Dabas izglītība
Dižkoks - Kaņepju ozols

Šogad konkursā “Eiropas Gada koks” piedalās 15 Eiropas valstis, tostarp Latvija ar Kaņepju dižozolu, kas uzvarēja pašmāju balsojumā. Uzvarētāju noteiks interneta lietotāju balsojums. Tādēļ ikviens tiek aicināts nobalsot no 1. līdz 22. februārim par diviem sev tīkamākajiem kokiem vietnē https://www.treeoftheyear.org/vote.

Kaņepju dižozols pie “Kaņepju” mājām Jērcēnu pagastā ir otrais dižākais ozols Latvijā un Baltijā. 17 metrus augstais ozols, kas teju pusi gadsimta ir aizsargājamo dabas pieminekļu sarakstā un 30 gadus arī arheoloģijas pieminekļu sarakstā, ir pagasta lepnums un simbols. Kaņepju ozola video pieejams tīmekļa vietnē Youtube.

Ozola diženums ticis novērtēts arī pagājušajā gadsimtā. Proti, 1933. gadā tā laika Latvijā populārākais žurnāls “Atpūta” izsludināja varenākā ozola konkursu, kurā Kaņepju ozols ieguva pirmo vietu. Un tā saimnieks Nikolajs Cīrulis balvā saņēma žurnāla gada abonementu. 

Ozola stumbru savulaik sašķēlis zibens, koka vidū ir liels dobums ar trim ieejām. Dobumā savulaik iegriezti dažādi vārdi un iniciāļi, vecākais no tiem datēts ar 1886. gadu. Starp vārdiem atrodams arī “Kaņepju” māju saimnieka vārds: “N. Cīrulis 15. VII 1928”.

Ozols ir ļoti iecienīts apskates objekts. Zem tā vainaga svinīgus brīžus vēlas atzīmēt ļaudis no tuvienes un tālienes. Savukārt netālajā Jērcēnmuižā viesiem tiek piedāvāts nobaudīt “Dižozola zīļu dzērienu”, kas tapis tieši no Kaņepju ozola zīlēm. 

Lai balsojums tiktu ieskaitīts, balsojot jānorāda precīza sava elektroniskā e-pasta adresi, uz kuru tiks nosūtīta saite, ar kuru jāapstiprina balsojums.

Konkurss “Eiropas Gada koks” Eiropā notiek kopš 2002. gada. Latvija šajā konkursā pirmoreiz piedalījāmies 2021. gadā.