LV  
  EN  
  RU  
  LT
Google | iekšējais
Apraksti
Apraksts1 TeritorijaInteraktīvā karte
Kapsēdes dižakmens
ATRAŠANĀS VIETA
Dabas piemineklis: ģeoloģiskais veidojums
Grobiņas novada Medzes pagasts
GPS KOORDINĀTES
X: 322444, Y: 6275131 / Lat: 56.5867847, Lon: 21.1086525
APRAKSTS
Ja uz citiem Latvijas dižakmeņiem uzkāpt bez īpašas sagatavošanās varēsi bez bēdu, ar Kapsēdes dižakmeni Tev nāksies pacīnīties. Tas ir 4,3 metru augsts! Citādi, šķiet, nemaz nevarētu būt – šis ir viens no lielākajiem Latvijas dižakmeņiem un tā lielākās daļas apkārtmērs ir 16,5 metri. Ja vēlies uzkāpt uz akmens un palūkoties tālāk, kāpienu, iespējams, atvieglos fakts, ka šis milzu laukakmens sašķēlies trīs daļās, no kurām mazākās var kalpot kā pakāpiens, lai nonāktu uz lielākās oranži brūnā akmens daļas.
Pirmoreiz akmens rakstītos avotos minēts jau 1861.gadā un pēc gandrīz 100 gadiem – 1957.gadā – tas noteikts kā aizsargājams ģeoloģiskais objekts. Šobrīd Kapsēdes dižakmens atrodas agrākā Baltijas Ledus ezera teritorijā – vietā, kurp to pirms aptuveni 10 tūkstošiem gadu nogādāja ledāju kustība. Krietni nesenāka vēsture redzama arī uz dižakmens sāniem – par Pirmā pasaules kara norisi liecina tajā iekalts uzraksts „Weltkrieg 1914–1916” jeb „Pasaules karš 1914-1916”.
Leģenda vēsta, ka pats Velns šo akmeni esot nozadzis no Pērkona pils, taču neesot bijis pietiekami veikls, lai ar savu laupījumu laikus nozustu, tādēļ Pērkons panācis zagli un sašķēlis akmeni trīs daļās.
Foto: A.Maisiņš
NOKĻŪŠANA
No Grobiņas pa autoceļu Grobiņa – Pāvilosta (P111), pēc 6,2 kilometriem pagrieziens pa kreisi uz Grobiņas ABR (3 km). Pēc 1,8 km krustojumā atrodams dižakmens. 
UZTURĒŠANĀS NOTEIKUMI
       
CITA NODERĪGA INFO
   
UZMANĪBU!
Atsevišķas ziņas laika gaitā var būt izmanījušās. Ja esat konstatējuši informācijas neatbilstību vai infrastruktūras bojājumus, lūgums, sazināties ar apsaimniekotāju.
   
   
 
Atsauksmes
Vārds, uzvārds :
Komentārs :
Ievadiet drošības kodu: