Apskates objekti ikona

ATRAŠANĀS VIETA

Dabas piemineklis: ģeoloģiskais veidojums

Dundagas novada Dundagas pagasts

GPS KOORDINĀTES

X: 384673, Y: 6365607 / Lat: 57.4185573, Lon: 22.0798025

APRAKSTS

Dižakmens apkārtmērs ir 17,3 metri, tāpēc, pieņemot, ka vidējais cilvēka roku izpletums ir aptuveni 1,77 metri, būs nepieciešami desmit cilvēki, lai aptvertu Akmeņkalnu Velnapēdas akmeni– īsts komandas darbs. Savādāk pa īstam izjust šī 3,3 metrus augstā, 5,6 metrus garā un 4 metrus platā milzeņa apmērus nav iespējams. Uzskata par kultakmeni, jo tā virspusē redzamas vairākas iedobes, t.s. velna pēdas. Valsts aizsardzībā akmens ņemts 1925.gadā. Akmeni savulaik, visticamāk, cilvēki (vai zibens?) centušies sašķelt, trīs atlūzas joprojām atrodas tiešā tā tuvumā. Pirmie ieraksti, kuros aprakstīts Akmeņkalnu Velnapēdas akmens, liecina, ka šīs trīs atlūzas nebūt nav vienīgās, kuras laika gaitā atšķēlušās no akmens - tā apkārtmērs sākotnēji esot sasniedzis pat 30 metrus! Lai atrastu Akmeņkalnu Velnapēdas akmeni, nāksies doties dziļi Ziemeļkurzemes mežos, kur tas pazīstams arī kā Robežakmens. Izrādās, šis dižakmens jau izsenis uzskatīts par Dundagas, Ances un Puzes muižu zemju robežakmeni, un šo funkciju tas pilda arī šodien, iezīmējot Dundagas un Ventspils novadu robežu.

 

Akmeņkalnu velnapēdas akmens

Akmeņkalnu velnapēdas akmens. Foto: Ālanada Pūliņa
 

PIEKĻUVES IESPĒJAS, VIDES PIEEJAMĪBA

Inalidiem
Pieejams
Bērni ratiņos
Cilvēks
Velo
Motorbike
Nūjošana
Slēpošana
Kvadracikls
I love zirgiNOKĻŪŠANA

  • Norādes zīmes uz brūna fona „Velna pēda” ir gan pie paša dižakmens, gan 3 km no tā pie Virpes–Blāzmas ceļa un meža ceļa krustojuma, kur jānogriežas. Var piebraukt gan no Ventspils, gan Dundagas novada puses.
  • No Ventspils: pa šoseju Ventspils –Rīga (E22, A10) līdz krustojumam pa kreisi uz Blāzmu, Valdemārpili (V1411). Blāzmā krustojumā uz Virpi (V1311) nogriezties pa kreisi un braukt līdz pagriezienam pa labi, kur norādes zīme “Velna akmens”.
  • No Dundagas: pa šoseju P77 Ventspils virzienā līdz Pācei, tad krustojumā pie Pāces Vilnas fabrikas brauc taisni pa ceļu V1318 desmit kilometrus, tad turpina braukt pa meža ceļu vēl 7 km.

UZTURĒŠANĀS NOTEIKUMI

Akmeņkalnu velnapēdas akmensCITA NODERĪGA INFO

UZMANĪBU!

Atsevišķas ziņas laika gaitā var būt izmainījušās. Ja esat konstatējuši informācijas neatbilstību vai infrastruktūras bojājumus, lūgums, sazināties ar apsaimniekotāju.
 

Atklāj Latviju no jauna