2017



Skolēnu pavasara brīvdienās tikās Gaujas Nacionālā parka un Ķemeru Nacionālā parka jauno reindžeru grupas, lai kopīgi plānotu 2017. gada aktivitātes un izbaudītu pavasara atgriešanos dabā. 
 
14. martā tikās Gaujas Nacionālā parka jaunie reindžeri un kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) dabas izglītības centra vadītāju A.Andrušaiti saplānoja 2017.gada sezonas pasākumus un izbraukumus, gatavoja izglītojošus uzdevumus un krustvārdu mīklas par dzīvniekiem, ko pēcāk varēs izmantot,  piedaloties dzīvnieku iepazīšanai veltītajos pasākumos Līgatnes dabas takās. Jaunieši, gatavojoties aizsargājamo ainavu apvidus "Ādaži" un militārā poligona apmeklējumam,  noskatījās videofilmu par dabas vērtībām šajā teritorijā. Tāpat tika krātas zināšanas zivju pasauli dabas izziņas nodarbībā “Lielas zivis, mazas zivis”. Neizpalika arī āra nodarbības. Šoreiz Vējupītes izpētes pārgājiens Siguldas apkārtnē, lai pētītu stāvās gravu nogāzes un vērotu dabas pamošanos. Pārgājiena laikā jaunieši iepazinās ar Gaujas pieteku un gravu, nogāžu dabas daudzveidību pavasarī. Pārsteigumu sagādāja stāvie krasti un iespaidīgie smilšakmens ieži, kas vasarās paslēpjas aiz koku lapotnēm, kā arī nesen izkusušo lāsteku un leduskritumu paliekas mazās Vējupītes stāvajās nogāzēs.
 
Savukārt 15. un 16. martā notika Ķemeru Nacionālā parka (ĶNP) jauno reindžeru tikšanās. Šoreiz tā sākās ar ĶNP tūrisma vēstures izpēti. Jaunieši atraktīvā foto orientēšanās uzdevumā varēja iepazīt kādreizējā Ķemeru kūrorta, kā arī citu ĶNP teritoriju vēsturi un salīdzināt, kā teritorijas laiku lokos mainījušās. Īpašu interesi raisīja Ragaciema sedums, kinofilmu “Nāves ēnā”, “Zvejnieka dēls” un “Ilgais ceļškāpās” filmēšanas vietas, kā arī pārsteidzošās Ķemeru kūrorta ziedu laiku celtnes un to radīšanas nolūki. Iepazinušies un salīdzinājuši situāciju toreiz un tagad, jaunieši izstrādāja paši savas ilgtspējīgu, dabai draudzīgu tūrisma objektu idejas.

Tā kā pavasaris ir vispiemērotākais brīdis pūču vērošanai dabā, jaunie reindžeri mācījās arī atpazīt ĶNP mītošo pūču balsis un nakts ekspedīcijā Kaņiera pilskalna laipas torņa apkaimē klausījās šo nakts putnu balsis.

Piesātinātā divu dienu programma noslēdzās ar melnalkšņu dumbrāja un tā iemītnieku izpēti dabā un iepazīšanos ar ekosistēmu pakalpojumu jēdzienu.

Papildus dabas vērtību iepazīšanai jaunie reindžeri uzsāka gatavošanās gadskārtējai starptautiskajai junioru reindžeru nometnei, kas šogad norisināsies no 17. līdz 22. jūlijam Habkernā Šveicē.
 
Ieskats aizvaidītajās tikšanās reizēs arī fotogalerijā >>>

Būšana par jauno reindžeri jaunietim paver iespējas ne tikai izzināt un izprast norises dabā un celt savu atbildības sajūtu pret dabas vērtībām un to saglabāšanu, bet arī ļauj iepazīt līdzīgi domājošus jauniešus no Eiropas īpaši aizsargājamām dabas teritorijām, jo ik gadu Eiroparku federācija (Europarc Federation) organizē starptautiskas nometnes, kurās tiekas jaunie reindžeri un viņu vadītāji.
Ja esi 12-16 gadus jauns un tev ir interese par dabas aizsardzību, ja vēlies pievienoties Jauno reindžeru grupai, piesakies: GNP jaunajiem reindžeriem: e-pasta adrese anda.andrusaite@daba.gov.lv; ĶNP jaunajiem reindžeriem: e-pasta adrese baiba.roga@daba.gov.lv . Jauno reindžeru pasākumus organizē DAP sadarbībā ar Gaujas Nacionālā parka fondu un Ķemeru Nacionālā parka fondu.

Jauno reindžeru kustība 2004. gadā aizsākta Gaujas Nacionālā parkā, un kopš 2015. gada beigām uzsākusi darboties arī Ķemeru Nacionālā parka jauno reindžeru grupa. Jauno reindžeru kustība ir iespēja interesantā veidā parādīt jauniešiem, ka dabas un kultūras vērtību aizsardzība un ilgtspējīga attīstība ir nozīmīga.

Jauno reindžeru kustībā darbojas aktīvi jaunieši, tie ir jaunie dabas pētnieki, kuri seko norisēm dabā, cenšas izprast dabas pasaules likumsakarības un vēro ikdienišķos dabas brīnumus, kas vairumam no mums paslīd garam nepamanīti.