2018



Lai dotu iespēju iepazīt lidojošus, zumošus un lienošus dabas pārstāvjus – kukaiņus, Ķemeru Nacionālajā parkā pie Lielā Ķemeru tīreļa izvietota kukaiņu viesnīca, kuru ar Dabas aizsardzības pārvaldes un vietējo uzņēmēju atbalstu izveidojusi Pārvaldes praktikante Lūsija Allerija (Lucie Allery) no Francijas.
 
Dabas izziņas objekts ir novietots netālu no Lielā Ķemeru tīreļa stāvlaukuma un turpmāk aicinās gan lielus, gan mazus interesentus iepazīt Latvijas dabā mītošās kukaiņu sugas un to dzīvesveidu.
 
Kukaiņu viesnīca ir cilvēka radīta konstrukcija, kas tiek veidota, lai nodrošinātu kukaiņiem patvērumu un dotu iespēju tos iepazīt tuvplānā. Konstrukcija var būt dažādās formās un izmēros atkarībā no konkrētā mērķa vai kukaiņiem, kuriem tā paredzēta. Lielākoties mājā tiek veidoti vairāki nodalījumi, kas nodrošina kukaiņiem piemērotus dzīves apstākļus, it īpaši ziemas laikā, piedāvājot patvērumu dažādu sugu kukaiņiem. Ķemeros izveidotā māja ir apmēram 2 m augsta un tajā izveidoti astoņi dažāda izmēra un formas nodalījumi.
 
“Kukaiņu viesnīcai izvēlēta stratēģiski nozīmīga vieta – tās tuvumā atrodas gan mežs, gan pļava, gan augstais purvs, līdz ar to paredzams, ka nākotnē šeit uz dzīvi apmetīsies dažādu ekosistēmu pārstāvji, nodrošinot populārā Lielā Ķemeru tīreļa laipas apmeklētājiem unikālu iespēju papildus augstā purva apskatei iepazīt tā apkārtnei raksturīgo kukaiņu daudzveidību un tās nozīmi dabas procesos,” uzsver kukaiņu mājas idejas autore Lūsija Allerija.  Viņa paredz, ka šeit nākotnē varētu iemitināties tādas kukaiņu sugas kā septiņpunktu mārīte (Coccinella septempunctata), parastā spīļaste (Forficula auricularia), skrejvabole (Caraboidea), ziedmuša (Syrphidae), zeltactiņa (Chrysoperla carnea), kā arī dažas bišu-vientuļnieču sugas.
 
Parasti kukaiņu viesnīcas būvniecībai tiek izmantoti dažādi māla izstrādājumi, piemēram, māla podi, caurumaini ķieģeļi, caurules, un dažādi kritalu fragmenti, dobumainu koku atliekas, niedres un citi dabas materiāli ar cauru vidu, kas var noderēt kukaiņu dzīvesvides veidošanai. Jo daudzveidīgāki materiāli, jo vairāk sugu var izmantot viesnīcu par savu dzīvesvietu. Kukaiņu viesnīcas ir populāras dārznieku, kā arī augļu un dārzeņu audzētāju vidū, jo kukaiņi veicina augļukoku un ogulāju apputeksnēšanu. Daudzās Eiropas valstīs šīm mājām ir patiešām būtiska loma vairāku retu kukaiņu sugu izdzīvošanā, taču šādas viesnīcas kļūst arvien populārākas arī dažādu dabas izglītības centru tuvumā, kur tās var kalpot izglītojošiem mērķiem, lai iepazīstinātu sabiedrību ar kukaiņu slepeno dzīvi. Šī ir pirmā Pārvaldes veidotā kukaiņu māja īpaši aizsargājamās dabas teritorijās izglītības mērķiem.
 
Pārvalde ik gadu sadarbībā ar dažādām organizācijām īstermiņa un ilgtermiņa praksēs uzņem līdz pat desmit praktikantu un brīvprātīgo gan no Latvijas, gan citām valstīm. Izveidojusies, stabila sadarbība ar Francijas koledžu Campus La Salle St. Christophe, kurā var iegūt pirmā līmeņa profesionālo augstāko izglītību virknē specialitāšu, tostarp, dabas aizsardzībā un apsaimniekošanā. Arī Lūsija Allerija pārstāv šo izglītības iestādi. Teju katru gadu Pārvaldē praktiskas iemaņas apgūst arī Latvijas Universitātes (LU), Vidzemes Augstskolas (ViA), Liepājas Universitātes (LiepU) un citu augstskolu studenti. Pārvalde piedāvā iespējas praktizēties dabas aizsardzībā, vides izglītībā, tūrismā, tulkošanā u.c. nozarēs.