LV  
  EN  
  RU  
  LT
Google | iekšējais
Apraksti
Apraksts1 TeritorijaInteraktīvā karte
Grīžu velna beņķis
ATRAŠANĀS VIETA
Dabas piemineklis: ģeoloģiskais veidojums
Ventspils novada Tārgales pagasts
GPS KOORDINĀTES
X: 366164, Y: 6362929 / Lat: 57.3894445, Lon: 21.7733308
APRAKSTS
Tārgales pagasta mežā, uz stigas, esošais laukakmens pelnīti atzīts par vienu no skaistākajiem Latvijas dižakmeņiem. Atšķirībā no citiem tas, neslēpjot ne kripatiņu tā krāšņuma, gandrīz pilnībā atrodas virs zemes, interesentus priecējot ar savu milzīgo 6,3 x 4,6 x 3 metru izmēru un 17 metru lielo apkārtmēru.
 
Šis milzu akmens, pateicoties tā virspusē esošajai diametrā aptuveni pusotru metru lielajai iedobei, atgādina ļoti lielu krēslu. Protams, ka pateicoties tā formai un lielajam izmēram, ar dižakmeni saistīti vairāki nostāsti.
 
Šī ir viena no retajām vietām, kur, ja var ticēt leģendām, mitis viens mieru mīlošs un kārtīgs velns. Milzīgais akmens atradies tieši uz robežas starp kuršu un lībiešu zemēm un velns, gribēdams izšķirt šķietami nebeidzamo robežstrīdu, nolēmis iejaukties. Viņš no akmens izgrebis sev krēslu, uz tā apsēdies ar lielu stibu rokās un vaktējis, lai ne kurši, ne lībieši nepārkāptu noliktajai robežai. Tā ar savu neatlaidību velns pārtraucis mūžīgo karošanu un vēl šodien par savādā miera nesēja paveikto liecina Grīžu Velna beņķis.
 
Dižakmens Grīžu velna beņķis. Foto: DAP arhīvs
Dižakmens Grīžu velna beņķis. Foto: DAP arhīvs
VIDES PIEEJAMĪBA
Nav pieejams apmeklētājiem ar kustību traucējumiem un ar bērnu ratiņiem.
NOKĻŪŠANA
Mežā starp Ventspili un Popi (ap 5 km uz RDR no tās), nepilnu puskilometru uz dienvidiem no Rīgas–Ventspils šosejas, pa kreisi no tās. Netālu no autobusu pieturas Grīži. Jānogriežas pie norādes zīmes šosejas malā, pa ceļu iekšā mežu masīvā.
UZTURĒŠANĀS NOTEIKUMI
       
CITA NODERĪGA INFO
UZMANĪBU!
Atsevišķas ziņas laika gaitā var būt izmanījušās. Ja esat konstatējuši informācijas neatbilstību vai infrastruktūras bojājumus, lūgums, sazināties ar apsaimniekotāju.
 
Atsauksmes
Vārds, uzvārds :
Komentārs :
Ievadiet drošības kodu: