2018



Lai radītu labvēlīgus apstākļus retā dienas taureņa - esparsetu zilenīša - populācijas palielināšanai, Dabas aizsardzības pārvalde (turpmāk – Pārvalde) sadarbībā ar Daugavpils Universitātes zinātniekiem, sakopusi un atjaunojusi šīs sugas taurenim nepieciešamo biotopu.

Pārvaldes eksperts Guntis Akmentiņš stāsta, ka dabas liegums "Grebļukalns" un tā tuvākā apkārtne ir vienīgā Latvijā zināmā atradne īpaši aizsargājamai dienas tauriņu sugai - esparsetu zilenītim. Sugai piemērotajā biotopā, kur aug īpaši aizsargājamais augs - smiltāju esparsete, kas ir arī šī tauriņa barības augs, novērota aizaugšana un augam nepiemērotu augšanas apstākļu veidošanās.

Lai situāciju uzlabotu, Pārvaldes Latgales reģionālā administrācija kopā ar Daugavpils Universitātes speciālistiem nolēma, ka vietās, kur tauriņi iepriekš bija konstatēti, būtu nepieciešanms sakopt biotopu, bet pirms tam izvērtēt piemērotākās dzīvotņu atjaunošanas vietas un izstrādāt apsaimniekošanas pasākumu kompleksu plānu.

Latvijas vides aizsardzības fonda finansētā projekta ietvaros Grebļukalna apkārtnē atsevišķas platības atbrīvotas no krūmiem un zzemsedze no lapām, sūnām un skuju nobirām. Šādā veidā radīti piemēroti apstākļi, lai taureņa barības auigs – smiltāju esparseta  - varētu izsēties un vairoties.

Dabas eksperti, apsekojot zilenītim piemērotākās vietas Grebļukalnā, sniedza ieteikumus krūmu apauguma novākšanai un klajo laukumu veidošanai. Šie darbi tika saskaņoti arī ar mežu apsaimniekotāju A/S „Latvijas valsts meži ” un Valsts kultūras pieminekļu inspekciju.

“Kaut gan tika paveikts ievērojams darbs Grebļukalnā dzīvojošās retās un aizsargājamās tauriņu sugas saglabāšanai, vēl jaunu piemērotu dzīvotņu platības būtu jāpalielina arī nākamajos gados. Dabas aizsardzības pārvalde un Daugavpils Universitāte kā šī projekta ierosinātājas un realizētājas cer, ka rīkojot talkas Grebļukalnā, atsauksies arī apkārtējo pagastu iedzīvotāji, kuriem nav vienaldzīgs Latvijā tik ļoti reti sastopamā tauriņa liktenis,” piebilst G. Akmentiņš.