Apskates objekti ikona

ATRAŠANĀS VIETA

Dabas liegums Ventas ieleja

Kuldīgas pilsēta

GPS KOORDINĀTES

X: 377155, Y: 6315660 / Lat: 56.9681819, Lon: 21.9793591

APRAKSTS

Ir kāds ar ģeogrāfiju un tūrismu saistīts fakts, kuru zina lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju, proti – kurš ir Eiropas platākais ūdenskritums. Atbilde uz šo jautājumu meklējama Kuldīgā, kur pašā pilsētas sirdī atrodama Ventas rumba, kuras platums atkarībā no sezonas svārstās no 100 līdz pat 275 metriem. Pašas rumbas augstums ir aptuveni 2 metri, kas kopā ar ievērojamo rumbas platumu veido lēzenu pakāpienu no viena Ventas upes krasta uz otru. Šis pakāpiens gan nav statisks – pāri rumbai krītošais ūdens ar laiku izskalo, upes pamatni veidojošo, plātņaino Pļaviņu svītas dolomītu, kas liek Ventas rumbai lēnām pārvietoties augšup pa straumi.

Nu jau vairāk kā 50 gadu (kopš 1957.gada) Ventas rumbai piešķirts īpašs aizsardzības statuss, tādējādi rūpējoties par šī unikālā veidojuma saglabāšanu. Ventas rumba izdaiļo Kuldīgu ar ainaviskiem skatiem uz Ventas rumbu un pilsētā rada neatkārtojamu ūdens šalkoņu.

Venta, pateicoties tās zivju bagātībai, ir ļoti iecienīta upe makšķernieku vidū un uz Ventas rumbas pavasaros un rudeņos novērojama pavisam neierasta zivju uzvedība. Tās, dodoties uz nārsta vietām augšpus Ventas rumbas, pašu 2 metrus augsto rumbu mēģina pārvarēt, lecot pa gaisu. Lai arī cik pārsteidzoši tas neliktos, daļai zivju tas tiešām izdodas un tās dodas tālāk rūpēties par savas sugas tālāku pastāvēšanu. Taču, tā kā šāds skats ir visnotaļ neierasts, putnu vērošanas vietā pavasarī, iespējams, jādodas uz Ventas rumbu vērot zivju lēkšanu! Kā nekā jau pirms 300 gadiem Kurzemes hercogs Jēkabs bija iedomājis ar groziem ķert šīs „lidojošās zivis” – pateicoties tam sendienās Kuldīga ieguvusi slavu kā pilsēta, kur lašus var noķert gaisā.

Ventas rumba

Foto: I.Bodnieks

VIDES PIEEJAMĪBA

NOKĻŪŠANA

UZTURĒŠANĀS NOTEIKUMI

Lūrmaņu atsegumi


 

CITA NODERĪGA INFO

Kuldīgas tūrisma informācijas centrs

APSAIMNIEKOTĀJS

UZMANĪBU!

Atsevišķas ziņas laika gaitā var būt izmanījušās. Ja esat konstatējuši informācijas neatbilstību vai infrastruktūras bojājumus, lūgums, sazināties ar apsaimniekotāju.

Atklāj Latviju no jauna