Ziņas

2011-04-14
Nolūzis dižākais Latvijas āra bērzs

 
Pagājušās nedēļas stiprās vēja brāzmas paveikušas posta darbu Engures novada „Rudumos” – nolauzts Latvijas lielākais āra bērzs, kura vēsturiskais nosaukums - Sausupju bērzs – cēlies no līdzās esošo māju nosaukuma; šeit kādreiz bijusi Sausupju mežsarga māja.
 
„Rudumu” saimniekam koka bojāeja bijusi negaidīts pārsteigums, par ko telefoniski paziņojis kaimiņš. Par laimi, krītot bērzs nav sabojājis ēkas, jo, vēl dzīvs būdams, audzis mazliet ieslīpi uz dārza pusi. Tur arī nokritis, nolūzdams pie pašām saknēm. Tagad skaidri redzams, ka koka stumbrs bijis pamatīgi satrupējis. Augļu dārzs gan nedaudz papostīts, un saimnieks gulošo milzeni gatavojas pa daļām aizvākt, lai atbrīvotu dārzu un pagalmu.
 
Sausupju bērza pēdējoreiz fiksētais apkārtmērs bija 4,32 cm. Koks pirms pieciem gadiem bija zaudējis vienu no diviem galvenajiem stumbriem. Domājams, ka tas arī bija viens no iemesliem, kāpēc stumbrā attīstījās trupe. To, kāds bērzs izskatījās pirms vairākiem gadiem, iespējams apskatīt fotogrāfijās Dabas retumu krātuves mājaslapā. 
 
Aija Pendere
Dabas aizsardzības pārvaldes
Pierīgas reģionālās administrācijas
Valsts vides inspektore
Foto: I.Vanaga

Komentāri
Vārds, uzvārds :
Komentārs :
Ievadiet drošības kodu: Vilnis Alksnis
2011-05-07 17:08

Ļoti labi aprakstīts un foto labs, vis saprotams.


daba.gov.lv administrācija
2011-04-18 14:35

Eksperti fiksējuši apkārtmēru 4,32m pirms 2 gadiem. Iespējams, ka mērījums izdarīts atšķirīgā augstumā, tāpēc sanācis lielāks cipars. Mērījumu atšķirības, iespējams, arī skaidrojamas ar koka ļoti nevienādo(grubuļaino) mizas struktūru. Pieļaujama arī doma, ka ozols varēja sākt šķelties - tātad kļūt resnāks.


Zigis
2011-04-14 22:17

4,32 m - tik bija pirms 10 gadiem... Tagad nelaiķim - 4,55 bija.