attels

STĀSTS

2013. gada Dabas koncertzāle Viļķenes Ungurkalnā un Ogres Augstajos kalnos

attels

Trešdien, 17. jūlijā Ogrē, preses koferencē tika izsludināts šī gada Dabas koncertzāles galvenais varonis. 27. jūlijā Viļķenes Ungurkalnā un 3. augustā Ogres Augstajos kalnos apmeklētājus gaidīs OSS. Tas ir ģeoloģisks objekts, kura vecums ir 14000 līdz 12000 gadu.

Osi ir zemledāja tuneļos plūstošo ūdens straumju veidoti gari līkloču vaļņi un pauguru virknes ar bieži vien plakanām mugurām. Tos veido ledājūdeņu upju oļaini un smilšaini nogulumi. Vārds oss cēlies no zviedru val. åsar.  Īrijā tos sauc esker (senākas formas eskir, escar, eskar, no senīru val. eiscir). Latvijā tos vairāk pazīst ar nosaukumu kangari, kas no lībiešu valodas tulkojams kā „smilšaina grēda cauri purviem”. Mūsu zemes lielākie osi ir Mazie Kangari, Lielie Kangari, Ogres Kangaru Augstie un Zilie kalni.

Dabas koncertzāle ir viens no vērienīgākajiem vides izglītības pasākumiem Latvijā. Apliecinājums tam ir arī Eiropas Savienības dalībvalstu vides komunikatoru tīkla «Green Spider Network» konkursā iegūtā pirmā vieta par 2012. gada labāko vides kampaņu Eiropas Savienībā.

Dabas koncertzāles bezmaksas pasākumus rīko biedrība «Dabas koncertzāle» un Dabas aizsardzības pārvalde. Katru gadu tos palīdz veidot arī citas valsts organizācijas un pašvaldības. Šogad lielu atbalstu organizatorisko jautājumu risināšanā norises vietās sniedz Ogres, Ikšķiles, Limbažu un Viļķenes pašvaldības. Osa stāsta veidošanu atbalsta arī Latvijas vides aizsardzības fonds, A/S Latvijas Gāze, Valsts kultūrkapitāla fonds un uzņēmumu grupa RBS SKALS. 

Zinātnisko daļu jeb vairāk kā 15 darbnīcas vadīs Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieki, Latvijas Valsts Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes un Daugavpils Universitātes pasniedzēji un studenti profesora Vitālija Zelča vadībā un liels skaits brīvprātīgo palīgu.

Emocionālo kulmināciju ar mūziku, gaismām un video projekcijām veidos Dabas koncertzāles mūzikas producents Ingus Ulmanis kopā ar citiem mūziķiem un pasākuma režisoru Robertu Rubīnu.

Atgādinām, ka pasākumi notiks brīvā dabā. Tāpēc, lūgums, apmeklētājiem līdzi ņemt segas vai zemos saliekamos krēsliņus. Tā kā pasākums turpinās no plkst. 19:00 līdz ~24:00, iesakām nāk arī ar piknika groziņu.


 

Pēc ilgāka laika zinātnes, mūzikas un mākslas projekts Dabas koncertzāle atkal atgriezīsies Ziemeļvidzemē, kur meklējami tā pirmsākumi. Šogad biedrība «Dabas koncertzāle» un Dabas aizsardzības pārvalde piedāvā divus pasākumus – pirmais no tiem notiks 27. jūlijā netālu no mūsu valsts himnas radītāja Baumaņu Kārļa dzimtās puses – Viļķenes pagastā, arheoloģiskajā piemineklī Ungurkalnā. Savukārt, otrs pasākums notiks 3. augustā, Ikšķiles novada Ogres Zilajos kalnos pie Dubkalnu karjera.

Dabas koncertzāles tēma un galvenais varonis pilnībā tiks atklāts 17. jūlija preses konferencē, kas notiks Ogres Zilajos kalnos. Līdz 16. jūlijam aicinām iesūtīt vēstules ar minējumiem par to, kas būs šī gada galvenais varonis. Vēstules sūtiet uz e-pasta adresi natureconcerthall@gmail.com ar norādi «DK 2013 varonis». Pirmajam un tad katram astotajam pareizās atbildes iesūtītājam balvā tiks iepriekšējā gada dabas koncertzāles mūzikas kompaktdisks «Bombina bombina». Nojausmai sniedzam dažas uzvedinošas norādes. Par šī gada temata un galvenā varoņa krustēvu un krustmāti var saukt Aivaru Bigaču un Valdu Gaili no Ogres pašvaldības. Šī gada temata 3 raksturojošās krāsas ir balta, zilganzaļa un brūna.

Tradicionāli Dabas koncertzāles pasākumu ievadīs zinātniskā daļa. Tajā no plkst.19:00 darbosies vairāk nekā 15 laboratorijas un darbnīcas. Vērojot, klausoties un līdzdarbojoties aptuveni divus desmitus tūkstošu gadu sena veidojuma dzīves stāstā, varēs tuvāk iepazīt 2013. gada tematu un galveno varoni. Šo stāstu zinātniskais saturs šogad ir Latvijas Valsts Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes profesora Vitālija Zelča un Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieku pārraudzībā.

Ap plkst. 22:00 laboratorijās un darbnīcās izzināto varēs vēlreiz izjust gaismu, attēlu un skaņu priekšnesumā. Šai daļai vizuālo ietērpu – skatuvisko risinājumu, video projekcijas un izgaismojumu – jau ierasti veidos Roberts Rubīns, Viktors Keino un Oskars Timbars. Muzikālo priekšnesumu izspēlēs Ingus Ulmanis, Aigars Voitišķis, Kaspars Tobis, Andris Sējāns, Valdis un Rūta Muktupāveli un Anrijs Grinbergs.

Pasākums, kā allaž ir bezmaksas un tas iespējams, pateicoties Latvijas vides aizsardzības fondam, A/S Latvijas Gāze, Dabas aizsardzības pārvaldei, Ogres, Ikšķiles, Limbažu un Viļķenes pašvaldībai.

Lai arī Dabas koncertzāles abi pasākumi notiks pašā vasaras pilnbriedā, vakari var būt pavēsi. Tāpēc omulībai pēc saules rieta lieti var noderēt piemērots apģērbs un pašu līdzi paņemtais cienasts, tēja, kafija u.c. Pasākumu laikā nenotiks ēdienu un dzērienu tirgošana. Noderēs arī savi paklājamie vai sēžamie un kabatas lukturītis atpakaļ ceļa izgaismošanai. Joprojām aktuāli ir dažādi pretinsektu līdzekļi.

Aicinām rīkoties dabai draudzīgi, līdzpaņemto sviestmaižu papīrus un izdzerto sulu pakas vai pudeles pēc pasākuma pašiem nest līdzi.

Atgādinām, ka Dabas koncertzāle ir projekts, kas apvieno sevī zinātni, dramaturģiju, mūziku un mākslu, ar mērķi palielināt sabiedrības interesi par dabas aizsardzības jautājumiem un videi draudzīgu atpūtu dabā. Projekta idejas autori ir mūziķis Ingus Ulmanis, vides zinātņu maģistre Silvija Nora Kalniņš un ornitologs Otars Opermanis. Katru gadu Dabas koncertzāles bezmaksas pasākumi notiek citā vietā un «namatēva » un mūzikas iedvesmotāja godā ir savs varonis, kas ir kādas Latvijas augu, kukaiņu, putnu vai dzīvnieku sugas pārstāvis vai ģeoloģisks objekts.

Dabas koncertzāle aizsākās Ziemeļvidzemē, kur tā 2006. gadā sākās ar mazliet vairāk par 500 cilvēku «ģimenisku» sarīkojumu Valtenberģu muižas parkā Mazsalacā par godu kukainim – lapkoku praulgrauzim. Pēc tam katru gadu vasaras mēnešos tika rīkoti divi pasākumi dažādās Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta (ZBR) vietās Ramatā, Valkā, Salacgrīvā, Valmierā un Strenčos. 2009. gada varonis rakstu ķērpis izvilināja Dabas koncertzāles organizatorus ārpus ZBR robežām un nu jau trīs gadus pasākumi notikuši arī cituviet – Daugmalē, Raunā, Aizkrauklē, Nīcā, Mērsragā un Demenē.

KUR un KAD? 

2013. gada Dabas koncertzāles afiša >>>  (JPEG 0.94 MB)

KĀ NOKĻŪT?

Kā nokļūt līdz Viļķenes Ungurkalnam? (pasākums 27.07.2013.)

Ungurkalns Kullaži, Viļķenes pag., Limbažu no., LV-4050

Koordinātas: X: 539737, Y: 6384991 / Lat: 57.6055564, Lon: 24.6649851

Pasākuma vietas shēma. Iespējamas nelielas izmaiņas. Sekojiet norādēm pasākuma vietā.

attels

Kā nokļūt līdz Ogres Augstajiem kalniem? (pasākums 03.08.2013.)

Ogres Augstie kalni Tīnūžu pag., Ikšķiles nov., LV-5015

Koordinātas: X: 534149, Y: 6299529 / Lat: 56.8383281, Lon: 24.5597284

Pasākuma vietas shēma. Iespējamas nelielas izmaiņas. Sekojiet norādēm pasākuma vietā.

attels

DER ZINĀT

Kas jāņem vērā?

  • Pasākumi notiks brīvā dabā. Tāpēc, lūgums, apmeklētājiem līdzi ņemt segas vai tūristu paklājiņus sēdēšanai.
  • Tā kā pasākums turpinās no plkst. 19:00 līdz ~24:00, iesakām ņemt līdzi piknika groziņu. Noteikti noderēs arī kāds pretodu līdzeklis un kabatas lukturīts.
  • Rīkojamies sev un dabai draudzīgi – sviestmaižu iesaiņojumu un tukšos dzērienu traukus aiznesam sev līdzi!

Ko apskatīt, kur paēst, kur palikt?

attels
attels

DARBNĪCAS

MŪZIKA / VIDEO

Mūzika

(Sasalis. Ievads | Pa, pa palāsītes | Klintsbluķis | Kāils nūsan ginniti. Guli nīksti | Saules kaltiņi | Atrautenis | Ūdens rijējs. Darba dziesma | Ledus lauzis | Osa sirds | Saules pasaule | Vadakmens)
Skatīt vairāk

FOTO

27.07.2013. Viļķenes Ungurkalns

Ōss. Darbnīcas

attels
 

27.07.2013. Viļķenes Ungurkalns

Ōss. Koncerts

attels