LV  
  EN  
  RU  
  LT
Google | iekšējais
Apraksti
Apraksts1 TeritorijaInteraktīvā karte
Čertoka ezers
ATRAŠANĀS VIETA
Aglonas novada Šķeltovas pagasts
GPS KOORDINĀTAS
X: 693950, Y: 6219738 / Lat: 56.0833080, Lon: 27.1171034
APRAKSTS
Čertoks jeb Velnezers ir neliels, dzidrs neparastas krāsas ezers priežu sila vidū. Velnezers ir sufozijas izcelsmes ezers. Pazemē, ūdeņu plūsmai izskalojot un aizraujot līdzi sīkās iežu sastāvdaļas, gadu gaitā izveidojās tukšums. Velnezera gultne izveidojusies zemes virsmas iegruvumiem aizpildot tukšo telpu. Ezera platība 1,9 ha, maksimālais dziļums 18,32 metri. Tam raksturīga 17 m dziļa piltuvveida ezerdobe ar samērā stāvām krasta nogāzēm. Velnezers ir beznoteces dzidrūdens (redzamība 8 m) ezers. Ezera īpatnība ir tā mazā ūdensaugu un ūdensdzīvnieku daudzveidība. Tā dibenu pamatā klāj dūņas un virspusē var manīt pa kādai retai ūdensrozei. Ezeru apdzīvo galvenokārt asari.
Velna vārds ezeram, iespējams, dots tā īpatnējās izcelšanās un izskata dēļ. Ar ezeru saistītas vairākas teiksmas un nostāsti un tas suģestē ar savu noslēpumainību.
Velnezers ir ar ļoti dzidru, zaļganzilas krāsas ūdeni. Taču ūdens krāsa var izmainīties atbilstoši gadalaikam. Ezers atrodas dziļā piltuvveida ieplakā. Tā nogāzes klātas ar sausiem skujkoku mežiem, kas ir Eiropā aizsargājams mežu biotops.
Velnezers un tā apkārtnes ainava un savdabīgais reljefs ir dabas lieguma galvenā vērtība.
 
Foto: A.Soms
PĀRVIETOŠANĀS IESPĒJAS
VIDES PIEEJAMĪBA
MAKSA
bezmaksas
PIEEJAMS
24/7; I-XII
GRŪTĪBU PAKĀPE
LABIEKĀRTOJUMS
NOKĻŪŠANA
Jādodas pa autoceļu P62 aptuveni 9,5 km no Aglonas Krāslavas virzienā, tad jānogriežas pie norādes. Tālāk ~800m pa zemes ceļu. No stāvlaukuma 150 m pa iestaigātām meža takām un dēļu laipām.
Mitrā laikā dēļu laipas var būt slidenas!
UZTURĒŠANĀS NOTEIKUMI
    
CITA NODERĪGA INFO
+371 65 322 100, turisms@aglona.lv
APSAIMNIEKOTĀJS
VAS Latvijas valsts meži
   
   
Atsauksmes
Vārds, uzvārds :
Komentārs :
Ievadiet drošības kodu: