Aizsargājamās sugas Lāču postījumi
Brūnais lācis
Brūnais lācis. Foto: Velga Vītola

Lai mazinātu lāču radīto apdraudējumu Valkas novada viensētu iemītniekiem, Dabas aizsardzības pārvalde ir apzinājusi kaimiņvalstu kolēģu pieredzi līdzīgās situācijās un pēc apsekojuma dabā lēmusi izsniegt atļauju Valkas novada Medību koordinācijas komisijai lāču aizbiedēšanai, izmantojot gaismas un trokšņa salūtu munīciju

Analizējot Valkas novada vietējo iedzīvotāju videomateriālus, kā arī Pārvaldes darbinieku veiktos apsekojumus dabā, redzams, ka šajā gadījumā runa ir par netipisku, līdz ar to neprognozējamu un bīstamu savvaļas dzīvnieku uzvedību. “Tikai latviešu folklorā lācis ir mīļš, mierīgs un lempīgs. Dabā lācis ir ātrs un bīstams. Tas, tāpat kā vilks, ir plēsējs. Un mums pret to ir jāizturas kā pret plēsēju, primāri rūpējoties par cilvēku drošību,” situācijas nopietnību skaidro G.Strode.

Pārvaldes speciālisti konsultējoties ar kaimiņvalstu speciālistiem un Latvijas zinātniekiem, izstrādājuši rīcības plānu ar vairākiem alternatīvajiem risinājumiem. Kā pirmo variantu ir plānots mēģināt lāču pārbiedēšanu ar gaismas un trokšņa salūtu munīciju, kam vajadzētu radīt pietiekamu traucējumu lāču ikdienas gaitām viensētās, lai tie turpmāk cilvēku mājām mestu līkumu.

Lai plašāk informētu par situāciju Valkas novadā un par turpmāko rīcību lāču sirojumu pārtraukšanai, Pārvalde aicina mediju pārstāvjus uz preses konferenci šī gada 1.oktobrī plkst.11:00 Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas 101. telpā (Peldu ielā 25, Rīgā). Konferencei būs iespēja pieslēgties arī attālināti.

Lūgums mediju pārstāvjus iepriekš pieteikties dalībai preses konferencē, sūtot ziņu uz e-pastu elina.ezerina@daba.gov.lv un norādot dalības veidu – klātienē vai attālināti.
Saite attālinātajai pieejai tiks izsūtīta 1.oktobra rītā pieteiktajiem dalībniekiem.

 Preses konferencē informāciju sniegs:

  • Gita Strode, Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta direktore,
  • Vents Armands Krauklis, Valkas novada pašvaldības priekšsēdētājs,
  • Jānis Ozoliņš, Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks,
  • Guna Vītola, Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza Dzīvnieku kolekcijas vadītāja
  • Aivis Kalniņš (vietējais iedzīvotājs).

Pasākumā klātienē drīkst piedalīties tikai, uzrādot sadarbspējīgu Covid sertifikātu par vakcināciju vai izslimošanu, vai negatīva testa rezultātus un personu apliecinošu dokumentu.