No 2.-7. novembrim Dabas aizsardzības pārvaldes Ķemeru nacionālā parka administrācijas trīs darbinieki kopā ar kolēģiem no Latvijas un Igaunijas dabas aizsardzības institūcijām uzturējās Krievijā, ar mērķi iepazīt Maskavas un Kalugas apgabala dabas aizsargājamo teritoriju un nevalstisko organizāciju darbu un pieredzi vides izglītības un sabiedrības informēšanas jomā, kā arī iegūt priekšstatu par dabas aizsardzības sistēmu un tās administrēšanu Krievijas Federācijā. Mācību un pieredzes apmaiņas brauciens notika Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekta EU 30063 „Atpakaļ pie dabas” ietvaros.

 

Mācību un pieredzes apmaiņas brauciena pirmais pieturpunkts bija Maskava, kur tikāmies gan ar Krievijas Federācijas Dabas resursu un ekoloģijas ministrijas dabas aizsargājamo teritoriju departamenta vadītāju V. Stepanicki, gan nevalstiskās organizācijas ekocentra „Zapovedniki” pārstāvjiem, kuri iepazīstināja ar ekocentra darbību un potenciālu, kā arī ar brīvprātīgo darbu un kustību „Aizsargājamo teritoriju draugi”. Ekocentrs „Zapovedniki” ir nevalstiska organizācija, kuras mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par dabas aizsardzību, kā arī sniegt atbalstu dabas aizsargājamajām teritorijām darbā ar sabiedrību.

 

Programmas ietvaros apmeklējām arī Darvina muzeju, kas tiek uzskatīts par vienu no modernākajiem dabas muzejiem Krievijā. Savukārt Maskavas vizītes noslēgumā viesojāmies vecākajā Krievijas nacionālajā parkā „Losinij ostrov” un tikāmies ar tā vadību un vides izglītības speciālistiem. Īpaši domājot par apmeklētājiem un to izglītošanu, Maskavas administratīvajās robežās esošajā dabas teritorijā ir izveidoti vairāki apmeklētāju centri – muzeji, kuri iepazīstina gan ar nacionālā parka dabas vērtībām, tostarp nacionālā parka galveno simbolu – alni, gan uzskatāmā veidā dod ieskatu teritorijas vēsturē un vietējo iedzīvotāju tradīcijās. Dažus no muzejiem apmeklēja arī mūsu delegācija.

 

Nākamais un pēdējais brauciena pieturpunkts bija Kaluga un nacionālais parks „Ugra”, kura teritorija ir izvietojusies Ugras upes krastā vairāk nekā 300 kilometru garumā. Nacionālā parka darbinieku pavadībā iepazinām vairākas nacionālā parka un biosfēras rezervāta teritorijā izveidotas dabas izziņas takas un no dabas materiāliem veidotus brīvdabas objektus.

 

Projekts Nr. EU 30063 „Atpakaļ pie dabas” tiek īstenots Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmā. To daļēji finansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds. ĶNP administrācijas dalībai projektā nepieciešamo līdzfinansējumu nodrošina Latvijas valsts.

 

Informāciju sagatavoja projekta „Atpakaļ pie dabas”
vadītāja S.Kordule