2017



Popularizējot Rāznas Nacionālā parka (Rāznas NP) dabas bagātības un tūrisma iespējas, sestdien, 5. augustā, Rāznas NP norisinājās pirmā Ceļotāju diena. Pārgājienos, lauku saimniecību aktivitātēs, izstādēs, izglītojošās un radošās aktivitātēs kopumā piedalījās vairāk nekā 150 apmeklētāju. Pasākumu organizēja Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālā administrācija sadarbībā ar Rāznas NP teritorijas uzņēmējiem un vietējām pašvaldībām.

“Pirmā Ceļotāju diena norisinājās Rāznas NP 10 gadu jubilejas zīmē. Nedēļas nogales vasarā ir piepildītās ar dažādiem pasākumiem, tamdēļ esam gandarīti par pasākumā iesaistīto tūrisma pakalpojumu sniedzēju un apmeklētāju skaitu. Arī laika apstākļi sestdien lutināja, un tas rosināja daudzas ģimenes un draugu grupas apmeklēt teritoriju un saturīgi pavadīt dienu dabā. Apmeklētāji atzina, ka uzzinājuši daudz jauna par Rāznas Nacionālo parku, tostarp par tūrisma produktiem, interesantām nodarbēm,” stāsta Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas izglītības centra “Rāzna” vadītāja Regīna Indriķe.

Rāznas Nacionālais parks ir īpaši aizsargājama dabas teritorija, kur dabas un ainavas vērtības palīdz atklāt Andrupenes purva taka, Akmeņu taka un Lielā Liepukalna skatu tornis. Te atrodas arī tūristu iecienīti objekti - Mākoņkalns, Andrupenes lauku sēta un Lūznavas muiža. Pirmās Ceļotāju dienas dalībnieku vidū bija 13 vietēji uzņēmēji, Jaundomes muižas vides izglītības centrs un Dabas aizsardzības pārvaldes dabas izglītības centrs “Rāzna”, Lūznavas muiža un muzejs “Andrupenes laku sēta”.

Ceļotāju diena bija pilna iespaidiem un neparastām sajūtām tūristiem interesantos objektos – Elmāra Auziņa niedru jumtu darbnīcā, Jāņa Kuzminska ģitāru darbnīcā, Kaunatas kandžas muzejā, uz buru laivas “Sea esta” Rāznas ezerā vai zirga mugurā saimniecībā “Rudo kumeļu pauguri”. Apmeklētājiem bija iespēja iepazīties ar zivju kūpināšanas procesu atpūtas vietā “Skaistā Rāzna”, uzzināt par darbiem bišu dravā bišu muižā “Upeslāči”, darboties ar mālu Akminīšos, nogaršot pašceptu maizi un zāļu tējas Andrupenes lauku, iepazīt dabas vērtības un apmeklēt kultūrvēstures pieminekļus Mākoņkalnā un Lūznavā, apskatīt koka pils rekonstrukcijas darbus Kroma kolnā.

Pateicoties sadarbībai ar Latvijas Dabas fondu, Ceļotāju dienā bija iespēja apskatīt brīvdabas izstādi un noskatīties filmu par lielo dumpi. Apmeklētājus šajā dienā sagaidīja arī dažādas spēles un radošā darbnīca dabas izglītības centrā “Rāzna”. Bijušās Mākoņkalna pamatskolas telpās bija skatāma Konstantīna Keleša zīmējumu izstāde un Irēnas Brolišas izpildījumā skanēja zirgkopes  Jeļanas Stašules dzejas darbi, bet  rokdarbniece Evita Kairiša ikvienu rosināja ļauties fantāzijai un darboties ar papīru, diegiem, dabas materiāliem, veidojot dažādas interesantas figūras un priekšmetus. Ludmila Merkulova izrādīja zvaniņu privātkolekciju, bet Aija Kuzminska palīdzēja iegūt pirmās iemaņas šūpuļtīklu darināšanā.   

