2018


Foto: E.Šļare

Iesaistoties iniciatīvā “Daru labu dabai” šī gada 23.augustā brīvprātīgie talkotāji kopīgiem spēkiem attīrīja 650 m garu Jašas upes posmu Preiļu novada Pelēču pagastā. Talkas laikā no upē sakritušiem kokiem un sanesumiem atbrīvots Eiropas nozīmes īpaši aizsargājams biotops - upju straujteces un dabiski upju posmi.
 
Katrs nokritis koks, katrs aizsprostojums palēnina upes tecējumu, veido stāvoša ūdens posmus, kas veicina skābekļa samazināšanos ūdenī, tāpēc arī ūdenstilpes nepieciešams apsaimniekot. Attīrot upi no kritušajiem kokiem, tiek radīti labvēlīgi apstākļi brīvai ūdens plūsmai, palielinās straumes ātrums un ir labāka gaisa pieplūde ūdenim. Tādējādi tiek atjaunoti saldūdens straujtecēs mītošajām sugām labvēlīgi apstākļi. Turklāt, attīrot straujteces, tiek novērsts krastu izskalošanas risks. 

Uz labiem darbiem dabā aicināja Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālā administrācija, iniciatīvu atbalstīja Preiļu novada pašvaldība. Kopumā talkā piedalījās 33 brīvprātīgie - Pārvaldes, Preiļu novada domes, Pelēču, Aizkalnes un Preiļu pagastu pārvalžu pārstāvji un vietējie iedzīvotāji, SIA “Preiļu saimnieks” darbinieki, Zemessardzes 35.kājnieku bataljona vīri, klāt bija arī Valsts meža dienesta darbinieki un Latgales reģionālā televīzija.

 “Upju straujteču tīrīšana ir fiziski ļoti grūts un tehniski sarežģīts darbs. Tamdēļ esam ārkārtīgi pateicīgi par atsaucību un aktīvu iesaistīšanos gan talkas organizēšanā, gan norisē Preiļu novada domes izpilddirektoram Vladimiram Ivanovam. Paldies arī visiem talkotājiem par darbu, kas paveikts no sirds,” ar gandarījumu par paveikto, pauž Latgales reģionālās administrācijas direktore Anda Zeize.
Pēc labi padarīta darba sekoja kopīga maltīte pie ugunskura ar sarunām, kurās dalībnieki vienojās, ka iesāktais jāturpina, jo šobrīd no koku sagāzumiem atbrīvota puse Jašu straujteču.

Daru labu dabai (www.darudabai.lv) ir Dabas aizsardzības pārvaldes un Pasaules dabas fonda kopīga iniciatīva, kurā aicināts iesaistīties ikviens interesents kopīgu labo darbu veikšanai. Darbu plānošanu, ierādīšanu un vadīšanu nodrošina pieredzējuši dabas aizsardzības jomas darbinieki, kas brīvprātīgajiem talkotājiem arī stāsta par veikto darbu nozīmi dabas daudzveidības saglabāšanā un par konkrētajā apvidū atrodamajām dabas vērtībām. Tādējādi praktiskā darbošanās ir apvienota ar noderīgu zināšanu ieguvi par augu un dzīvnieku sugām, biotopiem, tajos veicamajiem darbiem un Latvijas dabu kopumā.





Papildu informācija:
Dabas liegums “Jaša” ir izveidots, lai saglabātu vienu no izcili reprezentatīvām nogāžu un gravu mežu teritorijām Austrumlatvijā. Teritorijā konstatēti vismaz 8 Eiropas un Latvijas nozīmes aizsargājamie biotopi, tostarp arī avoksnāji, avotu purvi, upju straujteces, akmeņu sakopojumi upē. Jaša ir dabiska upe ar straujtecēm un akmeņu sakopojumiem straumē, uz kuras lieguma teritorijā darbojas divas mazās HES Jegoriškos un Pelēčos. Līdz ar to upes raksturs liegumā ir divējāds – lejpus aizsprostiem tā ir sekla un samērā strauja, bet augšpus aizsprostiem veidojas mākslīgas ūdenskrātuves ar gandrīz stāvošu ūdeni. Upes aizaugums ar ūdensaugiem ir ļoti neliels.  Vietām atzīmēta visgarā glīvene Potamogeton praelongus. Dominējošā sūnu suga uz granīta akmeņiem straujtecēs ir parastā avotsūna Fontinalis Antipyretica, ir atrodama aizsargājamā sārtaļģe Hildenbrandia rivulare. Krastmalās sastopami parastā cirvene Alisma plantago-aquatica, indīgais velnarutks Cicuta virosa, peldošā un dižā ūdenszāle Glyceria fluitans, G. maxima.