2021. gada Dabas koncertzāle Heracleum sosnowsky jeb INVASIVUS

 

dk simbols

DARBNĪCA - SIGNĀLVĒZIS (Pacifastacus leniusculus)

PUNKTS - Dabas parks “Salacas ieleja” 57.750671, 24.401186

Signālvēzis (Pacifastacus leniusculus) Latvijā sākotnēji ir ievests un ielaists Primma ezerā Salacas upes baseinā. Vēlāk suga neatļauti izplatīta piemājas dīķos, no kuriem tālāk jau dabiskā ceļā pa upju tīklu izplatījusies plašās teritorijās. Signālvēzis rada apdraudējumu Latvijas dabai, konkurējot par biotopu (dzīves vietu) ar vietējo vēžu sugām, kā arī izplata vēžu slimības, pret kurām vietējām Latvijas sugām nav noturības.

Esi uzmanīgs, jo Latvijā mīt arī vietējā, Latvijas bioloģisko daudzveidību neapdraudoša un aizsargājama suga – platspīļu upesvēzis (Astacus astacus).

Sugas apraksts
Vidēja lieluma zilgani vai sarkanīgi brūns vēzis (garums 7-13 cm), ar masīvām un strupām spīlēm. Ķermenis gluds, bez dzeloņiem. Ļoti raksturīga pazīme – gaišs plankums spīļu atvēruma savienojuma vietā.

Invāzijas ceļi
Latvijā sākotnēji ievests z/a "Brasla", bet no tās ielaists Primma ezerā Salacas upes baseinā. Vēlāk vietējie iedzīvotāji sugu izplatījuši nesankcionēti. Izplatīšanās notiek galvenokārt divos veidos – nesankcionēta pārvadāšana, apzināta introdukcija un sugas izplatīšanās pa upju - kanālu tīklu.

Dzīves apstākļu raksturojums
Sastopams gan upju straujtecēs, gan lēni tekošos posmos, arī ezeros.

 

Iepazīsti invazīvās sugas un iesniedz savus novērojumus vietnē “Invazīvo sugu pārvaldnieks”!
Avots: “Invazīvo sugu pārvaldnieks”, Dabas aizsardzības pārvalde

Mūzika no 2021. gada Dabas koncertzāles albuma INVASIVUS