Ziemeļu gulbji
Ziemeļu gulbji. Foto: Vilnis Skuja.

ATGĀDINĀJUMS 
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā gadu vecs. Mēs neatjauninām iepriekš publicēto ziņu saturu, tāpēc iespējams kāda informācija vairs nav aktuāla.

Atzīmējot Starptautisko Mitrāju dienu ar šī gada motīvu “Novērtē, apsaimnieko, atjauno un mīli mitrājus”, Dabas aizsardzības pārvalde (Pārvalde) 26.februārī plkst.11.00 aicina izzinošā pārgājienā “Dzīvība mitrājos” atklāt Slīteres Nacionālā parka mitrāju nozīmi bioloģiskās daudzveidības vairošanā un uzturēšanā.

Deviņus kilometrus garo pārgājienu pa vigām, kangariem, Pēterezera, Celmupes un Mazirbes upes krastu līkločiem vadīs un aizraujošos stāstos par mitrāju iemītniekiem dalīsies Pārvaldes vecākie eksperti: zoologs Vilnis Skuja un entomologs Kristaps Vilks. Pārgājienam plānots apļveida maršruts ar sākumu un noslēgumu Pēterezera dabas takas stāvlaukumā.

“Slīteres Nacionālā parka teritorija ir izcila bioloģiskās daudzveidības ziņā. Daļa reto un daudzveidīgo sugu šeit mīt tieši pateicoties mitrājiem – augstajiem purviem, tikai Slīteres Nacionālajam parkam raksturīgo vigu un kangaru kompleksam un meža upju piekrastei. Šajā pārgājienā atklāsim mitrāju lielo lomu mazo un lielo zīdītāju, kā arī bezmugurkaulnieku dzīvēs,” skaidro Pārvaldes vecākais eksperts, zoologs Vilnis Skuja.

Vigas jeb mitrās starpkāpu ieplakas ir Latvijā ļoti retas, un šeit koncentrētas daudzas īpaši aizsargājamas augu sugas. Arī mazās meža upītes un to krasti ir nozīmīgas daudzu zīdītāju, putnu, kukaiņu un augu dzīvotnes. Te mājo bebri, ūdeles, ūdri, dažādas zivis un bezmugurkaulnieki. Upīšu krastos ūdens kukaiņu kāpuri pārvēršas par lidojošiem īpatņiem, uzturas un barojas pieaugušie ūdens kukaiņi. Šeit mīt arī daudzas sauszemes kukaiņu sugas. Sausokņi un kritalas upīšu krastos ir retu vaboļu mājvietas, šeit ligzdo un barojas arī vairākas putnu sugas.

Dalībnieku skaits pārgājienā ir ierobežots, tāpēc dalība jāpiesaka pa tālruni +371 67800389 (darba dienās) vai rakstot e-pastu baiba.ralle@daba.gov.lv un norādot katra dalībnieka vārdu, uzvārdu un kontakttālruni. Pārgājienā vēlams ģērbties ērtā, dabas pārgājienam un laikapstākļiem piemērotā apģērbā. Lai izvairītos no kāju samērcēšanas, ieteicams vilkt ūdensnecaurlaidīgus zābakus.

Pārgājiens tiks rīkots zaļajā režīmā, ievērojot valstī noteiktās epidemioloģiskās prasības.

Slīteres nacionālais parks