LV  
  EN  
  RU  
  LT
Google | iekšējais
Apraksti
Apraksts1 TeritorijaInteraktīvā karte
Jūrtaka - Vidzeme. 29. diena. Tūja - Svētciems
ATRAŠANĀS VIETA
Vidzemes piekraste - Rīgas jūras līča austrumu piekraste
Liepupes pag., Salacgrīvas pag. Salacgrīvas nov.
GPS KOORDINĀTES
Posma starts: Tūjas vecais mols pirms Zaķupītes ietekas, blakus autostāvlaukumam - X: 522830, Y: 6372112 / Lat: 57.4910443, Lon: 24.380851825
Posma finišs: Svētciems pie Svētupes grīvas, iepretim kempingam „Vējavas” - X: 521686, Y: 6394026 / Lat: 57.6879384, Lon: 24.3637284
APRAKSTS
29. diena. Tūja - Svētciems. Vidzemes akmeņainā jūrmala
 

Maršruts piemērots aktīviem un izturīgiem gājējiem! Viens no skaistākajiem Jūrtakas posmiem, kas sākas ar Zaķupītes šķērsošanu. Līdz Ķurmraga bākai pārsvarā ir smilšaini liedagi ar nelieliem akmeņainiem posmiem. Tālāk sākas Vidzemes akmeņainā jūrmala, kur zemesragi mijas ar nelieliem līcīšiem, bet krastā paceļas līdz 4 m augsti smilšakmens atsegumi. Aiz Meleku raga atkal seko galvenokārt smilšains liedags, bet pirms Svētupes ietekas – stipri aizaugusi pludmale un niedrājs, kas apejams pa meža ceļu.
 

Jūrtaka ir daļa no garās distances pārgājienu maršruta E9 gar Baltijas jūras piekrasti. Latvijā tā sākās pie Lietuvas-Latvijas robežas Nidas ciemā un finišē pie Tallinas ostas Igaunijā.

Taka ir sadalīta pa dienām un grūtības pakāpēm, kas ļauj ikvienam izvēlēties sev piemērotāko distanci. 

Kopējais Jūrtakas garums: ~ 1200 km (~ 1 500 000 soļu), t.sk.:  Latvijā – 580 km, Igaunijā – 620 km. Visa maršruta veikšanai nepieciešamais laiks ir ~ 60 dienas.
 
Ainavu un skatu ziņā – visdaudzveidīgākais Jūrtakas posms Latvijā, kurā ir gan smilšains, gan akmeņains liedags, piekrastes pļavas, niedrāji, kāpas, smilšakmens atsegumi, meži, zemesragi un nelieli līcīši, zvejnieku ciemati, krodziņi, mazo upju grīvas. Jūrtaka vijas cauri Carnikavai, Saulkrastiem, Zvejniekciemam, Salacgrīvai un Ainažiem.
Tā šķērso mazās upītes, kas vasarā parasti ir pārbrienamas. Šajā Jūrtakas posmā atrodas Gaujas un Salacas upju grīvas, kurām var apiet apkārt pa tiltiem.
Carnikava un Salacgrīva ir slavenas ar nēģiem, kas tiek gatavoti pēc īpašām vietējo zvejnieku receptēm.
Duntē apskatāms slavenā melu stāstnieka barona Minhauzena muzejs.
Randu pļavas ir nozīmīga putnu migrācijas un ligzdošanas vieta.
Īsi pirms Igaunijas, lai apietu zāļaino un ar niedrēm apaugušo krastu, maršruts ved pa meža takām.

Avots: coastalhiking.eu
 
Vidzemes akmeņainā jūrmala. Foto: Juris Smaļinskis
PĀRVIETOŠANĀS IESPĒJAS
VIDES PIEEJAMĪBA
Takas posms nav piemērots apmeklētājiem ratiņkrēslos un cilvēkiem ar bērnu ratiņiem.
LAIKS
8 - 10  h
GARUMS
24 km
MAKSA
Bezmaksas
ATVĒRTA
24/7, I-XII
TAKAS GPX DATNE
lejupielādēt >>>
MARĶĒJUMS
Trīs horizontālas joslas (balts – zils – balts) uz kokiem, akmeņiem un citiem dabas objektiem un Jūrtakas uzlīmes uz ceļa zīmēm, elektrības stabiem, tiltu margām ciemos un pilsētās, kā arī norādes ceļa zīmes.
APVIDUS
Liedags, kāpas, mežs.
GRŪTĪBU PAKĀPE
SEGUMS
Akmeņaini liedagi, zāļaini/niedraini piekrastes posmi (pirms Svētupes), ceļš ar grants segumu, asfalts, meža ceļi, vietām saskalotas aļģes („jūrasmēsli”).
PAKALPOJUMI
Skatīt informāciju vietnē coastalhiking.eu
APSKATEI
NOKĻŪŠANA UZ STARTA punktu Tūjas vecais molu. Pa šoseju E67 / A1 vai šoseju P11 jādodas līdz šo ceļu krustojumam. Tālāk jādodas uz Tūju. Tad pa Rīgas un Jūras ielu jādodas uz autostāvlaukumu jūras krastā.
UZTURĒŠANĀS NOTEIKUMI
    
CITA NODERĪGA INFO
  • Maršruta apraksts
  • Salacgrīvas novada tūrisma informācija
  • Šķēršļi: Zaķupītes ietekai mazūdens periodā var pārbrist pāri (apkārtceļš pa Jūras un Liedaga ielu Tūjā, tilts - 0,8 km). Vitrupi var apiet pa tiltu (0,5 km no jūras). Palu laikā augsts līmenis var būt Kurliņupē (tilts – 0,9 km no jūras). Pirms Svētupes ietekas sākas Reisa niedrājs.
  • Bīstamas vietas: Smilšakmens atsegumi sastāv no irdena un nenoturīga materiāla, tādēļ tiem nav droši tuvoties no augšas, apakšas un līst viļņu izskalotajās alās.
  • Der zināt! Ar aļģēm apaugušie akmeņi ir slideni. Daudzi akmeņi ir „kustīgi”. Nepieciešami piemēroti (slēgta tipa) apavi, nūjas atbalstam.
  • Alternatīvas: Starp Tūju un Melekiem pa krasta augšdaļu ar pārtraukumiem stiepjas meža ceļš, kuru var izmantot stiprāka vēja laikā. Pa to iet ir vieglāk, nekā pa akmeņaino liedagu. Meža ceļš savieno arī Šķīsterciemu ar Svētciemu (ceļmalās jāuzmanās no brīvi klaiņojošiem suņiem).
UZMANĪBU!
Atsevišķas ziņas laika gaitā var būt izmainījušās. Ja esat konstatējuši informācijas neatbilstību, lūgums, sazināties ar maršruta veidotāju lauku@celotajs.lv.
 
Atsauksmes
Vārds, uzvārds :
Komentārs :
Ievadiet drošības kodu: