Apskates objekti ikona

ATRAŠANĀS VIETA

Dabas piemineklis: ģeoloģiskais veidojums

Rojas novada Rojas pagasts, Kaltene

GPS KOORDINĀTES

X: 431343, Y: 6369004 / Lat: 57.4585074, Lon: 22.8556710

APRAKSTS

Reizumis, atkāpjoties tiek atceļā pamestas smagākās vai mazsvarīgākās lietas. Smagāko lietu atstāšana ģeoloģiskā griezumā liecina par pirms vairākiem tūkstošiem gadu notikušo. Ledus ezers savā atkāpšanās ceļā atstāja kalvas – lielus, izteikti blīvus akmens krāvumus, kas Latvijā ir patiesi unikāls veidojums. Senās Litorīnas jūras senkrasta posmā no Kaltenes līdz Rojai, kas šobrīd ir ar mežu klāta teritorija, aptuveni pusotra kilometra attālumā no jūrmalas, zemes virspusē atklājas akmeņu vaļņi. Akmeņu krāvumu garums var sasniegt kilometru, pat simt metru platumu un vairāku metru augstumu.
Šodien Kaltenes kalva ir apaugusi ar mežu un lielie akmeņu krāvumi ir apsūnojuši. Lielākā Kaltenes kalva, t.s. „Velna kalva” sākotnēji sniegusies pat līdz koku galotnēm un tā laika kartēs tās augstums virs jūras līmeņa sasniedzis 20 metrus, taču saimnieciski noskaņotie darboņi 20.gadsimta 60.un 70.gados to gandrīz pilnībā iznīcinājuši, lai iegūtu šķembas apkārtnes ceļu būvei. Lai paglābtu Kaltenes kalvas – šos unikālos laukakmeņu sakopojumus - no iznīcības, ģeologi 1962.gadā panāca šīs teritorijas iekļaušanu aizsargājamo dabas pieminekļu sarakstā.
Kaltenes kalvas ir leģendām un nostāstiem apvīta vieta – vietējie zvejnieki stāsta, ka pats Velns ar lielu maisu esot nesis akmeņus no Zviedrijas uz Talsiem, lai tur uzbērtu desmito pakalnu, bet tas, būdams nesteidzīgs radījums, nav paspējis nonākt Talsos un rītausmā, dziedot Kaltenes gailim, tas akmeņus izbēris kur pagadās.

Iespējams, senatnē kalvas kalpojušas par svētvietām – kalvas, kuras atrodas teritorijas dienvidaustrumu daļā bijušas saistītas ar debesu dievībām, taču tās, kuras atradušās ziemeļrietumu virzienā, bijušas saistītas ar veļu kultu. Ticēt vai nē, tā ir katra Kaltenes kalvas viesa izvēle, bet vēl 20.gadsimta sākumā vecie ļaudis bērniem kalvas tuvumā likuši uzvesties mierīgi un netrokšņot.

Kaltenes kalvas

VIDES PIEEJAMĪBA

Cilvēks

 


NOKĻŪŠANA

Pa ceļu P131 jādodas uz Kalteni līdz norādei uz Kaltenes kalvas. Tad pa lauku ceļu un meža trasi 1,5 km līdz stāvlaukumam takas sākumā.

UZTURĒŠANĀS NOTEIKUMI

Kaltenes kalvas

 


CITA NODERĪGA INFO

Tūrisma informācija Rojas novadā

UZMANĪBU!

Atsevišķas ziņas laika gaitā var būt izmainījušās. Ja esat konstatējuši informācijas neatbilstību vai infrastruktūras bojājumus, lūgums, sazināties ar apsaimniekotāju.

Atklāj Latviju no jauna