Dižkoki Sabiedrības līdzdalība
Sējas dižozols
Sējas dižozols. Foto: www.visitsaulkrasti.lv

Konkursā “Eiropas Gada koks 2023” piedalās 16 Eiropas dalībvalstu izvēlēti koki, tostarp Sējas ozols, kas uzvarēja pašmāju balsojumā. Uzvarētāju noteiks interneta balsojumā, tādēļ ikviens tiek aicināts nobalsot vienu reizi no 1. līdz 28. februārim par diviem izvēlētajiem kokiem vietnē https://www.treeoftheyear.org/lv/vote/seja-oak.

Apmēram 500 gadu vecais Sējas dižozols ir pagasta simbols, tam piešķirts Latvijas dabas pieminekļa statuss. Koks ir ne tikai ļoti sens un savā vērtē varens, tas glabā atmiņas par Sējas muižā dzīvojušiem cilvēkiem, par vēsturiskiem notikumiem un stiprākajiem vējiem. Tā saknes vijas dziļi ne vien mūsu zemē, bet arī cilvēku sirdīs. Ik gadu Saulgriežos, godinot ozolu, vietējie iedzīvotāji pulcējas tā pakājē, veido tam ziedu rotu un īsāko vasaras nakti pavada pie ozola ar dziesmām.

Uz zīmes pie ozola teikts, ka “tagadējā parka vietā kādreiz bijusi tautas likteņlēmēju, krīvu, svētbirzs. Pirms svarīga jautājuma izlemšanas vai pirms kaujas tur pulcējušies senlatviešu kunigaiši, un svētnīcas priesteri līdzējuši pieņemt pareizākos lēmumus. Vēlāk, kad svētnīca izpostīta un “pāri palicis” tikai dižozols, mūsu senči gājuši pie tā piesaukt dievus”.

Dižkoki, gan ozoli, gan citu sugu koki, piesaista lielu dabas daudzveidību un veido īpašu mikroklimatu savā vidē. Tie ir dižākie un senākie savu sugu pārstāvji, kas ir neaizvietojama un unikāla mājvieta daudzām īpašām un retām augu un dzīvnieku sugām, arī ēnas veidotāji, kā arī neatņemami Latvijas ainavas elementi, valsts pirmsākumu liecinieki, būtiska kultūrvēstures un identitātes daļa.

Latvijā līdz šim apzināti vairāk nekā 13 tūkstoši dižkoku. Visbiežāk šajā sarakstā reģistrēti parastie ozoli, parastās priedes un parastās liepas. Liela daļa šo dižkoku ir apzināti, pateicoties sabiedrības iesaistei, kas ik gadu ziņo par saviem novērojumiem.

Latvija Eiropas dižo koku konkursā piedalās otro reizi. Augstākminētajā vietnē iespējams redzēt visu valstu dižākos šī gada kokus, iepazīties ar to aprakstiem un par tiem nobalsot.

Pašmāju koka balsojumu, kura uzvarētājs tiek virzīts Eiropas dižo koku konkursam, organizē Latvijas Mežu sertifikācijas padome un Latvijas Meža īpašnieku biedrība.