LV  
  EN  
  RU  
  LT
Google | iekšējais
Interaktīvās iespējas
Jautājiet mums Jautājiet mums
Aptaujas Aptaujas
Aizliegtie suvenīri
Daudzas augu un dzīvnieku sugas ir apdraudētas, jo pieprasījums pēc suvenīriem, kas izgatavoti no šo sugu īpatņiem, arvien palielinās. CITES iekļautas visu pērtiķu, kaktusu un orhideju, gandrīz visas bruņurupuču, daudzas čūsku, gliemežu un jūras zīdītāju sugas. 1973. gadā valstis vienojās, ka apdraudēto sugu īpatņus, vai no tiem izgatavotos suvenīrus drīkstēs ievest tikai ar īpašām atļaujām, ko izsniedz attiecīgās valsts CITES uzraudzības institūcija. Latvijā tā ir Dabas aizsardzības pārvalde.
 
CITES atļauju vajag vairāk kā 5000 dzīvnieku un 15000 augu sugu ievešanai. Šo atļauju nokārtot nav sarežģīti, bet vienmēr jāpatur prātā, ka no ceļojumiem var pārvest arī alternatīvus suvenīrus - vietējo amatnieku izstrādājumus, kuru tapšanā nav atņemta dzīvnieka dzīvība, savu piedzīvojumu fotogrāfijas u.c.

ATCERIES!
Pērkot suvenīru no ziloņkaula, tu atbalsti malumedniekus un maksā par ziloņa slepkavību!
 
Krokodilu dabā kļūst arvien mazāk. Pērkot izstrādājumus no krokodilādas vai krokodilu izbāžņus  pārliecinies par to izcelsmi un CITES atļauju.
 
Tīģeri, Himalaju lāči, degunradži, muskusbrieži... Šie dzīvnieki savvaļā ir gandrīz iznīcināti, jo Austrumu medicīnas dziedniecības līdzekļu arsenālā ietilpst izstrādājumi no šiem dzīvniekiem. Pirms pērc mūžīgās jaunības vai nevainojamas veselības ilūziju, noskaidro vai tās dēļ nav miris kāds aizsargājams dzīvnieks!
 
Korallis nav akmens! Koralli daudzu gadu garumā veido mazi dzīvnieciņi  - polipi. Katru gadu pasaulē par suvenīriem kļūst vairāk nekā miljons koraļļu gabalu. Kā lai izdzīvo koraļļu rifi? 
 
 
ES neesmu TAVA mantiņa! 
Buklets par CITES jeb 1973. gada Vašingtonas konvenciju
“Par starptautisko tirdzniecibu ar apdraudetajam savvaļas dzivnieku un augu sugām”.
latviešu valodā ( 3.4 MB)
angļu valodā ( 3.6 MB)
krievu valodā ( 3.6 MB)