Salāja ezera apkārtni, priežu mežus uz osveida reljefa formām kopā ar dabas speciālistiem Irēnu Skrindu un Aleksandru Saviču varēja iepazīt velobraucēji un nūjotāji, - tiesa, viņu šoreiz nebija daudz. Velobraucēji mēroja apmēram 43km garu apļveida maršrutu no Lipuškiem uz Andrupeni un atpakaļ, nūjotāji - apmēram 10 km garu maršrutu no Salāja ezera gar Asariņa ezeru līdz Andrupenei. Pasākuma laikā maršrutā Rēzekne-Lipuški-Andrupene-Rēzekne kursēja bezmaksas autobuss, piedāvājot iespēju apmeklēt vairākus Ceļotāju dienas objektus.

“Dabas tūrismam īpaši aizsargājamās dabas teritorijās ir attīstības perspektīvas. Latvijas daba, nacionālie parki ir mūsu priekšrocība. Par tiem arvien lielāku interesi izrāda ceļotāji, jo īpaši ārvalstu ceļotāji. Ir svarīgi dot iespēju tūristam iepazīt ne tikai dabas vērtības, bet arī konkrētam reģionam raksturīgo saimniekošanu, kulināro mantojumu, tradīcijas. Uzņēmēji, darbojoties Rāznas Nacionālā parka teritorijā, veic būtisku darbu dabas tūrisma piedāvājuma un lauku vides attīstībā īpaši aizsargājamā dabas teritorijā. Ceram, ka Rāznas NP 10 gadu jubilejas zīmē aizsāktā akcija kļūs par ikgadēju tradīciju,” viedokli pauž Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas direktore Anda Zeize.

Interese par dabas objektiem, par ceļošanas iespējām īpaši aizsargājamās teritorijās pieaug. Turpina palielināties arī Rāznas Nacionālā parka apmeklētāju skaits. To apliecina apmeklētāju uzskaite dabas tūrisma infrastruktūras objektos. Dabas aizsardzības pārvalde ir uzstādījusi skaitītājus skatu torņos, dabas takās vairākās īpaši aizsargājamās teritorijās, tostarp, arī Mākoņkalnā un Lielā Liepukalna skatu tornī Rāznas Nacionālā parka teritorijā. Uzskaites dati liecina, ka Lielā Liepukalna skatu torni 2017. gada maijā apmeklējuši 1075 cilvēki, jūnijā – 1452 un jūlijā – 4390 cilvēki. Savukārt Mākoņkalnā maijā pabijuši 1529, jūnijā – 1889 un jūlijā – 3333 apmeklētāji. Salīdzinājumam – 2016.gadā kopējais apmeklētāju skaits Mākonķalnā bija vien 5000.

Dabas aizsardzības pārvalde turpina darbu, lai popularizētu Rāznas Nacionālo parku, attīstītu un pilnveidotu dabas tūrisma infrastruktūru. Akmeņu takā Mākoņkalna pagasta Jaunstašuļos ir uzstādīti soli un katedras tipa stendi.  Tagad ikviens takas apmeklētājs var ne tikai apskatīt Plakano akmeni, Āža muguru, Zirga pēdu un Velna pēdu, bet arī uzzināt par pļavās sastopamiem augiem un to apsaimniekošanu, par bebraini un sausokņu nozīmi, par dzīvību uz akmens un to izmantošanu. Ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu projekta “Cilvēks un daba. Toreiz un tagad” atkārtoti izdota Rāznas NP tūrisma karte, kas ir pieejama Rēzeknes pilsētas, Dagdas, Ludzas un Rēzeknes novada tūrisma informācijas centros, kā arī pie tūrisma pakalpojuma sniedzējiem nacionālā parka teritorijā.

Aicinām izmantot vasaras - rudens sezonu, lai iepazītu vienu no četriem Latvijas nacionālajiem parkiem, bet jau 19.augustā aicinām uz pasākumu “Nāc ar savu lielo sēni uz Lielo Liepukalnu”. Vairāk informācijas Pārvaldes pasākumu kalendārā, Facebook profilā un Twitter kontā.

Dodies dabā ar izpratni un saudzē dabas tūrisma infrastruktūru!