LV  
  EN  
  RU  
  LT
Google | iekšējais
Apraksti
Apraksts1 TeritorijaInteraktīvā karte
783 Apkārt Latgales jūrai
Citu velo maršrutu aprakstiATRAŠANĀS VIETA
Rēzeknes novads
GPS KOORDINĀTES
Sākumpunkta izvēle braucēja ziņā.
Kā iespējamais maršruta sākuma un beigu punkts varētu būt stāvlaukums pie Dabas izglītības centra "Rāzna" (Skolas iela 3, Lipuški, Mākoņkalna pagasts, Rēzeknes novads).
Lat: 56.290449, Lon: 27.437230 /  X: 712713, Y: 243717
APRAKSTS
Apļveida velo maršruts paredzēts aktīviem un sportiskiem velobraucējiem. Tas iekļauj visu Rāznas ezera perimetru un tā apkārtnes interesantākos apskates objektus.

Lipušku ciems atrodas pašā Rāznas ezera krastā, kur ceļš teju saplūst ar ezeru. Ciematā ir divi lūgšanas nami. Lipušku Sv. Nikolaja Brīnumdarītāja pareizticīgo baznīca atrodas pašā ezera krastā, uzkalniņā - Lipušku vecticībnieku lūgšanu nams, kurš celts 1904. gadā.  1893. gadā Lipuškos bija vislielākā vecticībnieku draudze Baltijā.

No Lipuškiem līdz Zosnai grantētais ceļš izvijas gar pašu ezera krastu. Rāznas ezera piekraste pārsvarā ir niedraina. Lipušku un Zosnas apkaimē daudzviet atklājas skati uz plašo ūdens klaju, kurus Zosnas galā pārtrauc vairāku ar kokiem apaugušu salu muguras.

Zosnas ciemā var apskatīt Zosnas Sv. Erceņģeļa Miķeļa draudzes baznīcu. Tā ir koka celtne uz akmens mūra pamatiem uzcelta 1800. gadā par tautas ziedojumiem. Blakus atrodas no 19. gadsimta saglabājusies kņazu Goļicinu muižas apbūve un parks. Galvenā arhitektūras vērtība ir pildrežģa konstrukcijā celtā muižkungu māja. Zosnas parka teritorijā ir saglabājušās divas 19.g.s. beigu akmens kāpnes, kas noved lejā līdz Rāznas ezeram. Skatam paveras Rāznas ezera Zosnas līcis ar salām.

No Zosnas ceļš vijas starp Zosnas un Rāznas ezeriem. Abu ezeru niedrēm aizaugušos krastus atdala ceļš, bet to ūdeņus savieno kanāls.

Tālāk lauku ceļš, vīdamies gar gleznainajiem Rāznas ezera līčiem, ved uz Dukstigala katoļu baznīcu un Čornajas ciemu, kur labiekārtota atpūtas vieta un peldvieta.

Foļvarkovas – Vilkakroga posmā paveras skaisti skati uz Rāznas ezeru un tā pretējā krastā esošo Mākoņkalnu, kas labi izceļas virs tuvākās apkārtnes. 9 km garajā posmā Rogs – Lipuški var vislabāk izjust “Latgales jūras” plašumu. Tur ceļš vijas blakus atklātajai krasta līnijai.  Vietām ir stāvkrasts, līdz pat ~ 10m augsts.

Baudot Rāznas ezera ainavu, nokļūstam Lipuškos. Dabas izglītības centra “Rāzna” tuvumā izveidota Sajūtu taka.
 
Rāznas ezers – pēc platības otrs lielākais, pēc ūdens tilpuma – lielākais Latvijas ezers. Ezera vidējais dziļums ir 7 m, lielākais - 17 m. Rāznas ezera ūdens klaju izraibina 10 salas, kas visas atrodas ezera R un Z daļas divos lielajos līčos - Zosnasgalā un Dukstigalā. Pie Rāznas ezera bez privātajām ir vairākas labiekārtotas publiskas atpūtas vietas.
Skats uz Rāznas ezeru. Foto: Regīna Indriķe
Skats uz Rāznas ezeru. Foto: Regīna Indriķe
PĀRVIETOŠANĀS PIEKĻUVES IESPĒJAS
Gājējam Piemērots velosipēdam     
MARŠRUTĀ PAVADĀMAIS LAIKS
Kopējais laiks atkarīgs no braucēju fiziskās sagatavotības, kā arī atpūtai un izvēlēto objektu apskatei paredzētā laika.
GARUMS
 37 km
PIEMĒROTĀKAIS LAIKS APMEKLĒJUMAM
bezsniega periods.
MAKSA
bezmaksas
ATVĒRTA
24/7, I-XII
VEIDS
Apļveida
TAKAS SHĒMA
MARĶĒJUMS
Marķēts ar speciālām velo maršruta norādēm Nr. 783. Vienā virzienā.
GRŪTĪBU PAKĀPE
Grūtību pakāpe 2 no 5
SEGUMS
Asfalts, grants segums, zemesceļš. Atsevišķos ceļa posmos iespējama “trepe” (atkarīgs no laika apstākļiem).
NOKĻŪŠANA
Pa ceļu P55 līdz pagriezienam uz Rogu aiz Kaunatas pienotavas (~ 29 km no Rēzeknes), tad ~8 km līdz ciemam Lipuški. Tālāk jāseko norādēm "Dabas izglītības centrs ”Rāzna".
UZTURĒŠANĀS NOTEIKUMI
Ievērot klusumu Atkritumus nest līdzi Vieta atkritumu izmešanai Nebojāt dabas objektus, ifrastruktūru, īpašumu Neplūkt augus Uzmanību! Ērces
CITA NODERĪGA INFO
Rēzeknes novada tūrisma informācijas centrs  +371 26337449, +371 28686863, ticrezekne@gmail.com
APSAIMNIEKOTĀJS
Rēzeknes novada pašvaldība +371 26337449
UZMANĪBU!
Atsevišķas ziņas laika gaitā var būt izmainījušās. Ja esat konstatējuši informācijas neatbilstību vai infrastruktūras bojājumus, lūgums, sazināties ar apsaimniekotāju.
Iepazīsti Latviju no jauna! Citas tūrisma iespējas.
Atsauksmes
Vārds, uzvārds :
Komentārs :
Ievadiet drošības kodu: