Baiba Bekiša no Dabas aizsardzības pārvaldes vienu nedēļu no š.g. 13.-18. maijam viesojās Lejassaksijas Elbas ielejas biosfēras rezervātā, kas iekļauts UNESCO biosfēras rezervāta „Elbas upes ainava” sastāvā.

 

Šīs nedēļas laikā Baibai bija iespēja iepazīsties ar biosfēras rezervāta dabas vērtībām: Elbas upi, tās palieņu pļavām, vecupēm un upes mitrājiem, kas mijas ar platlapju mežiem, kā arī priežu mežiem un iekšzemes kāpām. Tajā pašā laikā, viens no apmaiņas brauciena mērķiem bija  sociālās un ekonomiskās infrastruktūras un funkcionalitātes attīstība, tādēļ iepazīstoties ar biosfēras rezervāta galvenajiem uzdevumiem, liela uzmanība tika pievērsta  ilgtspējīga un videi draudzīga reģionālā tūrisma attīstībai, iekļaujot kultūras mantojuma saglabāšanu (augļu koku rindas gar ceļiem), veidojot vienotu velosipēdu celiņu (kopējais garums 340 km) un piedāvājot ekskursijas vietējo iedzīvotāju vadībā, tādējādi stimulējot darba tirgu teritorijā. Vizītes laikā vairakkārt tika uzsvērts ļoti labi izveidotais sadarbības tīkls ar vietējiem iedzīvotājiem, dažādām institūcijām un ciematu pašvaldībām. Kā atzīst paši biosfēras rezervāta darbinieki, bez šīs sadarbības nebūtu iespējams attīstīt un uzturēt daudzas reģionam ļoti nepieciešamas lietas, piemēram, informācijas un dabas izglītības centrus.

 

Baiba, savukārt, iepazīstināja vāciešus ar sabiedriskā monitoringa tīklu Latvijā, kas ir izmantojams kā instruments sabiedrības iesaistīšanā dabas vērtību apzināšanā.   

 

“Apmaiņas brauciena laikā man tika dota iespēja iepazīties ar dabas aizsardzības sistēmu Vācijā, it īpaši biosfēras rezervātā, kur tai ir savādāka pieeja nekā pie mums, Latvijā. Vislielākais ieguvums, manuprāt, bija redzēt cik labi tiek strādāts pie biosfēras rezervāta programmas „Cilvēks un biosfēra” koncepta īstenošanas un uzturēšanas. Daudzas idejas ir aizgūtas no viņu pieredzes, kuros es vēlētos īstenot Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā. ”

 

Agnese Balandiņa

GRUDTVIG projekta koordinatore