Statuss:
Noslēdzies
Rauda

Īpaši aizsargājamās dabas teritorijās (ĪADT) strādājošo valsts vides inspektoru rīcībā esošā tehniskā aprīkojuma klāsta paplašināšana un modernizācija atbilstoši jaunākajām laikmeta iespējām, tādējādi nodrošinot apstākļus arvien pilnvērtīgākai galvenā mērķa īstenošanai sekmēt vienotas dabas aizsardzības politikas realizēšanu Latvijā, veicot efektīvu Latvijas ĪADT apsaimniekošanu un pārvaldīšanu, tostarp būtisku tās daļu - zivju resursu aizsardzību, iespējamo pārkāpumu kontroli un novēršanu, laicīgu preventīvo pasākumu nepieciešamības konstatāciju.

Zivju fonda logo

Īpaši aizsargājamās dabas teritorijās Dabas aizsardzības pārvaldes īstenotās zivju resursu aizsardzības un uzraudzības nodrošināšanai nepieciešamā tehniskā aprīkojuma pilnveidošana

Zemkopības ministrija / Lauku atbalsta dienests / Zivju fonds
Pasākums “Zivju resursu aizsardzības pasākumi, ko veic valsts iestādes vai pašvaldības, kuru kompetencē ir zivju resursu aizsardzība”

 

» JOMA

DABAS AIZSARDZĪBA - bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas un aizsardzības pasākumi, zivju resursu aizsardzības pasākumi.

 

» ĪSS APRAKSTS

Viens no pamatuzdevumiem dabas aizsardzībā ir pārraudzīt Latvijas ĪADT ūdensteces un ūdenstilpes, kontrolējot un pētot aktuālo stāvokli dabā, konstatējot un ierobežojot esošo aizsardzības normatīvu pārkāpumus un atbilstoši situācijai, izstrādājot pamatotus ieteikumus tālākām darbībām apdraudēto sugu aizsardzībai un stabila stāvokļa nodrošināšanai ilgtermiņā mazāk apdraudētās dzīvotnēs.Projekta īstenošanas laikā plānotās

darbības ir saistītas ar aktuālu nepieciešamību paplašināt, modernizēt, atjaunot valsts vides inspektoru rīcībā esošos tehniskos resursus, tādējādi nodrošinot iespēju īstenot galveno mērķi – pastāvīgi pilnveidot zivju resursu aizsardzības un uzraudzības pasākumu iespējas īpaši aizsargājamās dabas teritorijās un efektīvi īstenot īpaši aizsargājamo zivju sugu aizsardzību, t.sk., radot mobilas pieejamības un attālas novērošanas iespējas citādi grūti pieejamās vietās sarežģītas redzamības apstākļos.

Ar mērķi efektivizēt kontroli nakts stundās, lai varētu ieraudzīt nelegālos zemūdens medniekus zem ūdens DAP Latgales reģionālās administrācijas inspektoru vajadzībām plānots iegādāties nakts redzamības iekārtu - binokli. Ar termobinokli pārkāpēju var ieraudzīt tikai virs ūdens, kur tas iejūk ūdensputnu izgaismotajos attēlos. Pretēji nakts redzamības iekārta ļauj ieraudzīt aktivitātes zem ūdens ļoti lielā attālumā.

Kontroles funkciju pilnveidošanai plānots iegādāties zemūdens dronu, kā arī uzstādīt jaudīgu zemūdens tīkla videokameru. Zemūdens kamera palielinātu kontroles efektivitāti Rāznas ezerā,  kurš atbilstoši Zemes pārvaldības likuma 15. panta pirmajai daļai ir VARAM valdījumā un, pamatojoties uz abpusēji noslēgto līgumu, ir Dabas aizsardzības pārvaldes pārvaldībā. Iegūtā informācija arī tiktu izmantota zivju sugu populāciju analīzē un dabas izglītībā.

DAP Pierīgas  reģionālās administrācijas vajadzībām plānotā laivas motora iegāde nodrošinās 2021.gada nogalē Zivju fonda finansētā projekta ietvaros iegādātās laivas optimālu ekspluatāciju, radot iespēju veikt īpaši aizsargājamo teritoriju apsekošanu gan  jūras piekrastes akvatorijā, gan arī seklūdens un paaugstināta ūdenstilpnes aizauguma apstākļos Babītes ezerā un citās ūdenstilpēs.  Dabas liegumā “Babītes ezers” DAP nodrošina un uzrauga ar MK noteikumu Nr. 409 “Dabas lieguma "Babītes ezers" individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi” sezonas liegumu zonu marķēšanu un zonu ievērošanas kontroli, kur arī veic makšķernieku pārbaudes. Saskaņā ar dabas aizsardzības plānā paredzētajiem lieguma apsaimniekošanas pasākumiem, nepieciešams marķēt ar bojām Babītes ezera zonas 13,5 km garumā un 2x2 km platumā. Laivas iegāde un aprīkošana ar tās specifikācijai atbilstošo motoru nodrošinās inspektoriem drošu pārvietošanos ezerā.

DAP Pierīgas reģionālā administrācija veic zivju resursu uzraudzību Ķemeru Nacionālā parka teritorijā esošajās ūdenstilpēs: Kaņiera ezers, Slokas ezers un Valguma ezers, kā arī Slocenes upe, kas ir nozīmīga zivju migrācijas upe starp Valguma un Kaņiera ezeriem. DAP valdījumā ir Baltezera salas, kuru apsekošanai, makšķernieku un atpūtnieku atstāto atkritumu vākšanai,  izvešanai no Baltezera teritorijas ir nepieciešama laiva ar tai atbilstošas jaudas motoru.

Visu četru DAP reģionālo administrāciju vides inspektoru vajadzībām plānots iegādāties planšetdatorus, kas rada brīvas izmantošanas iespējas apkārtējā vidē, inspektori var ātrāk un veiksmīgāk orientēties dabā, ar planšetdatoros instalēto aplikāciju palīdzību dabā operatīvi reģistrēt novērojumus (pārkāpumu vietas, pārbaudīt licences un atļaujas, ūdeņu biotopu un īpaši aizsargājamo zivju sugu dzīvotņu atrašanās vietas). Uzkrātā informācija noderēs turpmākā kontroles un uzraudzības darbā.
.

 

» PROJEKTA MĒRĶIS

Projekta mērķis ir īpaši aizsargājamās dabas teritorijās (ĪADT) strādājošo valsts vides inspektoru rīcībā esošā tehniskā aprīkojuma klāsta paplašināšana un modernizācija atbilstoši jaunākajām laikmeta iespējām, tādējādi nodrošinot apstākļus arvien pilnvērtīgākai galvenā mērķa īstenošanai sekmēt vienotas dabas aizsardzības politikas realizēšanu Latvijā, veicot efektīvu Latvijas ĪADT apsaimniekošanu un pārvaldīšanu, tostarp būtisku tās daļu - zivju resursu aizsardzību, iespējamo pārkāpumu kontroli un novēršanu, laicīgu preventīvo pasākumu nepieciešamības konstatāciju. 

Paredzētā aprīkojuma iegāde kāpinās piekļuves iespējas un pārvietošanās efektivitāti  dažādās ūdenstecēs un ūdenstilpēs, būtiski paplašinās iespējas veikt novērojumus un situācijas fiksāciju apgrūtinātas redzamības apstākļos, veikt skaidras redzamības attēla pietuvinājumu no attālām distancēm. Ar jaunākajām funkcionalitātēm aprīkoto pārnēsājamo vied ierīču izmantošanas mobilitāte būtiski atvieglos vides inspektoru darbu reidos dabā arī skarbos laikapstākļos - karstumā, salā un lietū, nodrošinās aktuālā fakta fiksācijas iespējas, licenču pārbaudi uz vietas, saziņu u.c. Darbu atvieglos tajos pieejamā administratīvo pārkāpumu procesa atbalsta sistēma (APAS), iebūvēts 3G modems un SIM kartes slots ļaus piekļūt internetam un nepieciešamajām datu bāzēm pat meža vidū. Kā jaunums Latvijas iekšzemes ūdeņu uzraudzībā un izpētē būs plānotais pasākums veikt pastāvīgus zemūdens dzīves, zivju populācijas novērojumus un aktuālā stāvokļa analīzi salīdzinoši dzidrajā Rāznas ezerā, iegūto materiālu izmantojot arī sabiedrības izglītošanai.

 

» GALVENIE UZDEVUMI

Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales, Vidzemes, Kurzemes un Pierīgas reģionu valsts vides inspektoru pilnvērtīgai darba uzdevumu veikšanai iegādāties nepieciešamo tehnisko nodrošinājumu - nakts redzamības ierīci – binokli, zemūdens dronu, zemūdens tīkla videokameru, laivas motoru (F30BETL) un 4 planšetdatorus, tādējādi būtiski pilnveidojot ar zivju resursu aizsardzību Latvijas ĪADT saistīto inspektoru pamatfunkciju veikšanas efektivitāti un kvalitāti.

 

» PLĀNOTIE REZULTĀTI

Iegādāts materiāltehniskais nodrošinājums: 

  • Nakts redzamības ierīce – binoklis;
  • Zemūdens drons;
  • Zemūdens tīkla videokamera;
  • Laivas motors (F30BETL), iesk. montāžu uz laivas;
  • 4 planšetdatori.

Nodrošināta efektīvāka zivju resursu stāvokļa kontrole ĪADT ūdenstecēs un ūdenstilpēs, pārkāpumu novēršana un aktuālās situācijas apzināšana, kā rezultātā uzlabosies īpaši aizsargājamo zivju dabiskā populācijas stāvoklis un saglabāsies mazāk problemātisko zonu stabilitāte. Kopumā tiks kāpināta DAP valsts vides inspektoru reidu efektivitāte.

Ieguvēja kopumā gan apzināti, gan neapzināti būs visa sabiedrība, jo darbi pie dabas daudzveidības saglabāšanas nodrošinās stabilitāti ilgtermiņā nākamajām paaudzēm. Visi pasākumi, kas saistīti ar darbu pie līdzsvarota dabas dabīga cikla pastāvēšanas, kur viens no nozīmīgiem posmiem ir zivju resursu sabalansēta dzīvotne un visi preventīvie pasākumi tā nodrošināšanai, vistiešākā veidā ir visas sabiedrības ieguvums.
Situācijā, kad ir apzināta aktuālā situācija un veikti nepieciešamie preventīvie pasākumi, ieguvēji ir arī makšķernieki, rūpnieciskās zvejas veicēji, kā arī aktīvās atpūtas piekritēji, jo pamatotos drošos apjomos un teritorijās tiek dota atļauja viņus interesējošām darbībām, vienlaikus nenodarot postu dabai.

Šī pasākuma pieteikumā paredzēto zemūdens tīkla videokameras iegādi un uzstādīšanu paredzēts izmantot arī vizuāli uzskatāmā sabiedrības izglītošanā par situāciju Latvijas iekšzemes ūdeņos.  Izglītota sabiedrība par dabas aizsardzības nepieciešamības pasākumiem ir pamatu pamats veiksmīgai dabas aizsardzības pasākumu īstenošanai Latvijā un pasaulē.

Iepriekš Zivju fonda atbalsta ietvaros iegādātais tehniskais aprīkojums jau ir būtiski stiprinājis zivju resursu un to dzīvotņu aizsardzību, veikta arī sabiedrības informēšana par zivju resursu aizsardzības jomā veiktajiem uzraudzības un kontroles pasākumiem. 2021. gadā vien ar Zivju fonda ietvaros iegādātiem  tehniskajiem līdzekļiem DAP Vidzemes reģionālās administrācijas valsts vides inspektori izņēmuši un konfiscējuši pārkāpuma izdarīšanas rīkus - 24 ūdas, 15 tīklus 104 m, 1 zivju murdu.  DAP Latgales reģionālā administrācija Rāznas ezerā ir izveidojusi videonovērošanas sistēmu, kas tiek efektīvi izmantota ūdenstilpju kontrolē. Pateicoties tam ir palielinājies atklāto pārkāpumu skaits (laika periodā no 2019. gada līdz 2021. gadam – par ~ 20 %), izņemto nelegālo zvejas rīku skaits ir samazinājies (laika periodā no 2019. gada līdz 2021. gadam – par ~ 30 %).

 

  • IDENTIFIKĀCIJAS Nr.
    • 1.8.
       
  • ĪSTENOŠANAS LAIKS
    • 8 mēneši (01/05/2022 - 31/12/2022)
       
  • KOPĒJAIS FINANSĒJUMS
    • 16 749 EUR finansējums no Zivju fonda un 3 603 EUR finansējums no DAP
       
  • ĪSTENOŠANAS VIETA
    • Latvija
       

» Dabas aizsardzības pārvalde
Baznīcas iela 7, Sigulda, Siguldas novads, Latvija, LV-2150.
E-pasts: pasts@daba.gov.lv
Mājaslapa: www.daba.gov.lv

 

KONTAKTINFORMĀCIJA