Statuss:
Īstenošanā
jūras piekraste

Dabas aizsardzības pārvalde plāno paplašināt, modernizēt un atjaunot valsts vides inspektoru rīcībā esošos tehniskos resursus, lai pilnveidotu zivju resursu aizsardzības un uzraudzības pasākumus īpaši aizsargājamās dabas teritorijās un Baltijas jūras piekrastē.

Zivju fonda logo

Īpaši aizsargājamo zivju sugu uzraudzības un kopējo zivju resursu kontroles pasākumu ĪADT pilnveidošana

Zemkopības ministrija / Lauku atbalsta dienests / Zivju fonds
Pasākums “Zivju resursu aizsardzības pasākumi, ko veic valsts iestādes vai pašvaldības, kuru kompetencē ir zivju resursu aizsardzība”

 

» JOMA

DABAS AIZSARDZĪBA - bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas un aizsardzības pasākumi, zivju resursu aizsardzības pasākumi.

 

» ĪSS APRAKSTS

DAP ekspertu rīcībā esošo instrumentu atbilstība jaunākajām iespējām, daudzums un dažādība ir pastā-vīgi pilnveidojama, lai nodrošinātu efektīvu inspektoru darbu visā valsts teritorijā. Plānotā aprīkojuma uzlabošana valsts vides inspektoriem paplašinās apsekojamo teritoriju kontroles iespēju diapazonu, ska-tupunktu un padarīs iespējamu piekļuvi grūti sasniedzamām teritorijām, tādējādi būtiski paaugstinot darba apjomu un kvalitāti. Tas kopumā ļaus vēl vairāk ierobežot potenciālo pārkāpumu iespējas, kā arī gūt vērtīgu informāciju par ūdenstilpju ūdens kvalitāti, zivju populācijas un veģetācijas stāvokli un lai-cīgu preventīvo pasākumu nepieciešamības konstatāciju.

Ķermeņa kameru attēla stabilizācija nodrošinās augstu precizitāti un stabilus kadrus, augstas izšķirtspējas attēlus vājā apgaismojumā, izturēs visdažādākās darba vides. Tas padara šo kameru par nenovērtējamu rīku dabas inspektoriem, nodrošinot uzticamu un kvalitatīvu pierādījumu vākšanu, veicot savus pienākumus neatkarīgi no apstākļiem.

Svarīga ir lielās distancēs ātra pārvietošanās pa jūras liedagu, ko var efektīvi izdarīt, izmantojot bezceļu elektrisko skrejriteni. Mobilas, ātras un reizē klusas dabai draudzīgas pārvietošanās iespējas paredzams kā būtiski svarīga investīcija darbu efektivitātes veicināšanai. Modelis raksturojams ar izcilām bezceļa pārvietošanās iespējām, lai izturētu saknes, akmeņus, lēcienus, dzegas un daudz ko citu. Vienlaikus tas raksturojams ar kompaktu izmēru, ērtu salokāmību līdz izmēram, kas ērti ietilps automašīnas aizmugurē. Binokļi ar spēcīgu palielinājumu, teicamu asumu un skaidru attēlu būs būtisks atspaids attālinātai vērošanai dabā.

Meža kamerām ir plašs skata lauks un augstas izšķirtspējas fotoattēli un video, kas nozīmē, ka tā rada skaidrus un informatīvus attēlus gan dienā, gan naktī. Lai saglabātu kadrus, kamera ir aprīkota ar jaudīgu atmiņas karti. Tā kā kamera ir paredzēta uzstādīšanai ārpus telpām, tā ir pielāgota gan augstai, gan zemai temperatūrai plašā diapazonā un ir aizsargāta no mitruma iekļūšanas.

Drona iegāde būtiski atvieglos grūti pieejamo apvidu uzraudzību visās diennakts stundās īpaši aizsargājamo zivju sugu aizsardzībai un veicinās preventīvo pasākumu īstenošanu. Viena no lielākajam Latvijas īpaši aizsargājamām dabas teritorijām ir Gaujas Nacionālais parks. Gaujas upe 92km garumā un tās pietekas ir nozīmīgas lašveidīgo zivju nārsta vietas, kuras uzraudzībai nepieciešami lieli resursi. Upju izvietojums un sarežģītais reljefs apgrūtina inspektoru operatīvu pārvietošanos un teritorijas uzraudzību. Efektīga resursu izmantošana nepieciešams izmantot modernas tehnoloģijas. Ar dronu, kas aprīkots ar termo kameru, var efektīgi un ātri apsekot gravās esošos upju posmus, konstatējot maluzvejnieku un to transporta līdzekļu klātbūtni. Drona kameras siltuma sensors fiksē un atpazīst objektus un to kustības virzienu, kas palīdzētu inspektoru darbā aizturot pārkāpējus. Lai drons tiktu lietots droši un atbilstoši normatīvo aktu regulējumam, nepieciešamas arī dronu pilotu apmācības..

