2021. gada Dabas koncertzāle Heracleum sosnowsky jeb INVASIVUS

 

kartes simbols - flora

DARBNĪCA - KROKAINĀ ROZE (Rosa rugosa)

PUNKTS - Dabas parks "Pape"- 56.150646, 21.031179

Krokainā roze (Rosa rugosa) Latvijā ievesta kā dekoratīva dārzu kultūra, kā arī augsnes erozijas novēršanai kāpās, gar ceļiem, dzelzceļiem. Izplatības vietās, nomācot un izstumjot mazākus augus, apdraud vietējās sugas, it sevišķi jutīgākos piekrastes augus.

Sugas apraksts
Līdz 2m augsts krūms ar stāviem, reizēm klājeniskiem stumbriem. Zari resni, ar daudziem ērkšķiem un matiņiem. Ērkšķi taisni, apmatoti, starp tiem daudz adatveida ērkšķīšu. Lapas saliktas, tās veido 5-9 lapiņas. Lapiņas krokainas, mala zobaina, plātnes virspuse spīdīga un kaila, apakšpuse – apmatota.

Ziedi sārti violeti, sārteni, reizēm balti, 6-11,5cm diametrā, pa vienam vai ķekaros pa 2-6, lieli, smaržīgi. Zied no maija līdz vēlam rudenim.

Auglis liels, 2-4cm diametrā, lodveidīgs, no galiem nedaudz saplacināts, parasti kails riekstiņu kopauglis, ko apņem sulīga augļsedze, dzeltenīgi oranžs, sarkani oranžs vai spilgti oranžs.

Invāzijas ceļi
Ievesta kā dekoratīva dārzu kultūra, kā arī augsnes erozijas novēršanai kāpās, gar ceļiem, dzelzceļiem.

Augšanas apstākļu raksturojums
Visbiežāk aug sausās nogāzēs, pļavās, mežmalās, ceļmalās un klajumos. Īpaši blīvas un bieži sastopamas audzes ir Baltijas jūras kāpās.

 

Iepazīsti invazīvās sugas un iesniedz savus novērojumus vietnē “Invazīvo sugu pārvaldnieks"!
Avots: “Invazīvo sugu pārvaldnieks”, Dabas aizsardzības pārvalde

Mūzika no 2021. gada Dabas koncertzāles albuma INVASIVUS