Apskates objekti ikona

ATRAŠANĀS VIETA

Dabas piemineklis: ģeoloģiskais veidojums "Plusona dižakmens"

Ludzas novads, Istras pagasts

GPS KOORDINĀTAS

X: 748382, Y: 6236643 / Lat: 56,209739, Lon: 28,005502

APRAKSTS

Nostāstiem un leģendām apvītais Plusona dižakmens sagādās pārsteigumu. Tas savu vietu atradis Plisūna ezerā, tādēļ, lai pilnībā apjausto tā patiesos apmērus, nāksies nedaudz samērcēt kājas. Vietējie saka, ka šeit, pašā pierobežā, uz 5,4 x 4,4 x 3 metru lielā milža muguras velni naudu žāvējot! Dižakmens tiek saukts arī par Dunduru Velnakmeni – kā gan citādi, ja akmens virspusē esošais iedobums tā vien vedina uz domām par naudas mazgāšanu un žāvēšanu. Iedobums esot radies pēc zibens spēriena, kas trāpījis akmenī. Pats akmens ir slānisks gneiss un tas satur ap 3 cm lielus granāta kristālus. Kopš 2005. gada AS “Latvijas valsts meži” pāri staignājam ir uztaisījuši ap 200 m garu stabilu koka laipu. Tagad nokļūšana līdz vistālākajam ezerā gulošajam dižakmenim – Velnakmenim – ir vienkārša un droša.

Plusona dižakmens

PĀRVIETOŠANĀS IESPĒJAS

Cilvēks


 

VIDES PIEEJAMĪBA

Nav pieejams velosipēdistiem, personām ar kustību traucējumiem un apmeklētājiem ar bērnu ratiņiem.

MAKSA

bezmaksas

PIEEJAMS

24/7; I-XII

GRŪTĪBU PAKĀPE

1/5

 

LABIEKĀRTOJUMS

infocentrs

 

NOKĻŪŠANA

Braucot pa ceļu P52 Ezernieki – Zilupe, pie Šķaunes jānogriežas uz Vecslabadu. Apmēram pēc 7 km jānogriežas pa labi. Pēc nepilniem 2 km kreisajā ceļa pusē norāde uz Plisūna akmeni.

Braucot no Ludzas caur Ņukšiem, Pildu, Rundēniem, Vecslabadā jānogriežas uz Šķauni. Apmēram pēc 5,5 km jānogriežas pa kreisi. Pēc nepilniem 2 km kreisajā ceļa pusē norāde uz Plisūna akmeni.

Braucot no Zilupes caur Lauderiem, Lauderos jānogriežas uz Vecslabadu un apmēram pēc 15 km jānogriežas pa kreisi. Pēc nepilniem 2 km kreisajā ceļa pusē norāde uz Plisūna akmeni.

Braucot no Zilupes caur Pasieni, Pasienē jānogriežas uz Vecslabadu. Apmēram pēc 14 km T – veida krustojumā jānogriežas uz Šķaunes pusi. Apmēram pēc 3,5 km jānogriežas pa kreisi. Pēc nepilniem 2 km kreisajā ceļa pusē norāde uz Plisūna akmeni.

UZTURĒŠANĀS NOTEIKUMI

Kuš
Savāc aiz sevis
Nemet atkritumus
neplūc puķes pls
Neapzīmē


 

Robežsardze


Tā kā dižakmens atrodas Krievijas pierobežas zonā,

apmeklētājiem līdzi jābūt Valsts robežsardzes izdotai caurlaidei un pasei >>>.

CITA NODERĪGA INFO

APSAIMNIEKOTĀJS

VAS „Latvijas valsts meži”

Atklāj Latviju no jauna