LV  
  EN  
  RU  
  LT
Google | iekšējais
Apraksti
Apraksts1 TeritorijaInteraktīvā karte
Kurgāna tornis
ATRAŠANĀS VIETA
Džūkstes pagastā Tukuma novadā
GPS KOORDINĀTES
X: 463328, Y: 6300153 / Lat: 56.8437483, Lon: 23.388531
APRAKSTS
Skatu tornis atrodas Dunduru pļavu un Melnragu rīkles pļavu teritorijā. No tā paveras lielisks skats uz divām savu dabisko tecējumu atguvušām upēm – Skudrupīti, kas līkumo cauri Melnragu pļavām, un Slampes upi, kas vijas cauri Dunduru pļavām. Vēl pavisam nesen abas upes atgādināja iztaisnotus grāvjus, kaut arī izsenis tām bija visai līkumots tecējums. Tās tika iztaisnotas pagājušajā gadsimtā, palieņu pļavu teritoriju pielāgojot lauksaimniecībai. Taču pēdējos gadu desmitos dabas speciālisti upītēm palīdzējuši atgūt savu līkumoto tecējumu. Agrāk degradētās, sausās un vienveidīgās pļavas tagad sezonāli applūst. Atjaunojas arī palienēm raksturīgais bioloģiski daudzveidīgais zālājs – ziedu pļavas. Tikai pateicoties šiem atjaunošanas darbiem, Jums ir iespēja vērot palienē notiekošo dzīvnieku un augu dzīvi.

Lai pļavas varētu pastāvēt un neaizaugtu ar krūmiem un kokiem, Dunduru pļavās jau kopš 2004. gada mājvietu raduši seno tauru un tarpānu pēcteči – taurgovis un Konik polski zirgi, kas pielāgojušies dzīvei savvaļā. 2018. gadā ganības ievērojami paplašinātas un tagad dzīvnieki ganībām izmanto arī Melnragu pļavu platības. Pļavas ganībām izmanto arī citi dzīvnieki. Šeit ganās stirnas, brieži un citi atklātas platības mīloši dzīvnieki. Te mīt arī plēsēji – vilki, tādējādi veidojas vesela dabisku ganību ekosistēma, kurā katram procesam, augam un dzīvniekam ir sava īpaša vieta un loma. Teritorija kalpo par nozīmīgu barošanās un atpūtas vietu tādiem caurceļojošiem putniem kā pīles, zosis, gulbji un dažādi bridējputni. Vasarās, kad pali atkāpjas, apkārtējās pļavas var kļūt par piemērotu mājvietu griezei, ķīvītei, kā arī tādiem retumiem kā ķikuts un gugatnis. Šeit barojas arī mazie ērgļi un melnie stārķi.
PĀRVIETOŠANĀS IESPĒJAS
VIDES PIEEJAMĪBA
Nav piemērots personām ar kustību traucējumiem un apmeklētājiem ar bērnu ratiņiem.
APSKATEI NEPIECIEŠAMAIS LAIKS
~1,5 h
MAKSA
bezmaksas
ATVĒRTAS
24/7; I-XII
APVIDUS
mežs, pļavas
LABIEKĀRTOJUMS
 
NOKĻŪŠANA
Jādodas pa Ventspils šoseju (A10) 50 km no Rīgas centra līdz pagriezienam uz Slampi (Slampe 9), kur jānogriežas pa kreisi uz grants ceļa. Pa šo ceļu jābrauc 5,3 km līdz T veida krustojumam, kur jānogriežas pa kreisi. Tad tieši pēc 1 km atkal pa kreisi gar Melnragu fermu. Nākamais 7 km garais posms ved caur Melnragu rīkli un Dunduru pļavām.
UZTURĒŠANĀS NOTEIKUMI
    
CITA NODERĪGA INFO
Informācija par šo un citiem dabas tūrisma galamērķiem pieejama arī mobilajā lietotnē "Dabas Tūrisms". To var lejupielādēt
APSAIMNIEKOTĀJS
Dabas aizsardzības pārvaldes Pierīgas reģionālā administrācija.
Infrastruktūra uzbūvēta LIFE+ projektā „Ķemeru Nacionālā parka hidroloģiskā režīma atjaunošana” (“HYDROPLAN” LIFE10NAT/LV/000160). Projektu finansē Eiropas Komisija un Latvijas vides aizsardzības fonda administrācija.
UZMANĪBU!
Atsevišķas ziņas laika gaitā var būt izmainījušās. Ja esat konstatējuši informācijas neatbilstību vai infrastruktūras bojājumus, lūgums, sazināties ar apsaimniekotāju.
 
Apzinies savu atbildību kā tūrists!
Izvēloties videi draudzīgu ceļošanu, tu atstāj iespēju arī nākamajām paaudzēm baudīt unikālus mirkļus dabā!

Dabā ejot, ko atnesi, to aiznes! 
Atsauksmes
Vārds, uzvārds :
Komentārs :
Ievadiet drošības kodu: