LV  
  EN  
  RU  
  LT
Google | iekšējais
Apraksti
Apraksts1 TeritorijaInteraktīvā karte
Brežģa kalna tornis
Citi apskates objektiATRAŠANĀS VIETA
Taurenes pag., Vecpiebalgas nov.
GPS KOORDINĀTES
Lat, lon: 57.112330, 25.692912 / LKS: 602525, 331162
APRAKSTS
Brežģa kalns izvietojies Vecpiebalgas novada Taurenes pagasta dienvidos, 3 km uz ziemeļrietumiem no Alauksta ezera. Brežģa kalna augstums ir 255 m v.j.l., relatīvais augstums - 40 m. Skaidrā laikā, no kalna paveras skats uz Alauksta, Zobola, Tauna un Ineša ezeriem, Gaujas augšteci, kā arī Taurenes un Vecpiebalgas apkārtni. Latvijas pirmās brīvvalsts laikā Brežģa kalnā notikušas zaļumballes un brīvdabas teātra izrādes, svinēti Līgo svētki. Kalnam pāri iet vecais autoceļš, kurš pēc cilvēku atmiņām, ziemas laikā apledojis, un automašīnas nācies braucējiem stumt kalnā, bet lejā piebremzēt, lai neaizbrauc par strauju. 

Par skatu no kalna rakstnieks Matīss Kaudzīte rakstījis: „Uzkāpsim uz Brežģa kalna augstuma. Skatieties uz rīta pusi! Tur ir tikai kādas trīs verstes attālumā Alauksta ezers, mūsu Gaujas izauklētājs. Redz, cik augstu tas izskatās stāvot! Tad uz Dienvidiem, ar mežiņiem pušķotā līdzenumā, redzi to balto stabu. Tas ir Vecpiebalgas baznīcas tornis. Skatieties uz vakariem. Redz cik zemu stāv tur tas mazais Laidzu ezeriņš, salīdzinot ar lielo Alauksta ezeru! Gauja tur, cauri tecēdama, tek te gar D, redzi tur, uz Lodes muižu! Gauja ieņem Brežģa kalnu gluži savā līkumā. Tad te uz ziemeļu pusi var redzēt vēl Drustu baznīcu un, domāju, arī Dzērbenes baznīcu. Un, ja gribi, tad met acis ir vēl tālāk. Un redzēsi tur uz D rītiem tos augstumus, kas tur paceļas punu puniem. Tie ir Vējavas un Vestienas kalni, un Gaiziņš. Tad vēl uz vakariem Ežu augstums ar Elkas kalnu." Kopš Matīsa Kaudzītes iespaidiem pagājuši turpat simts gadi. Ainava ir mainījusies, bet ezeri un kalni palikuši savās vietās.
 
Brežģa kalna tornis. Foto: Andris Soms
Brežģa kalna tornis. Skats Alauksta ezera un Taurenes virzienā. Foto: Andris Soms
PĀRVIETOŠANĀS IESPĒJAS
Gājējam
VIDES PIEEJAMĪBA
Nav pieejams apmeklētājiem ar bērnu ratiņiem un cilvēkiem ar kustību traucējumiem.
APSKATEI NEPIECIEŠAMAIS LAIKS
~0,5 h
MAKSA
bezmaksas
ATVĒRTAS
24/7; I-XII
APVIDUS
mežs, pļavas
LABIEKĀRTOJUMS
Stāvvieta Piknika vieta Tualete Informācijas stends
NOKĻŪŠANA
Pa šoseju P30 jādodas līdz stāvlaukumam Brežģa kalna pakājē.
UZTURĒŠANĀS NOTEIKUMI
Ievērot klusumu Atkritumus nest līdzi Vieta atkritumu izmešanai Nebojāt dabas objektus, ifrastruktūru, īpašumu Neplūkt augus Uzmanību! Ērces
CITA NODERĪGA INFO
APSAIMNIEKOTĀJS
Vecpiebalgas novada pašvaldība, Alauksta iela 4, Vecpiebalgas pag., Vecpiebalgas nov., +371 64107279, +371 28381960, vecpiebalga@vecpiebalga.lv
UZMANĪBU!
Atsevišķas ziņas laika gaitā var būt izmainījušās. Ja esat konstatējuši informācijas neatbilstību vai infrastruktūras bojājumus, lūgums, sazināties ar apsaimniekotāju.
Iepazīsti Latviju no jauna! Citas tūrisma iespējas.
Atsauksmes
Vārds, uzvārds :
Komentārs :
Ievadiet drošības kodu: