attels

STĀSTS

Šogad Dabas koncertzālē skanēs bruņuzivs stāsti

attels

Bruņuzivs kaula bruņu fragments. Foto: A.Soms

2014. gada Dabas koncertzāles pasākums notiks 9. augustā Gaujas nacionālajā parkā, Siguldas apkaimē. Pilsētas un novada iedzīvotāji un viesi varēs doties pastaigu pārgājienos, iesaistīties Dabas koncertzāles izziņas laboratoriju un radošo darbnīcu aktivitātēs, bet, iestājoties tumsai, kļūt par dabas, mūzikas un videomākslas izrādes dalībniekiem, sajūtot dabu sevī un personisko saikni ar dabas skaistumu, varenību un laika plūdumu.

Dabas koncertzāles galvenais varonis, kas palīdzēs izdzīvot šo stāstu, šogad būs bruņuzivs Asterolepis ornata jeb Zvaigžņotās zvīņās tērptā (tulk. no latīņu val.). Tā ir «vienaudze» vairāk nekā 400 miljonu gadu vecajiem Gaujas senielejas krastus veidojošajiem smilšakmeņiem. Šie ieži radušies izgulsnējoties un sacementējoties smiltīm un māliem Devona jūras seklūdenī un milzīgu upju deltās, kas tajos senajos laikos bija mūsdienu Latvijas cietzemes vietā. Gaujas smilšainajās sērēs bruņuzivju kaula bruņu fragmenti rūpīgam dabas vērotājam un pētniekam atrodami vēl mūsdienās.

9. augustā, laikā no plkst. 17:00 līdz 21:00, apmeklētājiem vairāk nekā 20 dažādās laboratorijās un darbnīcās būs plašas iespējas tuvāk iepazīt bruņuzivi un tās evolūcijas izaicinājumus, Zemes ģeoloģisko attīstību Gaujas senielejas teritorijā no laika, kad tur dzīvoja bruņuzivs līdz mūsdienām un apskatīt dabas vērtības, kas sastopamas un vērojamas šodien.

Iestājoties tumsai, uz speciāli būvētas skatuves sāksies galvenajai varonei – bruņuzivij – veltīts mūzikas, video un gaismas uzvedums. Muzikālā stāsta pamatā, ko spēlēs mūziķi, būs simtiem gadu ilgos pētījumos zinātnieku uzkrātās zināšanas. Šogad Dabas koncertzāles nelielo ierasto mūziķu sastāvu papildinās «Devona orķestris». Tā pamatā ir akadēmiskais simfoniskā orķestra 20 profesionālu mūziķu kamersastāvs. Šī orķestra galvenais uzdevums būs ar skaņu simfoniju aizvest klausītājus 400 miljonu gadu tālā pagātnē, uzburot dazādu pirms 400 miljoniem gadu pastāvējušu rdību un ainavu sajūtas.

Kā zināms, «Dabas koncertzāle» neizmanto ierastās estrādes skatuves formas, bet izmanto dabas piedāvāto, tādā veidā pielāgojoties videi nevis to izmainot. Savienojot zinātni ar mākslu, paveras iespēja caur sirdi saprast un sajust to, ka dzīvība, kas ir bijusi un ir līdzās, neeksistē paralēli mums – mēs esam lielā un ļoti dziļā kopsakarā ar to.” Arī 2014. gada pasākuma noslēdzošai daļai – mūzikas, video un gaismas priekšnesumam – paredzēts izveidot unikālu skatuves formu.

Projektu īsteno biedrība «Dabas koncertzāle» sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi, Siguldas novada pašvaldību un dabas pētniekiem. Pasākums nebūtu iespējams bez Latvijas vides aizsardzības fonda atbalsta.

KUR un KAD? 

Dabas koncertzāle 2014

KĀ NOKĻŪT?

Kā nokļūt līdz Balonu pļavai? (pasākums 09.08.2014.)

Balonu pļava, Siguldas pilsēta, LV-2150

Koordinātas: X: 550346, Y: 6335662 / Lat: 57.1614254, Lon: 24.8323990.

Pasākuma vietas shēma. Iespējamas nelielas izmaiņas. Sekojiet norādēm pasākuma vietā.

attels

Informācija par autoceļa posmu slēgšanu Dabas koncertzāles pasākuma laikā

9.augustā Siguldā, Balonu pļavā (Gaujas nacionālajā parkā) notiks vērienīgs Latvijas dabas izziņas, mūzikas, zinātnes, video mākslas un dramaturģijas pasākums – Dabas koncertzāle. Pasākuma veiksmīgai un drošai norisei no 9. augusta plkst.16:00 līdz 10. augusta plkst. 4:00 tiks slēgts autoceļš P8 (Inciems – Sigulda – Ķegums) posmā no Cēsu ielas un Raiņa ielas krustojuma (Siguldā) virzienā uz Inciemu līdz autoceļu P8 un P7 krustojumam – Turaidas muzejrezervātam. Satiksmes ierobežojumi paredz, ka šajā laikā tiks slēgta satiksme pār Gaujas tiltu.

Zinot, ka Sigulda, tilts pār Gauju, Gūtmaņala un Turaidas muzejrezervāts ir populāras vietas, ko savās kāzu dienās apmeklē jaunlaulātie no visas Latvijas, Dabas koncertzāles organizatori informē, ka gadījumā, ja kāzu dienas maršrutā ir iekļauta Sigulda, ir nepieciešams saņemt īpašas atļaujas, kas ļaus no 9.augusta plkst.15.00 līdz 10.augusta plkst.5.00 pārvietoties ar automašīnu pa Gaujas senieleju un šķērsot Gaujas tiltu.

Par atļaujas saņemšanu lūgums sazināties ar Klientu apkalpošanas nodaļas vadītāju Sanitu Zviedri pa tālruni 80000388 vai 67970849, vai e-pastu sanita.zviedre@sigulda.lv

 Nokļūšanas iespējas uz Balonu pļavu

no Siguldas puses:

 1. Doties kājām un pa ceļam izmantot kādu no unikālajām nokļūšanas iespējām:
  • Doties līdz vagoniņa stacijai Siguldas pusē un šķērsot Gauju gaisa trošu vagoniņā, pēc tam dodoties lejup pa Serpentīna ceļu uz Balonu pļavu (gaisa trošu vagoniņš kursēs līdz plkst.18:30, maksa vienā virzienā EUR 4 pieaugušajiem, EUR 3 bērniem no 3-12 g.v. Biļešu apmaksa tikai skaidrā naudā. Pēc plkst. 18:30 iespēja lēkt ar gumiju no gaisa trošu vagoniņa – piedāvājums spēkā līdz pēdējam klientam).
  • Doties uz Svētku laukumu un lejā līdz Siguldas pludmalei nokļūt ar krēslu pacēlāju piedzīvojumu parkā „Tarzāns” (krēslu pacēlājs darbosies līdz plkst.22:00, maksa vienā virzienā EUR 1 pieaugušajiem, bērniem no 7-12 g.v. EUR 0.50, bērniem līdz 7 g.v. bez maksas). Tālāk no Siguldas pludmales uz Balonu pļavu, šķērsojot Gauju ar airu laivu (pārceltuve darbosies no plkst.15:00 – 01:00), maksa EUR 3 pieaugušajiem EUR 1 bērniem līdz 6 g.v.
 2. Doties ar velosipēdu un novietot savu braucamrīku bezmaksas apsargātā velonovietnē pašā Balonu pļavā.
 3. Doties ar autobusu no pieturvietas uz Raiņa ielas pie Siguldas Evanģēliski Luteriskās baznīcas līdz Serpentīna ceļa pakājei. Autobusi kursēs no plkst.16:00 – 4:00. Maksa par braucienu EUR 0.50.
 4. No Serpentīna ceļa pakājes līdz Balonu pļavai iespējams nokļūt ar elektromobili. No 17:00 – 22:00, maksa EUR 2).

Nokļūšanas iespējas uz Balonu pļavu no Turaidas puses:

 1. Doties kājām, pa ceļam apskatot Gūtmaņa alu vai Krimuldas muižu;
 2. Doties ar velosipēdu un novietot savu braucamrīku bezmaksas apsargātā velonovietnē pašā Balonu pļavā.
 3. Doties ar autobusu līdz Serpentīna ceļa pakājei no pieturvietas Turaidā. Autobusi kursēs no plkst.16:00 – 4:00. Maksa par braucienu EUR 0.50.
 4. No Serpentīna ceļa pakājes līdz Balonu pļavai iespējams nokļūt ar elektromobili. No 17:00 – 22:00, maksa EUR 2).

DER ZINĀT 

Kas jāņem vērā?

 • Pasākumi notiks brīvā dabā. Tāpēc, lūgums, apmeklētājiem līdzi ņemt segas vai tūristu paklājiņus sēdēšanai.
 • Tā kā pasākums turpinās no plkst. 19:00 līdz ~24:00, iesakām ņemt līdzi piknika groziņu. Noteikti noderēs arī kāds pretodu līdzeklis un kabatas lukturīts.
 • Rīkojamies sev un dabai draudzīgi – sviestmaižu iesaiņojumu un tukšos dzērienu traukus aiznesam sev līdzi!

Ko apskatīt, kur paēst, kur palikt?

MŪZIKA / VIDEO

Mūzika - Simfonija «Devons»

(Introduzione (Mistico, senza misura) | Fatalmente (deciso, poco agressivo) | Cantabile (espressivo, legato, tenuto) | Estaticamente (con tutta forza) | Con calma | Melodia - libero (accompagnamento - motorico, poco a poco crescendo) un citi
Skatīt vairāk

FOTO

09.08.2014. Balonu pļava, Sigulda

Asterolepis ornata bruņuzivs. Darbnīcas

 

attels

 

 

 

 

09.08.2014. Balonu pļava, Sigulda

Asterolepis ornata bruņuzivs. Koncerts

attels