Dambju ozols
Foto: A. Soms. Dambju dižozols pirms zibens spēriena.

Lai veicinātu lielu, vecu koku saglabāšanu, Dabas aizsardzības pārvalde īsteno programmu “No koka uz koku”.

Zemju īpašnieki (fiziskas un juridiskas personas) aicināti pieteikt savā īpašumā esošus vecus un lielus lapu kokus bezmaksas sakopšanas darbiem.

Prioritārās sugas:

  • parastais ozols,
  • parastā liepa,
  • parastā zirgkastaņa,
  • parastā kļava.

Īpaši nozīmīgas teritorijas programmas īstenošanai ir Aizkraukles, Alūksnes, Bauskas, Gulbenes, Jēkabpils, Kuldīgas, Līvānu, Ludzas, Madonas, Ogres, Preiļu, Rēzeknes, Smiltenes, Talsu, Valkas, Valmieras, Varakļānu un Ventspils novadi.

Kā pieteikties programmai?

Programmā pieteiktie koki tiks vērtēti atbilstoši programmas “No koka uz koku” nolikumā minētajiem kritērijiem.

Kā tiks īstenota programma?

No saņemtajiem pieteikumiem programmas īstenotāji atlasīs vismaz 200 kokus.

Ar īpašniekiem, uz kuru zemes koks atrodas, Dabas aizsardzības pārvalde slēgs sadarbības līgumu (nolikuma 2. pielikums). Ar šo līgumu zemes īpašnieks piekrīt koka sakopšanas darbiem, ko nodrošinās pārvalde, un apņemas attiecīgo koku nenocirst vismaz līdz 2035.gada 31.decembrim.

Pēc sadarbības līguma noslēgšanas, programmas īstenotāji novērtēs koka stāvokli, piesaistot sertificētus arboristus-kokkopjus un sakops koku atbilstoši novērtējumā norādītajam.

Kāpēc nepieciešama šo koku saglabāšana?

Veci, lieli koki ir mājvieta (dzīvotne) sēņu, augu un dzīvnieku sugām, no kurām daudzas ir īpaši aizsargājamas. Lai veicinātu šādas dzīvotnes ilgmūžību, nepieciešama piemēroto koku uzturēšana un kopšana.

Daļa īpaši aizsargājamo sugu nav apveltītas ar labām izplatīšanās spējām, tāpēc piemērotas mājvietas tuvumam ir ļoti liela nozīme sugu pastāvēšanai ilgtermiņā. 

Piemēram, veco lapu koku dobumos mīt īpaši aizsargājama un reta kukaiņu suga - lapkoku praulgrauzis. Vabole savas dzīves laikā spējīga pārvietoties vien dažus kilometrus, tāpēc piemērotu dzīves vietu savienojamība ir ļoti būtiska šīs un daudzu citu sugu pastāvēšanai ilgtermiņā. Lapkoku praulgrauzis ir lietussargsuga un sugas aizsardzības pasākumi sniedz lielu ieguldījumu daudzu citu aizsargājamo sugu saglabāšanā.  

Kas īsteno un finansē programmu?

Programmu īsteno Dabas aizsardzības pārvalde projekta LIFE Osmo Baltic ietvaros. LIFE Osmo Baltic projekta (LIFE22 NAT/LT/101113698) galvenais mērķis ir nodrošināt lapkoku praulgrauža aizsardzību, izveidojot pārrobežu ekoloģisko tīklu, kas savieno šīs sugas Lietuvas un Latvijas populācijas.  Projektu finansē Eiropas Savienības (ES) Vides un klimata rīcības programma (LIFE), Lietuvas Republikas Vides ministrija un Latvijas Republikas Valsts reģionālās attīstības aģentūra (VRAA). Plašāka informācija par projektu pieejama šeit

Kontaktinformācija: e-pastā koki@daba.gov.lv, tālr. +371 25656314.  

 

Līdzfinansē ES. Sniegtā informācija un viedoklis atspoguļo autora(-u) redzējumu, nevis ES vai Eiropas klimata, infrastruktūras un vides aģentūras (CINEA) viedokli. Ne ES, ne finansējošā iestāde nav atbildīga par šeit sniegto informāciju. 

Projekta LIFE Osmo Baltic logo rinda