Septembrī 50 gadu jubileju svin vecākais un lielākais nacionālais parks Latvijā – Gaujas Nacionālais parks. Tas izveidots 1973. gadā 14. septembrī, lai aizsargātu Gaujas senlejas un tās apkārtnes unikālās dabas vērtības. Parks ir populārs dabas tūrisma galamērķis, kas apmeklētājus vilina ar krāšņo Gaujas senleju, Latvijas lielākajiem devona smilšakmens iežu atsegumiem un noslēpumainām alām tajos.

Gaujas Nacionālā parkā atrodas vairāk nekā 500 kultūras un vēstures pieminekļu – pilskalni, mūra pilis, baznīcas, muižas, ūdensdzirnavas un vējdzirnavas, kā arī citi arheoloģiskie, arhitektūras un mākslas pieminekļi. Savukārt ainaviskās pļavas, Gauja, tās pietekas un vecupes, apkaimes ezeri, bagātīgie meži un purvi rada dzīvotņu daudzveidību, kas sniedz mājvietu daudzām putnu, zīdītāju un augu sugām.

Šai jubilejai par godu gaidāmas vairākas norises.

Lai daudzinātu Gaujas Nacionālā parka jubilejas gadu un vairotu kopīgo svētku sajūtu, parka teritorijā vairākās vietās izvietoti īpaši vides objekti – foto rāmji. To forma izveidota, iedvesmojoties no Gaujas Nacionālā parka logotipa. Ikviens aicināts izmantot foto rāmjus skaisto ainavu un sevis iemūžināšanai Gaujas Nacionālā parkā. Foto rāmju atrašanās vietas:

  • Sigulda, Gleznotājkalns;
  • Līgatnes dabas takās;
  • Pie Zvārtes ieža Cēsu novadā;
  • Pie Sietiņieža Valmieras novadā;
  • Pie Ērgļu klintīm Cēsu novadā.

Dabas aizsardzības pārvalde no septembra vidus rīko fotokonkursu sociālo mediju lietotājiem ar aicinājumu fotografēties pie dabā izvietotajiem foto rāmjiem, publicēt attēlus tīmeklī ar tēmturi #GNP50 un ierakstīt arī vēlējumu parkam jubilejā.

Gaujas Nacionālā parka tūrisma biedrība sadarbībā vietējiem uzņēmumiem un Dabas aizsardzības pārvaldi 16. un 17. septembrī aicina uz Gaujas Nacionālā parka Ceļotāju dienām. Par godu Gaujas Nacionālā parka 50 gadu jubilejai Ceļotāju kopā ar gidiem varēs izzināt noslēpumainās, mazāk zināmās dabas pērles un kultūrvēsturiskās vietas.

Aicinām iepazīties ar GNP ceļotāju dienas programmu un izvēlēties sev interesējošo pasākumu!

Lūdzam ņemt vērā, ka daudzos pasākumos vietu skaits ir ierobežots, tādēļ nepieciešams iepriekš pieteikties.

Ceļotāju dienu programma atrodama Gaujas Nacionālā parka tūrisma biedrības tīmekļa vietnē.

Septembrī, Gaujas Nacionālā parka 50 gadu jubilejas mēnesī notiek vairāki sadarbības pasākumi ar Siguldas novada bibliotēku.

  • No 12. septembra bibliotēkā būs skatāma interaktīva izstāde “Gaujas Nacionālais parks – toreiz un tagad”.
  • Sadarbībā ar Siguldas bibliotēku 23. septembrī plkst. 16.00 pie Gaujas iepretim Gūtmaņa alai ikviens interesents aicināts baudīt neparastu Dzejas dienu pasākumu “Tik pie Gaujas…”. Pasākumā būs dzejas lasījumi pie ugunskura un stāsti par Gauju, makšķerēšanu un piedzīvojumiem. Ar dzejas lasījumiem un stāstiem piedalīsies dzejnieks Guntars Godiņš un Gaujas Mitrais, jeb leģendārais dabas aizsardzības inspektors Māris Mitrevics. Pasākumā varēs iepazīties ar Dabas aizsardzības pārvaldes Mobilo dabas klasi, kas ir inovatīva un mūsdienīga dabas izglītības materiālu krātuve, kas izveidota pārvietojamā, īpaši pārbūvētā un aprīkotā mikroautobusā. Mobilā dabas klase ļaus pilnveidot sabiedrības dabas izglītības iespējas un papildinās pasākuma norisi.
  • 26. septembrī Siguldas novada bibliotēkā, plkst. 16.00 pulcēsies Gaujas Nacionālā parka stāstnieki uz sarunām un atmiņām par Gaujas Nacionālā parka sākotni.