attels

VARONIS

Dabas koncertzāle sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi, izziņo 2019.gada varoni un koncertvietas.

Ja viss tavs mūžs būtu tikai viena diena, ko tu šajā dienā izvēlētos darīt?

"Dabas koncertzāles" (DK) šī gada varonis būs Viendienīte  (Ephemera vulgata) un šim neparastajam ūdens kukainim veltītās mūzikas, mākslas un video performances notiks 5. jūlijā Skrīvenu novada Satekās un 20. jūlijā Līgatnē pie pārceltuves pār Gauju.

Dabas koncertzāles radošā komanda sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi, skaidrojot šī gada DK varoni, norāda, ka Parastā viendienīte (Ephemera vulgata) ir ūdens kukainis un to kāpuri dzīvo tikai tīrā ūdenī, galvenokārt tekošā, tādēļ arī šī gada DK koncertvietas izvēlētas upju tuvumos.

Dabas koncertzāles galvenais zinātnieks Arkādijs Popels, Rīgas Zooloģiskā dārza ihtiologs: “Pieaugušas viendienītes mūžs ir no dažām stundām līdz 10 dienām, tomēr parasti tās nedzīvo ilgāk par vienu dienu. Tās uzturas pie dažādiem ūdeņiem galvenokārt tekošiem un tīriem. Loti labi viendienītes var atpazīt pēc tām raksturīgajām kustībām – straujas pacelšanās gaisā un lēnas planēšanas lejup. Viendienītes ir kā signāls tam, ka ūdenī ir dzīvība un tas ir tīrs. Tās ir arī svarīgas zivju barošanās elements. Latvijā mīt ap 50 viendienīšu sugu.”

Dabas koncertzāles radošā komanda, pētot šī gada varoni, atklāj: “Viena cilvēka diena ir viss viendienītes mūžs, taču caur šo īso dzīves laiku, ko var pielīdzināt mirklim, vēlamies vērst apmeklētāju uzmanību īslaicīguma tālejošām sekām un atbildīgumam – mūžības atkarību no mirkļa. Šī gada varonis piedāvā mums cilvēkiem izdzīvot ar kādu, kuram tas ir viss mūžs.”

Viss notiek brīvā dabā, ieeja ir bezmaksas.
 

Pasākumi tiek īstenoti ar Latvijas vides aizsardzības fonda, Dabas aizsardzības pārvaldes, Līgatnes novada domes, Valsts Kultūrkapitāla fonda, SIA PATA TIMBER, būvniecības nama “Kurši”, SIA “KOOL Latvija” un AS "Augstsprieguma tīkls" atbalstu. Līdzproducents – SIA Story Hub.

attels

KUR un KAD?

Performances notiks

  • 5. jūlijā Skrīvenu novada Satekās,
  • 20. jūlijā Līgatnē pie pārceltuves pār Gauju.

KĀ NOKĻŪT?

Kā nokļūt līdz Skrīveriem? (pasākums 05.07.2018.)

attels

Kā nokļūt līdz Līgatnes pārceltuvei? (pasākums 20.07.2018.)

attels

DER ZINĀT 

Kas jāņem vērā?

  • Pasākumi notiks brīvā dabā. Tāpēc, lūgums, apmeklētājiem līdzi ņemt segas vai tūristu paklājiņus sēdēšanai.
  • Tā kā pasākumos nav izbraukuma tirdzniecība, iesakām ņemt līdzi piknika groziņu. Noteikti noderēs arī kāds pretodu līdzeklis un kabatas lukturīts.
  • Rīkojamies sev un dabai draudzīgi – sviestmaižu iesaiņojumu un tukšos dzērienu traukus aiznesam sev līdzi!


Ko apskatīt, kur paēst, kur palikt?

DARBNĪCAS 

Kā ierasts, būs arī zinātnes un izziņas laboratorijas, kurās pasākuma apmeklētāji varēs izzināt viendienīti.

MŪZIKA / VIDEO  

Pusotras stundas koncerta laikā mūzika seko viendienītes dzīvības ciklam – ola, kāpurs, subimago, imago, ola. Šī muzikālā cikla labākai izprastei 

attels