnu zīmējumi, gan rakstiski izteiktas idejas, ierosinājumi, kā arī profesionāli rasējumi.
 
Konkursam iesniegtos darbus vērtēja Dabas aizsardzības pārvaldes un Madonas novada pašvaldības kopīgi veidota žūrija. Par konkursa laureātiem noteikti:
 
  • Rihards Rozītis - metāla un stikla konstrukcijas tornis ar liftu, vītņveida kāpnēm un vairākiem skatu laukumiem, apkārtnē iekārtotu apmeklētāju centru, takām, bērnu rotaļu laukumu, kafejnīcu un slēpju inventāra nomu.
  • Niklāvs Paegle - izgaismots metāla un stikla konstrukcijas tornis, kurā iestrādāts tramplīns, Tūrisma informācijas centrs, slēpju noma, novada muzejs un kafejnīca, kā arī paredzēts amfiteātris svētkiem.
  • Māris Krūmiņš - spirālveida formas tornis ar skatu laukumu katrā stāvā.
  • Līga Spārīte - metāla un stikla konstrukcijas tornis ar mainīgu LED apgaismojumu, saules pulksteņa un kalendāra funkciju, pakājē apmeklētāju centrs, kura jumts klāts ar velēnām, kas izmantojams slēpošanai, uz jumta vēja ģeneratori.
.
.
Balvas laureātiem sagādājusi Dabas aizsardzības pārvalde un Gaiziņkalna apkārtnes tūrisma pakalpojumu sniedzēji – viesu nams „Gaiziņstars”, meža apmācību centrs „Pakalnieši”, slēpošanas bāzes „Gaiziņš” un „Viešūra kalns”.
  
Konkursā iesniegtas dažādas idejas, no kurām atzīmējami vairāki drosmīgi un radoši piedāvājumi torni veidot smilšu pulksteņa vai, piemēram, konusa vai spirāles formā. Vairākos darbos tika ierosinātas idejas par tornī iestrādājamiem risinājumiem aktīvai atpūtai, piemēram, tramplīnlēkšanai vai slidošanai. Torņa izveides materiālu vidū dominēja metāla, stikla un koka konstrukcijas. Vairākos darbos īpaši piedomāts par torņa iekļaušanu vidē tā, lai tas nekontrastētu ar apkārtējo ainavu. Vairāki ideju konkursa dalībnieki arī minējuši priekšlikumus par vesela atpūtas kompleksa izveidi torņa apkārtnē, tostarp ar kafejnīcu un aktīvās atpūtas piedāvājumu.
 
Dabas aizsardzības pārvalde un Madonas novada pašvaldība izsaka visiem dalībniekiem lielu pateicību par iesniegtajām oriģinālajām idejām.
 
Latvijas augstākais kalns – Gaiziņkalns atrodas izcili ainaviskā teritorijā un Gaiziņkalna dabas parks ietilpst aizsargājamo ainavu apvidū „Vestiena”. Vēsturiski Gaiziņkalns ir arī iecienīts tūrisma apskates objekts, kuru apmeklējis gandrīz ikviens Latvijas iedzīvotājs. Ilgus gadus baudīt skaisto apkārtnes ainavu traucējis pussabrukušais Gaiziņkalna skatu tornis, kas šobrīd ir demontēts. Nākotnē tā vietā Dabas aizsardzības pārvalde ES Kohēzijas fonda projekta „Antropogēno slodzi samazinošās un informatīvās infrastruktūras izveide Natura 2000 teritorijās” ietvaros paredzējusi izbūvēt jaunu. Gaiziņkalna torņa tehniskais projekts tiks izstrādāts līdz šī gada beigām.
 
 
Rita Jakovļeva
Dabas aizsardzības pārvaldes
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja