LV  
  EN  
  RU  
  LT
Google | iekšējais
Apraksti
Apraksts1 TeritorijaInteraktīvā karte
Jūrtaka - Vidzeme. 28. diena. Lauči - Tūja
ATRAŠANĀS VIETA
Vidzemes piekraste - Rīgas jūras līča austrumu piekraste
Skultes pag. Limbažu nov., Liepupes pag. Salacgrīvas nov.
GPS KOORDINĀTES
Posma starts: Lauči. Netālu no jūras krasta maksas stāvlaukums - X: 524157, Y: 6358310 / Lat: 57.3669945, Lon: 24.4016324, Zāles, Vārzas, LV-4025
Posma finišs: Tūjas vecais mols pirms Zaķupītes ietekas, blakus autostāvlaukumam - X: 522830, Y: 6372112 / Lat: 57.4910443, Lon: 24.3808518
APRAKSTS
28. diena. Lauči - Tūja. Aizgājušais burinieku laikmets
 

Izcili ainavisks Vidzemes krasta posms ar daudziem akmeņainiem zemesragiem un akmeņu „amfiteātriem” jūrā, kas mijas ar maziem, smilšainiem līcīšiem, kuros ietek mazu upīšu un urgu vasarā izsīkstošās tērcītes. Piemērots aktīviem gājējiem ar piemērotiem apaviem, jo vietām liedagu pilnībā klāj tikai akmeņu pelēkās muguras. Dažviet parādās arī nelieli niedru pleķīši, bet pie Tūjas – pirmie smilšakmens atsegumi.
 

Jūrtaka ir daļa no garās distances pārgājienu maršruta E9 gar Baltijas jūras piekrasti. Latvijā tā sākās pie Lietuvas-Latvijas robežas Nidas ciemā un finišē pie Tallinas ostas Igaunijā.

Taka ir sadalīta pa dienām un grūtības pakāpēm, kas ļauj ikvienam izvēlēties sev piemērotāko distanci. 

Kopējais Jūrtakas garums: ~ 1200 km (~ 1 500 000 soļu), t.sk.:  Latvijā – 580 km, Igaunijā – 620 km. Visa maršruta veikšanai nepieciešamais laiks ir ~ 60 dienas.
 
Ainavu un skatu ziņā – visdaudzveidīgākais Jūrtakas posms Latvijā, kurā ir gan smilšains, gan akmeņains liedags, piekrastes pļavas, niedrāji, kāpas, smilšakmens atsegumi, meži, zemesragi un nelieli līcīši, zvejnieku ciemati, krodziņi, mazo upju grīvas. Jūrtaka vijas cauri Carnikavai, Saulkrastiem, Zvejniekciemam, Salacgrīvai un Ainažiem.
Tā šķērso mazās upītes, kas vasarā parasti ir pārbrienamas. Šajā Jūrtakas posmā atrodas Gaujas un Salacas upju grīvas, kurām var apiet apkārt pa tiltiem.
Carnikava un Salacgrīva ir slavenas ar nēģiem, kas tiek gatavoti pēc īpašām vietējo zvejnieku receptēm.
Duntē apskatāms slavenā melu stāstnieka barona Minhauzena muzejs.
Randu pļavas ir nozīmīga putnu migrācijas un ligzdošanas vieta.
Īsi pirms Igaunijas, lai apietu zāļaino un ar niedrēm apaugušo krastu, maršruts ved pa meža takām.

Avots: coastalhiking.eu
 
Foto: Juris Smaļinskis
PĀRVIETOŠANĀS IESPĒJAS
VIDES PIEEJAMĪBA
Takas posms nav piemērots apmeklētājiem ratiņkrēslos un cilvēkiem ar bērnu ratiņiem.
LAIKS
5 - 7  h
GARUMS
15 km
MAKSA
Bezmaksas
ATVĒRTA
24/7, I-XII
TAKAS GPX DATNE
lejupielādēt >>>
MARĶĒJUMS
Trīs horizontālas joslas (balts – zils – balts) uz kokiem, akmeņiem un citiem dabas objektiem un Jūrtakas uzlīmes uz ceļa zīmēm, elektrības stabiem, tiltu margām ciemos un pilsētās, kā arī norādes ceļa zīmes.
APVIDUS
Liedags, kāpas, mežs.
GRŪTĪBU PAKĀPE
SEGUMS
Grants, smiltis, dažāda lieluma akmeņi, oļi.
PAKALPOJUMI
Skatīt informāciju vietnē coastalhiking.eu
APSKATEI
NOKĻŪŠANA UZ STARTA punktu Laučiem. Pa šoseju E67 / A1 jādodas līdz punktam X: 526228, Y: 6358561 / Lat: 57.3691325, Lon: 24.4360910. Tad, sekojot norādei uz apskates objektu LAUČU AKMENS 2, pa lauku ceļu jādodas uz jūru.
UZTURĒŠANĀS NOTEIKUMI
    
CITA NODERĪGA INFO
  • Maršruta apraksts
  • Skultes pagasta tūrisma informācija
  • Salacgrīvas novada tūrisma informācija
  • Šķēršļi: Liepupe mazūdens periodā ir pārbrienama (tilts 0,7 km attālumā no ietekas). Pārējās urgas (strauti) ir brienami.
  • Bīstamas vietas: Smilšakmens atsegumi sastāv no irdena un nenoturīga materiāla, tādēļ tiem nav droši tuvoties no augšas, apakšas un līst viļņu izskalotajās alās.
  • Der zināt! Ar aļģēm apaugušie akmeņi ir slideni. Daudzi akmeņi ir „kustīgi”. Nepieciešami piemēroti (slēgta tipa) apavi, nūjas atbalstam.
  • Alternatīvas: Starp Lembužiem un Tūju pa krasta augšdaļu iet neliels meža ceļš (2,5 km), ko var izmantot stipra vēja laikā. Spēcīgi gājēji šīs dienas posmu var apvienot ar iepriekšējās un sākt Saulkrastos.
UZMANĪBU!
Atsevišķas ziņas laika gaitā var būt izmainījušās. Ja esat konstatējuši informācijas neatbilstību, lūgums, sazināties ar maršruta veidotāju lauku@celotajs.lv.
 
Atsauksmes
Vārds, uzvārds :
Komentārs :
Ievadiet drošības kodu: