2017


Klāt vieni no gada gaidītākajiem svētkiem – Ziemassvētki – un tajos dažādas aktivitātes nereti saistās ar dabas procesiem un arī rotājumos daudz tiek izmantoti dabas materiāli, tādēļ Dabas aizsardzības pārvalde aicina svētkus svinēt dabai draudzīgi un ar izpratni.

Neiztrūkstošs dekors ikkatrā mājā ir eglīte, bez kuras grūti iedomāties Ziemassvētku svinēšanu, taču nereti vēlams aizdomāties, vai lielas, krāšņas, dabiskā mežā augušas eglītes vietā  iespējams izvēlēties dabai draudzīgāku alternatīvu. Tā būtu audzētavā augusi eglīte, mazāks kociņš no vietas, kur tas tik un tā ar laiku tiktu nolemts nociršanai – grāvmala, zem elektrolīnijas un tamlīdzīgi. Noteikti jāatceras - eglīti nedrīkst cirst dabas lieguma teritorijā, privātā mežā, jaunaudzē.

Ziemā piesnidzis egļu mežs raisa mūsu iztēli, gan kā apburta pasaku pasaule, gan ar dažādiem dzīvnieku siluetiem.  Ja uzmanīgi apskatīsim egļu dzinumu, tad var saskatīt, ka skujas sakārtojušās Latvju zīmē - Laimas rakstā. Zīmes grafiskais attēls atvasināts no skujas, kas ir mūžzaļas. Zīmes raksts aizsargā, aizslauka nevēlamo, tādēļ, kad gaisma tikai īsu brīdi ciemojas pie mums – kad diena ir visīsākā un nakts visgarākā, senči māju rotāja ar eglīti vai egles zariem, lai sajustu šo pasakaino smaržu un paši varētu radīt gaismu – iededzot sveču liesmiņas.

“Mūsu ikdienas ritms kļūst arvien straujāks, bet dabas ritums saglabājas – ap Ziemassvētkiem dabā valda nosacīts klusums, un gaismu pamazām nomaina tumsa, lai pēc pāris nedēļām viss pamazām manītos – vakari kļūs gaišāki, un tumsa pamazām atkāpsies,” pauž Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektors Juris Jātnieks.

Svētkos būt tuvāk ar dabu iespējams arī dodoties uz mežu un rotājot eglīti tur. Līdzi ņemam ābolus, burkānus, bietes un citus dārzeņus, par kuriem ziemā priecāsies meža zvēri. Ja vēlme ir ne tikai pēc skaistuma, ko dod egles zarā iekārts apsarmojis ābols, bet arī labuma zvēriem, tad šos rotājumus gan labāk nolikt pie eglītes, nevis pašā kociņā. Meža zvēriem kokā iekārts burkāns radīs tik vien kā apjukumu, nevis vēlmi to nogaršot.

Citādāk gan ir ar zvēriem Līgatnes dabas takās – viņi pie cilvēka klātbūtnes jau pieraduši un labprāt svētkos pamielojas ar tieši viņiem sagādātiem “eglīšu rotājumiem”.

Turpinot iepriekšējos gados iesākto tradīciju, Dabas aizsardzības pārvalde aicina interesentus uz Līgatnes dabas takām (LDT),  lai laikā starp Ziemassvētkiem un Jauno gadu vērotu, kā dabas taku iemītnieki iepazīst un priecājas par viņiem dāvātajām eglītēm un rotājumiem.

Pasākums notiks piektdien, 29. decembrī sākot no plkst. 12.00.

Garšīgos rotājumus eglītēm gatavos Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieki, bet īpaši lācenei Ilzītei - Rīgas Centra daiļamatniecības pamatskolas 3.a klases skolēni  zvērkopes Velgas Vītolas vadībā.
 
Šajā dienā aicinām apmeklētājus uz Līgatnes dabas takās, lai nesteidzīgās pastaigās  kopā ar Līgatnes dabas taku vadītāju Intu Langi un zvērkopi Velgu Vītolu viesotos pie lāčiem Mikus un Puikas, mežacūku ģimenes, kurā šoruden krietns mazrukšu pieaugums un visbeidzot pie aļņiem. Rotājumi būs veidoti no dzīvnieku iecienītākajiem kārumiem – burkāniem, āboliem, ķirbju un ogu sukādēm
 
Dabas aizsardzības pārvalde ikvienam vēl priecīgus Ziemassvētkus un aicina tos svinēt dabai draudzīgi un ar izpratni un arī nākamajā gadā atcerēties – dabā dodies ar izpratni un zināšanām!