LV  
  EN  
  RU  
  LT
Google | iekšējais
Interaktīvās iespējas
Jautājiet mums Jautājiet mums
Aptaujas Aptaujas
Ziņas

2009-05-21
Līgatnes dabas takās pilnveidots mākslīgais mitrājs
Š.g. 15. maijā Gaujas NP administrācijas un Gaujas NP fonda darbinieki kopā ar Jaunajiem reindžeriem rīkoja niedru stādīšanas talku Līgatnes dabas taku mākslīgajā mitrājā. To Līgatnes dabas takās izveidoja pērn un turpmāk mitrājs pilnvērtīgi kalpos par videi draudzīgu notekūdeņu attīrīšanas vietu. Niedru lauki tiek uzskatīti par vienu no efektīvākajiem veidiem, kā attīrīt notekūdeņus. Iecerētais tika paveikts – mākslīgajā mitrājā niedres sastādītas. Tagad atliek tikai gaidīt, kad tās ieaugsies un veicinās notekūdeņu attīrīšanas procesu.
 
Visa gada garumā Līgatnes dabas takās ierodas tūkstošiem apmeklētāju, līdz ar to šajā vietā bija nepieciešama atbilstoša infrastruktūra - labierīcības, piekļuve ūdenim roku mazgāšanai, u.tml. Šī iemesla dēļ pagājušajā gadā kopā ar jauno Apmeklētāju centru ir tapusi šī dabīgā attīrīšanas iekārta – mākslīgais mitrājs.
 
Mākslīgie mitrāji ir veids, kā attīrīt notekūdeņus, kad nav iespējams pievienoties centralizētai kanalizācijas sistēmai. Notekūdeņus tajos iespējams attīrīt ar augu palīdzību, tādejādi dabā noritošu procesu izmantojot cilvēku labā. Šāda veida mākslīgajām mitrainēm ir ļoti lēta ekspluatācija, un tajās veiktās analīzes uzrāda labus rezultātus.
 
Līgatnes dabas takās tiek izmantotas arī citas videi draudzīgas un resursus saudzējošas metodes zemes ūdens ieguvei un siltuma nodrošināšanai. Jumta konstrukcija izveidota tā, lai spētu savākt lielāku daudzumu lietus ūdens, kas tiek izmantots labierīcību darbības nodrošināšanai. Izveidotas arī zemes virskārtas siltumsūknis, kas ir mūsdienīga videi draudzīga, ekonomiska un enerģiju taupoša apsildes tehnika. Iegūtais siltums tiek izmantots gan siltā ūdens nodrošināšanai, gan arī apsildes sistēmas ūdens sildīšanai Līgatnes dabas taku Apmeklētāju centrā.
 
Talka tika organizēta Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekta "Back to nature" jeb "Atpakaļ pie dabas" ietvaros.

Komentāri
Vārds, uzvārds :
Komentārs :
Ievadiet drošības kodu: