LV  
  EN  
  RU  
  LT
Google | iekšējais
Apraksti
Apraksts1 TeritorijaInteraktīvā karte
Velna Skroderis
ATRAŠANĀS VIETA
Dabas piemineklis: ģeoloģiskais veidojums Velna Skroderis
Praulienas pagasts, Madonas novads
GPS KOORDINĀTES
X: 645412, Y: 6296168 / Lat: 56.786684, Lon: 26.380371
APRAKSTS
Zini, kurš ir lielākais akmens Vidzemē un visā Latvijā savā ietilpībā piekāpjas tikai vienam konkurentam? Līdz 1982. gadam to nezināja neviens, taču tad, veicot apjomīgus Kujas upes regulēšanas darbus, tika atsegti kāda liela akmens īstenie izmēri. Tas ir Velna Skroderis, kas savu nosaukumu ieguvis pateicoties kādai teikai, kas vēsta par Velna neganto nolūku ieriebt Dievam, aizberot Aivieksti. Sperot soli pāri Kujas upei, Velna bikses pārplīsušas un šis, apsēdies uz lielā akmens, ņēmies ar ragavu ilksi lāpīt bikses. Stāsts ir garāks, bet, lai pastāstītu par to, kā akmens nosaukumu ieguva, pietiek ar šo.

Velna Skroderis ir liels - 6,4x6x4 m – tā apkārtmērs sasniedz 20 m un tilpums veselus 100 m3. Tas ir kā radīts, lai uz tā sēdētu Velns vai dejotu cilvēki, jo tā augšējā virsma ir teju plakana un sasniedz ap 30 m2.

Pats akmens ir sarkanīgs ar lieliem un labi izteiktiem kristāliem. Tā malas ir vertikālas un izskatās teju kā cilindrs. Velna Skroderis palīdz šķērsot Kujas upi – uz tā balstīts trosu tiltiņš, kas ļauj sausām kājām nokļūt upes otrā krastā.
 
Foto: A.Stepanova
PĀRVIETOŠANĀS IESPĒJAS
VIDES PIEEJAMĪBA
Nav pieejams apmeklētājiem ar kustību traucējumiem un ar bernu ratiņiem.
MAKSA
Bezmaksas
ATVĒRTS
24/7; I-XII
LABIEKĀRTOJUMS
NOKĻŪŠANA
Braucot pa Madonas – Rēzeknes ceļu, pie tilta pāri Kujas upei jānogriežas uz ceļa, kas ved uz 4 km attālajām Jaunauziņu mājām. Izejot cauri māju pagalmam, nonāk pie upes, kurā guļ dižakmens.
UZTURĒŠANĀS NOTEIKUMI
           
CITA NODERĪGA INFO
APSAIMNIEKOTĀJS
Zemes īpašnieks sadarbībā ar Madonas novada Praulienas pagasta pārvaldi, + 371 26 440 194
   
UZMANĪBU!
Atsevišķas ziņas laika gaitā var būt izmanījušās. Ja esat konstatējuši informācijas neatbilstību vai infrastruktūras bojājumus, lūgums, sazināties ar apsaimniekotāju.
   
   

 

Atsauksmes
Vārds, uzvārds :
Komentārs :
Ievadiet drošības kodu: