2021. gada Dabas koncertzāle Heracleum sosnowsky jeb INVASIVUS

 

dk simbols

DARBNĪCA - ĶĪNAS CIMDIŅKRABIS (Eriocheir sinensis)

PUNKTS - Dabas parks "Engures ezers", Mērsrags - 57.344444, 23.124939

Ķīnas cimdiņkrabis (Eriocheir sinensis) ir ieviesies Eiropā, iespējams, ar kuģu balasta ūdeņiem ceļā no Centrālās Āzijas uz Eiropu. Tiek pieņemts, ka Baltijas jūras reģionā noķertie īpatņi šeit nokļuvuši, aktīvi migrējot no Ziemeļjūras vai tur ieplūstošajam upēm. Tas rada apdraudējumu Latvijas dabai, veicinot vietējo bezmugurkaulnieku sugu skaita samazināšanos. Tāpat Ķīnas cimdiņkrabis var negatīvi ietekmēt komerciālo un rekreācijas zvejniecību, ieķeroties tīkos vai sabojājot (apēdot) tur noķerto zivju lomu.

Sugas apraksts
Viena no galvenajām Ķīnas cimdiņkrabju identifikācijas pazīmēm ir biezs apmatojums uz spīlēm. Diezgan izteikta kvādrātveida formas čaula. Galvkrūšu vairoga platums sasniedz 5-7 cm, atsevišķos gadījumos pat 10 cm. Īpatņu krāsojums var variēt no dzeltena līdz brūnam, retāk sarkanīgam tonim.

Invāzijas ceļi
Eiropā, iespējams, nokļuvis ar kuģu balasta ūdeņiem no Centrālāzijas. Tiek pieņemts, ka Baltijas jūras reģionā noķertie īpatņi šeit nokļuvuši, aktīvi migrējot no Ziemeļjūras vai tur ieplūstošajam upēm.

Dzīves apstākļu raksturojums
Konstatēts gan Latvijas lielākajās upēs – Daugavā, Ventā, Lielupē, gan piejūras ezeros – Engures ezerā, Ķīšezerā, gan visā Rīgas līča un Latvijas teritorijas atklātās Baltijas jūras piekrastē.

 

Iepazīsti invazīvās sugas un iesniedz savus novērojumus vietnē “Invazīvo sugu pārvaldnieks”!
Avots: “Invazīvo sugu pārvaldnieks”, Dabas aizsardzības pārvalde

Mūzika no 2021. gada Dabas koncertzāles albuma INVASIVUS