LV  
  EN  
  RU  
  LT
Google | iekšējais
Apraksti
Apraksts1 TeritorijaInteraktīvā karte
Sietiņiezis
ATRAŠANĀS VIETA
Vaidavas pagasts, Kocēnu novads
11 km uz D no Kocēniem, 7 km uz A no Vaidavas, 1,2 km uz A no Valmieras - Sietiņieža ceļa, mežā, Gaujas labajā krastā.
GPS KOORDINĀTAS
X: 583250, Y: 6365911 / Lat: 57.4282838, Lon: 25.3864402
APRAKSTS
Sietiņiezis ir viens no Latvijas skaistākajiem iežiem un lielākais baltā smilšakmens atsegums Baltijā. Reti sastopams tāds iezis, kas būtu ārēji tik daudzveidīgs kā Sietiņš. Te nav vienlaidus smilšakmens sienas, bet ir topoša arka, ala ar divām izejām, nišas, milzīgs stabveida cilnis, it kā kontroforsu atbalstītas platformas, plaisas un šauras dzegas. No ieža augstākās vietas caur priedēm un eglēm paveras lielisks skats uz Gaujas zilo lentu, kas līkumo kārklu zaļajā kamzolī.
 
Visai populārs ir uzskats, ka atsegums, tā arī visa svīta ir nosaukta pēc tuvējām “Sietiņu” mājām. Citi savukārt domā, ka Sietiņieža nosaukums radies no ieža izskata, jo tā virsma klāta ar mazām aliņām, kuras iezī izalojusi kāda savvaļas bišu suga. Alu caurumiņi veido it kā “sietiņu”. Tautā Sietiņiezis, it īpaši agrākos laikos tiek mīlī dēvēts arī par Sietiņu.
 
Praktiski Sietiņiezis iedalāms divos atšķirīgos posmos jeb daļās.
 Ziemeļu daļā atduras un saplacinās Gaujas līkums. Te izveidojusies vienlaidu, apakšā gandrīz vertikāla 200 m gara un ap 13 m augsta krauja ar lēzeniem izciļņiem un iegrobēm, kurās ir izteiksmīgs smilšakmens dubultais slāņojums – tumši pelēkas un rūsganas smago minerālu koncentrātu kārtiņas. Sietiņieža ziemeļu daļa ir labi apskatāma no Gaujas. Sietiņieža ziemeļu galā Gaujā ieplūst no vairākiem avotiem veidojusies upīte, bet no klints, šauras vertikālas spraugas, kas veidojusies pa plaisu smilšakmeņos, ar 20x60cm atveri, iztek avots.
 
Dienvidu daļa sākas 200 m pa straumi uz leju, kur smilšakmens atsegums atkāpjas no upes un tāpēc laivotājiem nav redzams. Šeit kraujas augstums ir sasniedz pat 15 m un atseguma garums ir 150 m. Viss Sietiņieža dienvidu posms vertikālā plaknē sadalīts izciļņos un iedobēs.
 
Sietiņieža Velnala. Ala unikāla ar to, ka tai abi gali ir vaļēji. Ala ir 10,5 m gara. Pie ieejas ala ir plaša un augsta (5 m plata, 4 m augsta, 2,5 m dziļa), tālāk sašaurinās (30 cm augsta, 70 cm plata), līdz otrā pusē atkal veido piltuvi (dziļums 8 m, platums līdz 13 m), kas uztver visus sniega un lietus ūdeņus, kas tekot caur alu, to paplašina.
 
Sufozijas piltuves. Lielākā no tām ir 7 m dziļa, un tās diametrs ir 8 metri.
Smilšakmens stabs. Blakus alai atrodas Smilšakmens stabs, kas atgādina milzīgu, 15 m augstu "cukurbieti". Tas stāv vertikāli, ar vienu sānu nedaudz turēdamies pie klints sienas.
 
Sietiņiezi te šķērso interesanta sengrava, kas smilšakmeņu sienā izveido lielu robu. Roba apakšējā daļā smilšakmenī radusies liela, vertikāla trīsstūrveida plaisa. 150 m tālāk ir neliela okera atradne, ko veidojuši avoti.
 
Velna papēdis. Tas ir plaisu ierobežots smilšakmens izcilnis ar platformu galā, kas ar laiku var kļūt par smilšakmens stabu. Teika stāsta, ka velns te esot atspēries, kad skrējis pāri Gaujai uz Liepas Lielo Ellīti.
Sietiņiezis  
PĀRVIETOŠANĀS IESPĒJAS
VIDES PIEEJAMĪBA
Nav pieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem un ar bērnu ratiņiem.
MAKSA
bezmaksas
PIEEJAMS
24/7; I-XII
APKĀRTNES SHĒMA
GRŪTĪBU PAKĀPE
LABIEKĀRTOJUMS
NOKĻŪŠANA
No Valmieras pa šoseju A3/E264 aiz Kocēnu pagrieziena pretī DUS pagrieziens pa kreisi (norādes zīme “Sietiņiezis”), pa ceļu ~ 9,5 km, aiz meža straujš pagrieziens pa kreisi, tad ~ 1,2 km līdz stāvlaukumam.
UZTURĒŠANĀS NOTEIKUMI
        
CITA NODERĪGA INFO
APSAIMNIEKOTĀJS
Dabas aizsardzības pārvaldes Vidzemes reģionālā administrācija Tālr.: +371 64107230, e-pasts: vidzeme(at)daba.gov.lv
 
Atsauksmes
Vārds, uzvārds :
Komentārs :
Ievadiet drošības kodu: