Lūk, pielāgots un vienkāršots teksts cilvēkiem ar mentālās attīstības traucējumiem:


Aizsargājamās dabas teritorijas Latvijā

Latvijā ir vietas, kuras īpaši aizsargā dabas dēļ. Šīs vietas sauc par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām (ĪADT). Šādas teritorijas tiek veidotas, lai pasargātu dabu – augus, dzīvniekus un ainavas.

Ir 8 dažādi ĪADT veidi:

  1. Nacionālais parks

  2. Biosfēras rezervāts

  3. Dabas parks

  4. Aizsargājamais ainavu apvidus

  5. Dabas liegums

  6. Dabas rezervāts

  7. Dabas piemineklis

  8. Aizsargājamā jūras teritorija

Šie veidi atšķiras pēc mērķa, lieluma un tā, cik stingri noteikumi tur ir. Dažās vietās drīkst darīt vairāk, citās – mazāk.

Dažās lielākās teritorijās ir sadalījums zonās – piemēram, viena zona var būt ļoti aizsargāta, bet citā drīkst būvēt ceļus vai dzīvot cilvēki. Šīs mazāk ierobežotās daļas sauc par neitrālajām zonām.

Dažādas aizsargājamās teritorijas var pārklāties. Piemēram, vienā vietā var būt gan ainavu apvidus, gan dabas liegums, un vēl mikroliegums – tas ir mazāka teritorija, kur dzīvo reti dzīvnieki vai aug reti augi.

Kopējā aizsargājamo teritoriju platība Latvijā ir ap 1,66 miljoniem hektāru.
No šiem:

  • 73% ir uz sauszemes

  • 27% – jūrā

Lielākā teritorija ir Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts. Tā aizņem gandrīz trešdaļu no visām aizsargājamām teritorijām.

Kopā visas šīs teritorijas veido ap 18% no Latvijas sauszemes.

Jūrā ir arī 7 īpaši aizsargājamas teritorijas. Tās izveidotas 2010. gadā, un kopā aizņem apmēram 16% no Latvijas jūras platības.

Lai Latvija ievērotu Eiropas noteikumus par dabas aizsardzību, tika izveidots arī īpašs Natura 2000 teritoriju tīkls. Šajā tīklā ir iekļautas 333 vietas visā Latvijā – gan uz sauszemes, gan jūrā.


Vai vēlies, lai pievienoju arī vienkāršotu karti vai skaidrojošus attēlus?