 

» PROJEKTA MĒRĶIS

Projekta mērķis ir pastāvīgi pilnveidot zivju resursu aizsardzības un uzraudzības pasākumu iespējas ĪADT, t.sk. Baltijas jūras piekrastē esošajās aizsargājamās jūras teritorijās, un efektīvi īstenot īpaši aiz-sargājamo zivju sugu aizsardzību, tostarp nodrošinot mobilas, dabai draudzīgas pārvietošanās iespējas. Mērķis ir arī nodrošināt redzamību, attālas novērošanas un pierādījumu gūšanas iespējas citādi grūti piee-jamās vietās un apstākļos.

Mērķu īstenošanai projekta laikā plānotās darbības ir saistītas ar aktuālu nepieciešamību paplašināt, mo-dernizēt, atjaunot valsts vides inspektoru rīcībā esošos tehniskos resursus.

Zivju resursu aizsardzības un uzraudzības pasākumu realizācijai ĪADT DAP Kurzemes, Latgales, Vidze-mes un Pierīgas reģionālo administrāciju vajadzībām plānota profesionālu ķermeņa un arī meža kameru / binokļu iegāde, kas kopumā būtiski veicinātu pastāvīgu uzraudzību, potenciālo pārkāpumu konstatēšanu un pierādījumu nostiprināšanu.

Ļoti aktuālās ātras pārvietošanās iespējas lielās distancēs, t.sk. pa jūras liedagu, var efektīvi nodrošināt, izmantojot bezceļu elektrisko skrejriteni.

Vidzemes reģionālās administrācijas vajadzībām plānots iegādāties dronu komplektā ar apmācībām, kas aprīkoti ar spēcīgām tehnoloģijām profesionāla līmeņa gaisa fotogrāfiju un video uzņemšanai. Šis kom-paktais un daudzfunkcionālais drons izceļas ar divām kamerām, ilgu lidojuma laiku un uzlabotu drošību. Tas kopumā nepieciešams lai veiktu distancētu t.sk. diennakts tumšajā laikā normatīvo aktu ievērošanas uzraudzību ĪADT - upju posmu novērošanai un distancētu, grūti pieejamo apvidu uzraudzībai, aizsargā-jamo zivju sugu aizsardzībai un preventīvo pasākumu īstenošanai.

Kopumā tādējādi tiks papildināta un nodrošināta efektīvāka jau iepriekš ar Zivju fonda (ZF) finansiālo atbalstu iegādātā aprīkojuma kompleksa lietošana, jo visa nepieciešamā inventāra iegāde nav vienreiz īstenojams pasākums, bet savstarpēji papildinošu pasākumu komplekss

 

» GALVENIE UZDEVUMI

DAP ekspertu rīcībā esošā papildaprīkojuma atbilstība novitātēm, daudzums un dažādība nav pietiekami, lai nodrošinātu efektīvu inspektoru darbu visā valsts teritorijā. Plānotā instrumentu klāsta pilnveidošana valsts vides inspektoriem paplašinās apsekojamo teritoriju kontroles iespēju diapazonu, skatupunktu un padarīs iespējamu piekļuvi grūti sasniedzamām teritorijām neatkarīgi no diennakts laika, tādējādi būtiski paaugstinot darba apjomu un kvalitāti. Tas kopumā ļaus vēl vairāk ierobežot potenciālo pārkāpumu iespējas, kā arī gūt vērtīgu informāciju par ūdenstilpju ūdens kvalitāti, zivju populācijas un veģetācijas stāvokli un laicīgu preventīvo pasākumu nepieciešamības konstatāciju.

Saistībā ar minēto projekta uzdevums ir DAP Latgales, Kurzemes, Vidzemes un Pierīgas reģionu valsts vides inspektoru pilnvērtīgai darba uzdevumu veikšanai iegādāties nepieciešamo tehnisko nodrošinājumu – ķermeņa kameras (13 gab.), bezceļu elektrisko skrejriteni (1 gab.), jaunus binokļus (3 gab.), meža kameras (4 gab.) un dronu (1 gab.) komplektā ar tā lietošanas apmācību, tādējādi būtiski pilnveidojot ar zivju resursu aizsardzību Latvijas ĪADT saistīto inspektoru pamatfunkciju veikšanas efektivitāti un kvalitāti.

Instrumentus paredzēts iegādāt pēc tehniskajiem parametriem vienādus vairākām reģionālām administrācijām, kas nākotnē DAP ļaus nodrošināt vienotu instrumentu ekspluatāciju/apkopi, kā arī iegūto datu savstarpējo savietojamību.

 

» PLĀNOTIE REZULTĀTI

Iegādāts materiāltehniskais nodrošinājums: 

  • ķermeņa kameras (13 gab.);
  • bezceļu elektriskais skrejritenis (1 gab.);
  • binokļi (3 gab.);
  • meža kameras (4 gab.);
  • drons (1 gab.) komplektā ar tā lietošanas apmācību.

Ar ZF fin. atbalstu DAP stiprina savu kapacitāti un pilnveido materiāli tehnisko bāzi valsts deleģēto uz-devumu un funkciju izpildei. Iegādātais inventārs u.c. ļauj efektīvāk pārraudzīt teritorijas, fiksēt pierādī-jumus un novērst pārkāpumus. Tas viss nepieciešams dabas resursu saglabāšanai, veiksmīgai zivju, t.sk. īpaši aizsargājamu sugu, nārsta norisei.

Visi pasākumi, kas saistīti ar darbu pie līdzsvarota dabas cikla pastāvēšanas, kur viens no nozīmīgiem posmiem ir zivju resursu sabalansēta dzīvotne un visi preventīvie pasākumi tā nodrošināšanai, vistiešākā veidā ir visas sabiedrības ieguvums.

Iepriekš Zivju fonda atbalsta ietvaros iegādātais tehniskais aprīkojums jau ir būtiski stiprinājis zivju re-sursu un to dzīvotņu aizsardzību, t.sk. iegādātas laivas, meža kameras, sniega motocikls, nakts redzamī-bas iekārtas, kā arī Rāznas ezerā un Lubānas ezerā ir izveidotas videonovērošanas sistēmas, kas tiek efektīvi izmantotas ūdenstilpju kontrolē.

2024. gadā DAP Kurzemes reģionālā administrācija uzsākusi 27 administratīvo pārkāpumu procesus. Pārkāpumi fiksēti dažādās īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, kā piem. dabas liegumā Stiklu purvi, da-bas parkā Abavas senleja, dabas liegumā Ances purvi un meži, aizsargājamā jūras teritorijā Irbes šau-rums, un arī ārpus īpaši aizsargājamām dabas teritorijām.

Iepr. gados no ZF Pierīgas RA iegādāti drons ar termokameru, laiva ar motoru, 2 meža kameras. Ņemot vērā, ka Ķemeru NP teritorijā esošos ezeros un upēs makšķerēšanas kontroli veic DAP, minētais inven-tārs atvieglo teritorijas uzraudzību un operatīvu reaģēšanu, it sevišķi niedrāju dēļ nepārskatāmajā Kaņiera ezerā. Katru gadu tiek ierosinātas vairākas admin. pārkāpuma lietas un pie atbildības sauktas personas. Drons tiek izmantots arī Slocenes un Vecslocenes upju stāvokļa noteikšanai (koku sagāzumi, bebru dar-bība) un apsaimniekošanas pasākumu plānošanai un rezultātu novērtēšanai. Tāpat minēto inventāru iz-manto citās ĪADT esošo ūdeņu kontrolei, piem., Lielauces, Zebrus, Svētes, Babītes, Engures ezeros.

Ieguvēja kopumā gan apzināti, gan neapzināti ir visa sabiedrība, jo darbi pie dabas daudzveidības sagla-bāšanas nodrošinās stabilitāti ilgtermiņā nākamajām paaudzēm.

Gadījumā, kad ir apzināta aktuālā situācija un veikti nepieciešamie preventīvie pasākumi, ieguvēji ir arī makšķernieki, rūpnieciskās zvejas veicēji, kā arī aktīvās atpūtas piekritēji, jo pamatotos drošos apjomos un teritorijās tiek dota atļauja viņus interesējošām darbībām, vienlaikus nenodarot postu dabai.

  • IDENTIFIKĀCIJAS Nr.
    • 1.6.
       
  • ĪSTENOŠANAS LAIKS
    • 7 mēneši (01/05/2025 - 30/11/2025)
       
  • KOPĒJAIS FINANSĒJUMS
    • 27084,10 EUR finansējums no Zivju fonda un 3940,08 EUR finansējums no DAP
       
  • ĪSTENOŠANAS VIETA
    • Ūdenstilpes un ūdensteces īpaši aizsargājamās dabas teritorijās visā Latvijā
       

» Dabas aizsardzības pārvalde
Baznīcas iela 7, Sigulda, Siguldas novads, Latvija, LV-2150.
E-pasts: pasts@daba.gov.lv
Tīmekļvietne: www.daba.gov.lv

 

KONTAKTINFORMĀCIJA

Raits Čakstiņš

Direktores vietnieks, daļas vadītājs
-
Slīteres birojs, “Šlīteres mežniecība”, Dundagas pagasts, Talsu novads, LV-3270
raits.cakstins [at] daba.gov.lv