Putnu vērošana

ATRAŠANĀS VIETA

Ķemeru nacionālajā parkā

Jūrmala, Ķemeri

GPS KOORDINĀTAS

X: 472459, Y: 6312755
Lat: 56.9575784, Lon: 23.5471476

APRAKSTS

Slokas ezers ir liels un sekls lagūnas tipa ezers. Lielākajā daļā platības ezers ir klajš, bez virsūdens veģetācijas, tajā bagātīgi pārstāvētas mieturaļģes, kas lielās platībās aizpilda ūdens slāni gandrīz līdz tā virspusei. Krasti aizauguši ar niedrēm, atsevišķos posmos bez krasta zonas veģetācijas kā purva ezeriem. Ezera platība labi pārskatāma, taču ir atsevišķas niedru, meldru un citu ūdensaugu sugu veidotas "saliņas". Netālu no jūras esošo Slokas ezeru atpūtai labprāt izmanto caurceļojošie ūdensputni, kas rudeņos mēdz koncentrēties iespaidīgos baros (2000 – 3000 putni). Vasaras sezonā ezerā parasti var redzēt vairākus desmitus līdz simtus paugurknābja gulbju, vairākus desmitus pīļu, cekuldūkurus un laučus.

PIEMĒROTĀKĀ NOVĒROJUMU SEZONA

Ezers ir piemērots putnu vērošanai visa gada garumā, arī ziemā, ja atrodamas no ledus brīvas vietas, kurās var uzturēties ziemojošie ūdensputni. Vislielākajā skaitā te putni koncentrējas pavasara un rudens caurceļošanas sezonas laikā, kad te vienlaikus var novērot pat vairākus tūkstošus ūdensputnu, galvenokārt laučus un pīles. Putnu vērošanai ērti izmantojams skatu tornis, kā arī dabas taka, kas ved caur Vēršupītes dumbrāju. Lai gan krasts aizauguma un grūtās piekļūstamības dēļ nav īpaši piemērots putnu vērošanai, ekskursijas laikā atbilstošā sezonā var klausīties dumpju un niedru ķauķu balsis.

Dabas taka, it īpaši Vēršupītes dumbrāja rajonā, ir lieliska vieta, kur doties vērot dzeņus. Piemērotākais laiks ir pavasara rīti, kad bez dzeņu bungošanas ir arī liela zīlīšu un citu meža putnu aktivitāte.

Slokas ezers

Gaigala. Foto: J.Ķuze

NOVĒROTIE PUTNI

 • Ezerā pavasarī
  • Paugurknābja gulbis, krīklis, meža pīle, prīkšķe, platknābis, brūnkaklis, cekulpīle, gaigala, mazā gaura, lielā gaura, cekuldūkuris, jūras krauklis, lielais baltais gārnis, zivju gārnis, jūras ērglis, niedru lija, dumbrcālis, laucis, mazais ķīris, lielais ķīris, kajaks, sudrabkaija, lielais zīriņš, upes zīriņš..
 • Vasaras otrā pusē
  • paugurknābja gulbis, ziemeļu gulbis, baltvēderis, krīklis, meža pīle, garkaklis, platknābis, gaigala, lielā gaura, cekuldūkuris, lielais dumpis, lielais baltais gārnis, zivju gārnis, jūras ērglis, niedru lija, zivjērglis, laucis, upes tilbīte, lielais ķīris, kajaks, sudrabkaija, lielais zīriņš, upes zīriņš, baltā cielava, ceru ķauķis, niedru strazds, niedru stērste.
 • Mežā
  • pelēkā dzilna, melnā dzilna, dižraibais dzenis, baltmugurdzenis, mazais dzenis, trīspirkstu dzenis, baltā cielava, paceplītis, sarkanrīklīte, melnais meža strazds, dziedātājstrazds, čunčiņš, purva zīlīte, pelēkā zīlīte, meža zīlīte, zilzīlīte, lielā zīlīte, dzilnītis, mizložņa, pelēkā vārna, žubīte, niedru stērste.

APVIDUS

Ezers, mežs 

VIDES PIEEJAMĪBA

Tornis un pastaigu taka nav pieejami apmeklētājiem ratiņkrēslos.

LABIEKĀRTOJUMS

 • 2007. gadā ezera ZR krastā ir uzbūvēts skatu tornis, no kura ir ērti pārskatāma lielākā daļa ezera. Tornim ir divi stāvi un jumts, kas nodrošina iespēju vērot putnus arī lietainā laikā. Vienlaicīgi tornī drīkst atrasties ne vairāk kā 5 cilvēki, otrajā stāvā ērti darboties var tikai 2-3.
 • Pie skatu torņa ir labiekārtotas, nedaudz vairāk kā 3 km garas pastaigu takas sākums ar informācijas stendu par ezeru, pastaigu taku un dabas vērtībām, plaša autostāvvieta, kurā novietot velosipēdu vai automašīnu.
 • Slokas ezerā nav laivu bāzes, taču ir iespēja lietot personiskos peldlīdzekļus bez īpašas samaksas un atļaujas valstī vispārējā noteiktā kārtībā. Pie Slokas ezera torņa iekārtota arī vieta piknikam.

NOKĻŪŠANA

 • Slokas ezers atrodas Jūrmalas pilsētā. Uz Slokas ezera putnu vērošanas torni var doties gan ar sabiedrisko transportu, gan automašīnu. Attālums no Rīgas 45 km.
 • Braucot ar automašīnu no Rīgas var piebraukt gan no Ventspils (A10), gan no Talsu šosejas (P128). Braucot no Ķemeriem (Ventspils šoseja), Slokas ezera norāde ir ceļa labajā pusē, no Talsu šosejas – attiecīgi kreisajā. Pie ezera ir autostāvvieta.
 • Dodoties ar vilcienu Rīga – Tukums, ieteicams līdz ņemt velosipēdu, ar kuru var turpināt ceļu no Ķemeru stacijas (5 km). Var izmantot autobusu Nr. 6 no Slokas vai mikroautobusu Nr. 10 no Lielupes līdz Ķemeriem, pietura "Meža māja". Tālāk 2 km kājām.
Slokas ezers

UZTURĒŠANĀS NOTEIKUMI

Slokas ezers

 

 

Skatu tornī vienlaicīgi drīkst atrasties ne vairāk kā 5 cilvēki.

CITA NODERĪGA INFO

UZMANĪBU!

Atsevišķas ziņas par šo putnu vērošanas vietu laika gaitā var būt izmanījušās. Ja esat konstatējuši informācijas neatbilstību, lūgums, sazināties ar Dabas aizsardzības pārvaldes Pierīgas reģionālo administrāciju.

Atklāj Latviju no jauna