Bezmugurkaulnieki - vaboles

Lai pilnveidotu semināra dalībnieku prasmes atpazīt dabas aizsardzībai nozīmīgās bezmugurkaulnieku sugas, īpašā ekspertu apmācību seminārā tika izmantotas dažādas pieejas – notika teorētiskās prezentācijas, apsekoti sugu tipiskie biotopi, kā arī dalībniekiem bija iespēja strādāt ar bezmugurkaulnieku sugu un to darbības pēdu kolekcijām laboratorijā un lauka apstākļos.

Bezmugurkaulnieku sugu eksperts Mārtiņš Kalniņš stāstīja par bezmugurkaulnieku aizsardzību Latvijā, kas kalpoja kā ievads prezentācijām un diskusijām abu semināra dienu garumā par labās prakses piemēriem, trūkumiem un iespējamajiem risinājumiem. Īpaša loma seminārā tika atvēlēta gliemju sugām.

Lauka nodarbības tika aizvadītas degušā sausieņu mežā, smiltājā, nogāžu un gravu mežā, mēreni mitrā zālājā un straujteču krastos. Tika diskutēts par meža degumu nozīmi reto vaboļu sugu aizsardzībai un nepieciešamību šādās degušās mežaudzē saglabāt degušos kokus, kas vēl gadiem kalpo par dzīvotni pirofilajām sugām. Par pumpurgliemežu aizsardzību tika secināts, ka piemērotākā šo gliemežu apdzīvoto mitro zālāju apsaimniekošanas ir metode ar maza izmēra mājlopu ekstensīvu noganīšanu.

Dabas aizsardzības pārvaldes projekta LIFE FOR SPECIES koordinators Jēkabs Dzenis: “Seminārs kopā pulcēja pieredzējušus bezmugurkaulnieku un biotopu ekspertus, studentus un topošos speciālitus, kā arī dabas aizsardzības jomas profesionāļus un apsaimniekotājus. Tieši tādēļ semināra laikā veidojās ļoti daudzšķautnainas diskusijas, kas palīdzēja dalībniekiem tuvoties vienotai izpratnei daudzos ar bezmugurkaulnieku sugu aizsardzību saistītos jautājumos.”

 

 

Projekta LIFE FOR SPECIES logo

Projekts LIFE FOR SPECIES jeb “Apdraudētas sugas Latvijā: uzlabotas zināšanas un kapacitāte, informācijas aprite un izpratne” ir Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras līdzfinansets projekts, kuru līdz 2024. gada beigām īsteno Pārvalde kopā ar projekta vadošo partneri Latvijas Universitātes Bioloģijas institūtu, kā arī Daugavpils Universitāti un Latvijas Ornitoloģijas biedrību. Projekta mērķis ir aktualizēt aizsargājamo un apdraudēto sugu sarakstu, balstoties uz zinātniski pamatotiem kritērijiem, uzlabot datu kvalitāti un pieejamību par sugām, kā arī palielināt sabiedrības un ieinteresēto pušu informētību un aktīvu rīcību sugu aizsardzībā Latvijā. Vairāk par projektu lasiet: www.lifeforspecies.lu.lv.