Ziņas

2018-06-13
Dabas aizsardzības pārvalde Dunduru pļavās mācīs atpazīt aizsargājamos augus


Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar Džūkstes pasaku muzeju 16. jūnijā no plkst. 11.00 līdz 15.30 interesentus aicina uz pasākumu “Kolhoznieku stāsti Līgo noskaņās”. Tā būs iespēja ne vien gatavoties Līgo svētkiem, pļavās meklējot skaistākās jāņuzāles un mācoties tās atpazīt,bet arī piedalīties aizraujošā stāstu pēcpusdienā, uzzinot vairāk par pagājušā gadsimta tradīcijām un sadzīvi Slampes un Džūkstes pagastā.


Pasākuma pirmā daļa norisināsies Ķemeru Nacionālā parka Dunduru pļavās, kur interesenti Pārvaldes speciālistu vadībā, kopīgi lasot jāņuzāles, varēs uzzināt, kuri ir piemērētokie augi jāņuzāļu pīšanai vainagos, bet par kuriem labāk priecāties tikai ar acīm. Turklāt speciālisti ne vien mācīs un rādīs aizsargājamos un saudzējamos augus, bet arī dos vērtīgus padomus par augiem, kurus drīkst plūkt un izmantot ārstniecībā, piemēram, zāļu tējās. Tāpat ikviens varēs iepazīties arī ar Dunduru pļavu iemītniekiem – savvaļas zirgiem un govīm.

“Jāņuzāļu lasīšana, telpu pušķošana un vainagu pīšana ir jau sen tautā iesakņojusies Līgo svētku tradīcija. Diemžēl retais var lepoties ar spožām zināšanām īpaši aizsargājamo un saudzējamo augu atpazīšanā. Lai mazinātu situācijas, kad cilvēki krāšņajos Jāņu vainagos iepin ļoti retus, īpaši aizsargājamus augus, kuru plūkšana ir aizliegta, gribam ikvienu izglītot jau pirms svētku svinēšanas,” skaidro Pārvaldes dabas izglītības centra “Meža māja” speciāliste Aija Balandiņa.

Speciāliste skaidro, ka nereti pastāv risks nezināšanas dēļ noplūkt ne vien retus augus, bet arī indīgus un bīstamus augus – velnarutkus, gundegas, latvāņus –, kas var nodarīt ievērojamu kaitējumu arī veselībai.

Pasākuma otrajā daļā plkst. 12.30 visi jāņuzāļu lasītāji tiks aicināti pulcēties Džūkstes pasaku muzejā, lai kopīgi darinātu jāņuzāļu vainagus un dekorus, vārītu zupu, spēlētu spēles un dalītos atmiņu stāstos par Padomju laikiem vietējo pagastu sadzīvē un kultūrā.

Pasākums ir bezmaksas. Muzeja apskate: skolēniem, studentiem – 1 EUR, pieaugušajiem – 1.50 EUR, pensionāriem un citu novadu invalīdiem – 1.00 EUR, ģimenes biļete – 3.00 EUR. Informācija: 26513314, pasakumuzejs@tukumamuzejs.lv (Džūkstes pasaku muzejs), 29149365, aija.balandina@daba.gov.lv (Dabas aizsardzības pārvalde).

Komentāri
Vārds, uzvārds :
Komentārs :
Ievadiet drošības kodu: